- Ha olyan szülővel nőttél fel, aki hajlamos volt a kiszámíthatatlan dühkitörésekre, vagy ha úgy érezted, te vagy a felelős az érzelmi reakcióiért, akkor lehet, hogy tojáshéj szülőtípusod volt.
- A szakértők szerint a tojáshéj szülő nem klinikai fogalom, hanem az ilyen típusú felnőttek személyiségének és viselkedésének leírására alkalmazzák.
- Lássuk a jeleket, amikből kiderül, hogy téged is ilyen típusú szülő nevelt!
„A tojáshéj szülőtípus olyan szülő, aki a saját érzelmei szabályozásával küszködik, és ennek eredményeként a gyermekeik úgy érzik, mintha tojáshéjon kellene sétálniuk körülöttük, mert félnek a szülő esetleges robbanásveszélyes reakciójától, vagy hogy valamilyen módon megszégyenítené őket” – mondja Noelle Santorelli klinikai szakpszichológus.
„Azt mondanám, hogy a legszélsőségesebben a tojáshéj szülő olyan valaki, aki kezeletlen személyiségzavarban szenved, például nárcisztikus személyiségzavarban vagy borderline személyiségzavarban és egy érzelmileg éretlen szülő” – mondta Natalie Moore házasság- és családterapeuta.
Ha tojáshéj szülőtípus nevelt fel, annak hosszú távú negatív következményei lehetnek a felnőtt életedre, de szerencsére lehet ezen segíteni.
Előbb lássuk, milyen jelei vannak, ha tojáshéj szülőtípusú nevelt fel:
1. Hiperéber vagy
„Túlzott éberséget tapasztalhatsz, ha tojáshéj szülőtípus nevelt fel” – mondja Santorelli. Folyamatosan figyeled a környezetedet konfliktus, feszültség vagy érzelmi kitörés jelei után kutatva, nemcsak a családban, hanem a munkahelyeden is. Emiatt szoronghatsz, és képtelen vagy igazán hátradőlni, így örökös készültségben vagy.
2. Folyamatosan mások szeretetéért küzdesz
Akit tojáshéj szülőtípus nevelt fel, az figyelemmel kíséri a körülötte lévő emberek hangulatát és szükségleteit, és mindent megtesz azért, hogy ezek az emberek elégedettek legyenek vele. Ha szükséges, elnyomja a saját igényeit, vagy nem mondja ki a véleményét. Olyan dolgokat tesz vagy mond, hogy megfeleljen másoknak.
3. Nehezen fejezed ki a saját érzelmeidet
Santorelli szerint az emberek, akiket tojáshéj szülőtípus nevelt fel, gyakran félnek az érzelmeik kifejezésétől. „Megtanulták, hogy a legjobb elnyomni saját érzéseiket, mert ha egy érzelem szemben áll a tojáshéj szülők érzelmeivel, az további konfliktusokhoz vezet, így bármi áron elnyomhatják az érzelmeiket.”
Éppen emiatt felnőttként, ha nincs tapasztalata érzelmei kifejezésében vagy megértésében, akkor nehezen bízhat meg az érzelmeiben és nem tudja, melyik helyes vagy helytelen egy adott helyzetben. Gyakran csak szorong az, akit tojáshéj szülőtípus nevelt, mert azt érzi biztonságosnak, a harag és düh kifejezését pedig nem.
4. Fokozott felelősséget érzel mások érzelmeiért
Az olyan ember, akit tojáshéj szülőtípus nevelt fel, túlzottan felelősséget érezhet mások érzelmeiért. Ez egy természetes reakció annak, aki gyermekkorát (sőt felnőttkorát is) azzal töltötte, hogy a szülője elégedett legyen. Úgy érzi, mindenről ő tehet és minden rajta múlik.
5. Kényelmetlenséget érzel, amikor együtt vagy a szülőddel
Gyakori, hogy az emberek, akiknek tojáshéj szülőtípusuk van, krónikus kényelmetlenséget éreznek az illető közelében. Előfordulhat, hogy elkerüli ezt a személyt vagy szabályosan menekül előle.

A mai napig kényelmetlenül érzed magad a szülőd mellett, ha tojáshéj szülőtípus
6. Küzdesz a határok felállításáért
Ha gyerekként egy érzelmileg kiszámíthatatlan szülő nevelt, valószínűleg mindent megtettél a békéért. Tehát folyamatosan visszaélt a határaiddal és nem érezted magadat biztonságban. Emiatt a határok felállítása most nagyon nehéznek tűnhet, és valószínűleg azt tapasztalod, hogy nehezen szabsz határokat a tojáshéj szülőtípusodnak, valamint az életében élő többi embernek.
Hogyan kezeld annak a következményeit, hogy egy tojáshéj szülőtípus nevelt fel?
- A terapeuták szerint az első lépés az, hogy tudatosítod: tojáshéj szülőtípus nevelt fel. A tudatossággal elismerheted a minta jelenlétét, és megvizsgálhatod, hogyan hathatott rád egész gyermekkorodban.
- Innentől kezdve meg kell határoznod, hogy mit kell tenned, hogy jobban érezd magad a tojáshéj szülőtípus mellett. Ez azt jelentheti, hogy határokat kell felállítani. Ez sokuknak idegen és elszomorító lesz, mert hozzá van szokva az ismert viselkedésedhez, de nem szabad hagyni, hogy bűntudatot és szégyenérzetet váltson ki belőled.
- Szükség lesz némi támogatásra, legyen az valamilyen szakmai támogatás, például egy terapeutával vagy egy életvezetési tanácsadóval való munka, vagy akár segítség egy támogató baráttól.
- A gyógyulás és a változtatások során fontos, hogy légy együttérző önmagaddal, hiszen sokszor elbizonytalanodhatsz vagy érezheted kellemetlenül magad, miközben felállítod az új határokat.
Forrás: Huffpost, Fotók: Getty Images