Az egykori Sziám, vagyis Thaiföld kedvelt turista célpont. Azt viszont kevesen tudják, hogy Észak-Thaiföld az orchideák az egyik leggazdagabb élőhelye, itt még nem ritkaság a fákról csüngő sárga, fehér, rózsaszín Dendrobium vagy a kicsi, egzotikus virágú Bulbophyllum. A kertészetek káprázatos színekben tündöklő Vandákat kínálnak az arra járó turistáknak.
Természetesen egy-egy növény beszerzésekor felmerül a kérdés: vajon ezt a szépséget otthon tudom-e nevelni, és újra virágoztatni? Talán igen! De ehhez ismerni kell a növény eredeti élőhelyének adottságait, és legalább főbb vonalaiban megpróbálni ezt nyújtani nekik a lakásban is.
Thaiföld a nyári monszun-övezetben fekszik, ami azt jelenti, hogy május és október között bőséges, szakadó eső öntözi a növényeket, akár naponta többször is. Novemberben változik az időjárás, elmaradnak a nagy esők, kezdődik a száraz évszak. Az erdők lombjai lehullnak, a fákon élő orchideáknak teljes napfényben fürdenek. Január-februárban virágba borulnak az orchideák, ami a következő esős évszak beköszöntéig tart.
Amit a thaiföldi fajok tartásáról tudni kell, hogy feltétlenül téli pihenőt igényelnek, amikor az öntözést fokozatosan a minimálisra csökkentjük, a tápozást beszüntetjük. Ebben az időszakban lehetőleg annyi fényt biztosítsunk a növénynek, amennyit csak lehet. Ez a mi éghajlatunkon nehéz feladat, de növény-nevelő lámpával ez a probléma is áthidalható. Ha ezt a menetrendet sikerül tartani, akkor bízhatunk benne, hogy tavaszra az összes thaiföldi eredetű orchideánk újra kivirágzik.
A fajokról, azok hibridjeiről, tartásuk módjáról részletes útbaigazítást kaphatunk a Magyar Orchidea Társaság tavaszi kiállításán. A kiállításon idén is megvásárolhatóak lesznek a hazai és külföldi kertészetek szebbnél szebb orchideái, amelyekkel becsempészhetünk egy parányi trópust a lakásunkba.