A KSH 2019-es felmérése alapján Magyarországon 1,1 millió felnőtt és 5 ezer gyermek él cukorbetegséggel. Sokszor a diagnózisig hosszú út vezet, pedig a korai felismerés a kulcsa a súlyos szövődmények elkerülésének. Éppen ezért az alábbi, korán jelentkező tünetek tapasztalása esetén mindenképpen érdemes felkeresni a háziorvosunkat!
Gyakori vizelési inger
Ha a testünk vércukra az átlagosnál magasabb, akkor a test megpróbál megszabadulni tőle – például vizelet formájában. Ezért a magasabb vércukorértékhez gyakran gyakori vizelési inger társul. Különösen akkor gyanakodhatunk emelkedett vércukorszintre, ha éjszaka a szokásosnál sokkal többször megyünk ki mosdóba.
Folyamatos szomjúság- és éhségérzet
A fokozott vizelési inger miatt a test több folyadékot veszít, így sokan folyamatos szomjúságérzésről számolnak be diabétesz esetén. Gyakori az is, hogy hiába eszik a cukorbeteg egyén, mégis folyamatosan éhesnek érzi magát, mert a glükóz nem jut a véráramból a test különböző sejtjeihez, azaz nincs energia, ami fenntartaná a szervezetet.
Nem szűnő fáradtságérzés
Ha nem kap energiát a szervezet, az tartós kimerültséghez vezet. Tartós fáradtságot persze számos életkörülmény vagy más betegség, akár vitaminhiány is okozhat, de különösen a többi korai tünettel együtt tapasztalva árulkodó lehet.
A szokásosnál hosszabb ideig gyógyuló sebek
A romló vérkeringés és az idegek, illetve az erek károsodása vezethet ahhoz, hogy a diabéteszesek sebeinek feltűnően hosszabb idő kell a gyógyuláshoz.
Sötét foltok a testen
Elsősorban túlsúlyos betegeken figyelték meg, hogy cukorbetegség esetén sötét foltok jelennek meg a testen, különösen a nyaki terület, a vállak és a lágyékterület foltjai jelezhetnek diabéteszt.
Fotó: Getty Images, Forrás: CDC, Cukorbetegközpont