- Az alacsony vérnyomás nem feltétlenül jelez bajt, de érdemes rá odafigyelni.
- A gyakori szédülés is jelezhet alacsony vérnyomást.
- Elmondjuk, mikor forduljunk orvoshoz alacsony vérnyomással.
Az alacsony vérnyomás azt jelenti, hogy a test különböző részeibe nem jut elegendő vér, ezért a sejtek oxigén- és tápanyagellátása csökkenhet. Orvosi értelemben akkor beszélünk hipotóniáról, ha a szisztolés vérnyomás 90 Hgmm alatti, míg a diasztolés vérnyomás 60 Hgmm alá csökken. A hipotenzió lehet átmeneti vagy krónikus, és sokféle kiváltó oka lehet.
Milyen tünetei vannak az alacsony vérnyomásnak?
Számos jele lehet annak, hogy a vérnyomásod túlságosan alacsony. A leggyakoribb tünetek közé tartoznak a szédülés és a kábultság. Az érintettek gyakran érzik magukat gyengének, ködösnek, esetenként homályosan látnak, vagy éppen zavarodottságot tapasztalnak.
Ezek mellett előfordulhat még:
- Szapora vagy rendszertelen szívverés (palpitáció)
- Fejfájás
- Ájulás vagy ájulásközeli állapot
- Hányinger vagy hányás
- Hideg, nyirkos bőr
- Fáradtság és koncentrációs problémák
- Légszomj vagy nehézlégzés
- Fájdalom a mellkasban, nyakban vagy háton

Ezek a jelek utalnak arra, hogy túlságosan alacsony a vérnyomásunk
Alacsony vérnyomás, de nem feltétlenül veszélyes
A vérnyomás csökkenése gyakran előfordulhat hirtelen testhelyzetváltásnál, például amikor hirtelen felállunk. Ezt poszturális hipotóniának nevezzük, és különösen idősebb felnőttek, terhes nők és cukorbetegek esetében gyakori. Egy másik formája az étkezés utáni hipotónia, amely főként idős embereknél jelentkezik, amikor az emésztési folyamat során a vér nagy része a gyomorba áramlik, csökkentve az agy vérellátását.
Bár az alacsony vérnyomás nem mindig jelent komoly egészségügyi problémát, érdemes orvoshoz fordulni, ha rendszeresen tapasztalunk hozzá kapcsolódó tüneteket. Az orvos egy egyszerű vérnyomásméréssel meg tudja állapítani az értékeinket, és ha szükséges, további kivizsgálásokat javasolhat, például vérvizsgálatot, EKG-t vagy terheléses tesztet.
Hogyan lehet kezelni az alacsony vérnyomást?
A legtöbb esetben az alacsony vérnyomás életmódbeli változtatásokkal javítható. Fontos a megfelelő folyadékbevitel, hiszen a dehidratáltság hozzájárulhat a vérnyomás csökkenéséhez. Emellett a rendszeres testmozgás is segíthet stabilizálni a vérnyomást. Ajánlott kerülni a hosszú ideig tartó egy helyben állást, mert ez elősegítheti a vér pangását a végtagokban, tovább csökkentve a vérnyomást.
Egyéb tanácsok
- Sóbevitel növelése – A túl alacsony nátriumbevitel csökkentheti a vérnyomást, de ezt csak orvosi javaslatra érdemes kipróbálni.
- Koffeintartalmú italok fogyasztása – A kávé vagy tea rövid időre megemelheti a vérnyomást, de hosszú távon nem megoldás.
- Több kisebb étkezés – A nagyobb étkezések utáni vérnyomáscsökkenést mérsékelhetjük, ha inkább gyakrabban eszünk kisebb adagokat.
- Kompressziós harisnya viselése – Segíthet csökkenteni a vér pangását a lábakban, és javíthatja a vérkeringést.
Ha az alacsony vérnyomás egy másik betegség tünete, akkor annak kezelése is segíthet a probléma megoldásában. Ha gyakran érezzük magunkat szédülékenynek, fáradtak vagy zavartak vagyunk, érdemes odafigyelni a vérnyomásunkra és konzultálni egy orvossal!
Fotó: Getty Images Forrás: Marie Claire France