- A nyári időszámítást megelőző óraátállítás sokak szervezetét megterheli.
- Az óraátállítást követő napok, akár hetek nehézséget jelenthetnek bioritmusunknak.
- Ezt javasolják a szakértők a nyári időszámítás könnyebb megéléséhez.
A közelgő óraátállítás sokunk szervezetét megterheli. Nem véletlen, hogy már hosszú évek óta komoly viták övezik az óraátállítás kérdését. Ellenzői éppen testünk reakcióval indokolják eltörlését.
Kutatások azt mutatják, hogy a nyári időszámításra történő átállás megzavarja biológiai, azaz cirkadián óráinkat. Ez sajnos rossz hatással is lehet egészségünkre.
Ezek a nyári időszámítás kezdetének egészségügyi kockázatai
Az óraátállítás hatására sajnos egy órával kevesebbet alszunk, ez pedig kimerültséget, fáradtságot okoz. Mindez néhány napon, de akár néhány héten keresztül is hatással lehet testünkre, energiaszintünkre, aktivitásunkra. Ez az oka annak, hogy a nyári időszámítást nehezebben éljük meg, mint amikor októberben állítjuk át óráinkat. Nagyobb megterhelést jelent ugyanis szervezetünknek.
Ez a változás akár hosszabb távú következményekkel is járhat a szakértők szerint. A megterhelő kimerültség alulteljesítést okoz, növeli a közlekedési balesetek valószínűségét. sőt az első néhány hétben egyeseknél a stroke és a szívproblémák jelentkezésének esélye is megnő a tapasztalatok szerint.

A nyári időszámítás megterhelő testünknek, sokak szervezete nehezen viseli az óraátállítást
Így csökkentsd az óraátállítás testedre gyakorolt hatását
A szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy elővigyázatossággal az egészségügyi kockázat mértéke szerencsére csökkenthető. Fontos, hogy az alváskiesést semmiképp ne halmozzuk. Már két-három nappal az óraátállítás előtt tanácsos a szokásosnál valamivel korábban lefeküdnünk aludni.
Az ajánlások szerint a 20 perccel korábbi elalvás segít abban, hogy fokozatosan alkalmazkodjon testünk az új ciklushoz. Az átállítást követően pedig feltétlenül hallgassunk szervezetünk jelzéseire és az óramutatóktól függetlenül feküdjünk le aludni akkor, amikor fáradtnak érezzük magunkat.
Ekkor lesz idén az óraátállítás
Az órák átállításának időpontja tavasszal mindig március utolsó vasárnapjára, ősszel pedig mindig október utolsó vasárnapjára esik. Idén a nyári időszámítás március 30-án kezdődik majd, ekkor kell átállítanunk óráinkat.
Az egészségügyi kockázatok és az óraátállítás testünkre gyakorolt hatása miatt az eljárás megszüntetésének ötlete már többször is felmerült. Sőt meg is szavazta azt az Európai Parlament 2019 tavaszán. Azonban eddig még nem került rá sor, noha az eredeti határidőt 2021-ra határozták meg.
Forrás: Le Journal Des Femmes Santé, Fotók: GettyImages