Ugyanazt a jelszót használod különböző weboldalakon? Nagyon rossz hírünk van, így fosztanak ki!

2025. február 24.
Minden webes felületen egyforma jelszót használsz? Sokféle veszély leselkedhet rád, ha nem változtatsz rajta – akár most azonnal. Elmondjuk, milyen egy jó jelszó – és hogy mikor érdemes még azt is lecserélned!
egyforma jelszó veszély
  • Bár az internet sok évtizede a mindennapjaink része, sajnos még mindig nem tudjuk elég biztonságosan használni. 
  • A legnagyobb veszély akkor leselkedik ránk, ha mindenhol egyforma jelszót használunk. 
  • Elmondjuk, miért baj ez – és hogy milyen egy jó jelszó! 

Nem ciki, ha még mindig lenne mit tanulnod a kiberbiztonságról. Manapság – a hekkerek kiapadhatatlan kreativitása miatt – még a szakemberek sem lehetnek teljes biztonságban a neten. De mégis mit tehetünk adataink védelme érdekében? Nos, az egyik legfontosabb, hogy kell egy(-kettő-három) olyan jelszó, amit rettentően nehéz feltörni. 

A túl egyforma jelszó használatának veszélyei

1. Az összes oldaladat feltörhetik egy jelszó kitalálásával

A Forbes felmérése szerint az emberek több mint 70%-a ugyanazt a jelszót használja szinte mindenhol. Így, ha akár csak egy weboldalon is feltöri ezt egy hekker, a hozzá tartozó e-mail-címmel együtt szinte bármelyik felületedre (találomra) beléphet, és ott kedvére garázdálkodhat. 

2. Nem elég, ha csak egy kicsit eltérőek a jelszavaid

Ha csak a jelszó végén (ugye, hogy nálad is a végén van?) lévő különleges karaktereket cserélgeted, az sem elég biztonságos megoldás. Az ilyen jelszavakat könnyedén feltörik a hekkerek a saját automatizált eszközeikkel. 

egyforma jelszó veszély

Még nagyobb veszélybe sodorhat, ha az utazáskor használt jelszavaid nem elég bonyolultak! 

3. A többlépcsős azonosítás valóban segíthet

A többlépcsős azonosítás és a jelszókezelő alkalmazások valódi segítséget nyújthatnak a hekkerekkel szemben. A jelszókezelő alkalmazások nemcsak automatikusan megjegyzik neked a jelszókat, de segítenek is minél bonyolultabbakat kitalálni. 

4. Az új jelszavaid legyenek bonyolultak és hosszúak!

Vagy kérj automatikusan generált jelszót (mint amilyen az a bonyolult jel- és számkód, amit a wifidhez adott a szolgáltató annak idején), vagy találj ki te magad bonyolult, többféle karakterből álló, hosszú jelszavakat! (Jó ötlet például különböző vers- vagy dalszövegeket jelszónak megadni, és például azokban kicserélni az a karaktereket @-ra, vagy minden szó közé pontot tenni.) Az is fontos, hogy ezeket viszonylag gyakran, háromhavonta lecseréld! 

5. Ha mégis feltörnek, tudd, hogy ez nem a te hibád!

Akár egy bántalmazó viszonyban, úgy a hekkerekkel kapcsolatban is igaz, hogy a bántalmazás (jelen esetben az adatlopás) mindig annak a hibája, aki elköveti, és nem azé, aki elszenvedi. Ha átverés áldozata lettél, mielőbb jelentsd! 

Forrás: Huffington Post, Fotók: Getty Images


Életmód