A pajzsmirigyzavarok gyakran sokáig rejtve maradnak, amelynek elsősorban az az oka, hogy a betegséget sokszor nem jelzik figyelemfelhívó tünetek. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ezért elmondja, mikor érdemes ellenőriztetni a pajzsmirigyfunkciókat.
CSALÁDBAN ELŐFORDULT PAJZSMIRIGYBETEGSÉG
Ahogy sok másik betegség, úgy a pajzsmirigyzavarok is öröklődhetnek, ezért érdemes rendszeresen ellenőriztetni az értékeinket, ha a családban előfordult már valamilyen pajzsmirigybetegség. Ekkor lehetőleg évente menjünk el vérvizsgálatra (TSH, T3, T4, ATPO), valamint ultrahangra is, ahol kiderülhet, ha megnagyobbodott a pajzsmirigyünk, illetve göbök keletkeztek rajta.
TESTSÚLYVÁLTOZÁSOK
Ha valaki – látszólag minden ok nélkül – jelentősebb súlyt veszít vagy szed fel, akkor fennáll a pajzsmirigyzavar gyanúja (fogyás esetén pajzsmirigy túlműködése, hízás esetén alulműködése). Figyeljük meg, állt-e be valamilyen változás az étrendünkben, mozgásunkban, és ha nem, úgy célszerű vérvételre menni!
GOMBÓCÉRZÉS, NYELÉSI NEHÉZSÉG, REKEDTSÉG
A torokban lévő gombócérzés, nyelési nehézség, rekedtség gyakran felső légúti megbetegedés tünete, ám ha nincs ilyen problémánk, akkor meglehet, hogy a pajzsmirigy megnagyobbodása (golyva, strúma), göbös strúma okozza a kellemetlen érzést. Nem ritka az sem, amikor a beteg arról számol be, hogy olyan, mintha folyamatosan szorítaná a ruhája, nyakkendője a nyakát. Ultrahangos vizsgálattal ez könnyen kideríthető, és gyógyszerrel, esetleg műtéttel orvosolható.
HANGULATINGADOZÁSOK
Mind a pajzsmirigy alul-, mind a túlműködése produkálhat pszichés tüneteket, így könnyű összekeverni mentális zavarokkal. Depressziós tüneteket például a pajzsmirigy alulműködésé okozhatja, míg idegességet, stresszt a túlműködés. Megfelelő kezelés hatására ezek a panaszok azonban csökkennek, megszűnnek, mondja dr. Békési Gábor.
CSALÁDALAPÍTÁS ELŐTT
Családalapítás előtt érdemes ellenőriztetni a pajzsmirigyfunkciókat, mivel annak zavarai könnyen okozhatnak meddőséget, vetélést, koraszülés, a babánál fejlődési, idegrendszeri problémákat. Mivel nagyon gyakori problémának számítanak a pajzsmirigyzavarok, fontos, hogy még a terhesség előtt kiderüljenek a problémák, nem kell megvárni, hogy például meddőség vagy egy vetélés miatt kerüljön diagnosztizálásra.
Fotó: Getty Images
Forrás: Budai Endokrinközpont