Meglepő viselkedés leplezheti le a gyenge személyiséget

2025. március 01.
A gyenge személyiség bizonytalan, nehezen alkalmazkodik és sokat szorong – ez azonban nem mindig látszik egyértelműen. Mutatjuk, milyen jelek leplezhetik le!
Meglepő, de ez a viselkedés leleplezheti a gyenge személyiséget
  • Azt gondolnánk, a gyenge személyiség mindig megmutatja magát, hiszen az ilyen embereket törékenynek, szorongónak látjuk – a valóság azonban nem ilyen egyszerű.
  • Bizonyos viselkedések leleplezhetik, ha valaki belül nem elég stabil.
  • Ezek a viselkedések gyakran teljesen normálisnak tűnnek, de ha összeadódnak, könnyen utalhatnak egyfajta „belső gyengeségre”.

Vannak olyan emberek, akiken egyből látjuk, hogy érzelmileg és mentálisan nem igazán stabil személyek. Látványosan szoronganak, könnyen kiborulnak vagy éppen nehezen alkalmazkodnak új helyzetekhez – őket szoktuk „gyenge idegzetű” embereknek nevezni.

Csakhogy ez nem mindig ennyire egyértelmű! Vannak olyanok, akik ennél sokkal jobban leplezik az „érzelmi gyengeséget”, és leginkább csak viselkedésükben nyilvánul meg a gyenge személyiség – már ha képesek vagyunk olvasni a jelekből.

A gyenge személyiség meglepő jelei

Fontos belátni, hogy a gyenge személyiség nem patológia, és nem is kell negatív konnotációval beszélni róla. Azonban lehet, hogy érdemes lehet dolgozni rajta, hiszen nagyon is képesek lehetünk megerősíteni személyiségünket – persze figyelembe véve, hogy van valamiféle idegrendszeri alapbeállítódásunk.

Az alábbi viselkedésminták kapcsán is érdemes óvatosnak lenni: egyszer-egyszer beleférhet, hogy mindenki így viselkedik. A gyenge személyiségnél azonban ezek jellegzetes mintázatok, amik gyakran és általában együtt állnak fenn. 

Nézzük az árulkodó jeleket!

1. Állandóan bocsánatot kérnek

A gyenge személyiség egyik jele lehet az állandó – indokolatlan – bocsánatkérés. Ha valaki olyasmikért is bocsánatot kér, amikről egyáltalán nem tehet, az arra utalhat, hogy önmagát hibáztatja olyasmikért is, amik felett valójában nincsen kontrollja.

Az ilyen személyiség nem rendelkezik elég magabiztossággal és belső integritással ahhoz, hogy leválassza magát a külvilág kontrollálhatatlan eseményeiről és továbbra is egyfajta gyermeki szemlélettel tekint a világra.

2. Nem néznek a másik szemébe

Magabiztosság és stabilitás kell hozzá, hogy képesek legyünk belenézni a másik ember szemébe. Ez a meglepő jel könnyen elárulhatja a gyenge személyiséget. Az emberek gyakran azért kerülik a szemkontaktust, mert tartanak tőle, hogy lelepleződnek mások előtt–  még akkor is, ha valójában nincs okuk szégyenkezni.

A szemkontaktus kerülésének másik oka lehet, ha az illető nem érzi magát „méltónak” vagy egyenrangú félnek a másik emberrel szemben. Sajnos ez könnyen öngerjesztő folyamattá válhat, hiszen ha nem nézünk mások szemébe, könnyen lehet, hogy valóban elveszítjük szimpátiájukat és megbecsülésüket.

3. Túlságosan támaszkodnak mások szavaira

Természetes, hogy vannak helyzetek, amikor segítséget, iránymutatást kérünk másoktól. Ideálisan persze ilyenkor sem vakon elfogadjuk, hanem saját értékeink és szempontjaink mentén átgondoljuk ezeket, és csak ezután hozzuk meg a döntésünket. Ha azonban elveszítjük belső iránytűnket és mindenben mások véleményére támaszkodunk, az könnyen gyenge személyiségre utalhat.

Ha állandóan azt tesszük, amit mások mondanak nekünk, akkor jó eséllyel nem bízunk meg eléggé saját magunkban és saját döntéseinkben. Ez nagyon problémás lehet, hiszen így ki vagyunk szolgáltatva olyan emberek véleményének, akik helyett aztán jó eséllyel nekünk kell elszenvednünk vagy megélnünk a következményeket.

Az ilyen viselkedés mögött az is állhat, hogy rettegünk az esetleges hibák elkövetésétől – ez akár gyerekkori mintáinkból is fakadhat. Fontos tudatosítani, hogy hibázni teljesen normális, a legnagyobb hibát pedig épp azzal követjük el, ha nem vesszük figyelembe saját érzéseinket, gondolatainkat és szükségleteinket.

Forrás: YourTango Fotó: Getty Images


Életmód