Gondoltad volna? Ezért tesz téged is annyira boldoggá (vagy majdnem boldoggá) az online vásárlás

2025. március 30.
Ugye, hogy te is gondolkodtál már azon, vajon honnan eredhet az a kérészéletű boldogság, amit online vásárlás alkalmával érzel? Mégis mi fut át ilyenkor az emberen? És miért oly könnyű a függőjévé válni ennek a megbabonázó érzésnek?
online vásárlás boldogság
  • Az online vásárlás őrületes népszerűségnek örvend. 
  • Nem nehéz azonban a függőség határára sodródni ezt illetően. 
  • De vajon miért hat ennyire megbabonázóan egyesekre az online shopping? 

Vajon valóban boldoggá tenne minket az gyönyörű, krémszínű selyemblúz, vagy inkább arról van szó, hogy kezd egy (újabb) függőségünk kialakulni? Talán mind elgondolkodunk ezen néhanapján. Az online vásárlás ugyanis már minden háztartásban alapvető jelenség – jóformán nem is értjük azt, aki arra áldozza az energiáját és idejét, hogy kifigyelje egy üzlet nyitva tartását, felöltözzön és kitegye a lábát otthonról, ha valamire szüksége van. 

Pedig meglehet, hogy végeredményben ő jár jobban. Egyes online vásárlók ugyanis képesek akár egész éjjeleken át bújni a különböző shoppingoldalakat – arra várva, hogy végre megtalálják „a tökéletes ruhadarabot”, ami nélkül eddig is szinte alig voltak képesek élni. De mégis honnan ez a fanatizmus? 

online vásárlás boldogság

Az online vásárlás térhódítása óta jóval kevesebben járnak személyesen shoppingolni 

A francia Marie Claire cikke szerint több összetevő együttes hatása áll a háttérben. Egyrészt már a vágy tárgya utáni kutatás is jólesően felpörgeti a fogyasztó receptorait, hogy a vásárlás teljesülésekor érzett dopaminfröccsről ne is beszéljünk. Mindez olyan eufória-élményt nyújthat, amitől nehéz elszakadni. És máris a függőség kapujában táncolunk. 

Becsap az online vásárlás okozta boldogság 

A Covid idején az online vásárlások száma 43%-kal nőtt az Egyesült Államokban. Egy, a Journal of Consumer Psychology című szaklapban 2014-ben megjelent tanulmány pedig kimutatta, hogy tulajdonképpen nem is kellene pénzt költenünk ahhoz, hogy a shoppingoldalak dopamint szabadítsanak fel az agyunkban. Elég, ha görgetünk. 

A Time magazinnak nemrég Jorge Barraza, a Dél-Karolinai Egyetem pszichológiaprofesszora elmondta: a dopamin különösen mámorítóan hat ránk stresszes időszakokban. Ráadásul szorongató vagy bizonytalan élethelyzetekben látszólagos kontrollt is megélhetünk az online vásárlások alkalmával. Aztán pedig a csomag átvétele olyan, rituális örömöket juttathat eszünkbe, mint milyeneket karácsonykor éltünk át gyerekként. Az online vásárlás emellett azonnali kielégüléssel is kecsegtet, ami szintén a szabályozatlan, gyermeki türelmetlenségünkre játszik rá. 

Nem csoda tehát, hogy sokan órákra elvesznek az algoritmus személyre szabott ajánlatainak forgatagában. Pedig lehetne jól is használni az online piactereket: például a hagyományos vásárlás általános kellemetlenségeinek (készlethiány, időtényező, távolság) kiküszöbölésére. 

Forrás: Marie Claire France / Alexandra Pizzuto; Fotók: Getty Images, Unsplash 


Életmód