- Téli holmijaink mosása nem csak tavasz idején ajánlott.
- Bár sokan csak évente egyszer dobják be a mosógépbe a kabátot és a kesztyűket, ezt helytelenül teszik.
- Szakértők szerint komoly egészségi kockázatot rejt, ha nem mossuk ezeket a holmikat gyakrabban.
Néha neked is eszedbe szokott jutni, hogy a télen viselt kabát és kesztyű mennyi piszkos felülethez ér hozzá a mindennapokban? Elég egy napsütéses séta közben megpihenni egy padon, vagy megfogni a kávézó kilincsét, bemenni egy boltba. Hogy a tömegközlekedésről ne is beszéljünk. Kabátunkat hazaérve a tiszták mellé akasztjuk. De ami még rosszabb: kesztyűnket gyakran emeljük az arcunk elé – például köhögés, tüsszentés, ásítás, vakarózás alkalmával. De nem csak emiatt fontos ezen holmik minél gyakoribb mosása.

A sapka és más téli holmik rendszeres mosása nemcsak esztétikai szempontok miatt kulcsfontosságú
Dr. Jameela Yusuff árulta el a Huffington Postnak, miért kellene rendszeresebben mosnunk téli holmijainkat. „A baktériumok néhány hétre is megtapadhatnak a ruháinkon, a vírusok pedig egy-két napig, de nem is ezekkel van a legnagyobb gond – magyarázza. – Az igazi veszélyt az allergének okozzák.” Rengeteg por és állatszőr ragadhat ugyanis tartósan a kinti ruháinkba, ha azokat nem tisztítjuk rendszeresen.
Ilyen gyakran esedékes a kabát és a kesztyű mosása
A ruháinkon megtapadt allergének tipikus náthás tüneteket, orrfolyást, tüsszögést okozhatnak, de akár a szemviszketést és az ekcéma vagy az asztma jellemző tüneteit is súlyosbíthatják. Mindennek elkerülésére elég csupán rendszeresen kimosnunk (ha van rá lehetőségünk és a ruhanemű anyaga is megengedi, szárítógépben szárítanunk) téli ruháinkat. A szakértő szerint a kabátokat érdemes havonta 1-2 alkalommal kimosni, a kesztyűket viszont ennél gyakrabban, legalább hetente egyszer. Főleg, ha például rendszeresen érintkeznek liftgombokkal…
Nem mosható, például bőrből készült kesztyűk esetében a legtöbb, amit tehetünk, hogy áttörölgetjük, kirázogatjuk őket, illetve hogy több párt viselünk váltogatva. Így mindig pihenhet valamelyik pár, és az alatt az idő alatt a vírusrészecskék is elhalhatnak rajta. A ruhákon ugyanis valóban megtapadhatnak veszélyes, hepatitis A- és B-vírusfertőzést, staphylococcust és salmonellát okozó mikroorganizmusok is, de annak az esélye, hogy ezek a viselésen keresztül okozzanak megbetegedést, igen csekély.
Az viszont minden esetben érdemes elkerülni, hogy nem frissen mosott ruhaneművel (vagy épp koszos kézzel) a szemeink és a szánk körül matassunk!
Forrás: Huffington Post; Fotók: Getty Images
