- A Kamaszok (Adolescence) a Netflix egyik legnézettebb sorozata lett pillanatok alatt.
- Mi a háttere annak a különös jelenetnek a Kamaszokban, amikor a pszichológus egy fél szendviccsel kínálja meg a főszereplőt?
- A szakember a Netflix-sorozat szendvicses jelenete kapcsán magyarázza el, hogyan segíti a személyiségünk érését a nélkülözés és hiány.
Nem véletlenül lett pillanatok alatt az egyik legnézettebb sorozat a Netflix 2025 márciusi újdonsága, a Kamaszok (Adolescence). Komoly kérdéseket vet fel a mérgező férfiassággal kapcsolatban, ugyanakkor finom utalásokat és jelzéseket találunk a négyrészes minisorozatban általánosságban az emberi lélek és a tinédzserek lelkivilágának működéséről.
A Kamaszok szendvicses jelenete
Amikor rejtett üzenetekről és a tinilélek titkairól beszélünk, nem csak a főhős, Jamie (Owen Cooper) által küldött emojik valós jelentésére gondolunk. Vannak, akiknek bizonyára feltűnt egy alapvetően nem túl jelentőségteljes helyzet a Kamaszok harmadik epizódjában. A pszichológus, Briony (Erin Doherty) egy fél szendviccsel kínálja meg a 13 éves fiút.
Jamie-t egy tinilány megölésével vádolják. Egy asztalnál ül a pszichológussal, aki felajánl neki egy fél sajtos-uborkás szendvicset – valamit, amit Jamie nem szeret. Mindez beszélgetés közben történik, és egy csésze forró csoki is van mellette. Egészen jelentéktelennek részletnek tűnik a jelenet, de kiderül, mennyivel fontosabb, mint gondolnánk.
Miért ajánl fel egy fél szendvicset a pszichológus?
A sorozat nézői is elkezdtek gondolkodni azon, miért történt a jelenet. Többek szerint a pszichológus így akarta provokálni a fiút, ám a valóság nem egészen ez. Dannielle Haig pszichológus rántotta le a leplet arról, mi volt a konkrét eset mozgatórugója.
„Egy fél szendvics, főleg, hogy olyan, amit Jamie nem szeret, egy teszt volt, amivel a fiú reakcióit akarta megvizsgálni a pszichológus a Kamaszokban – magyarázta a szakember. ľ Ellöki? Udvariasan elutasítja? Megjegyzéseket tesz rá? Tudomást sem vesz róla? A reakciói elárulnak mélyebb dolgokat a személyiségéről. Ha tűri és elfogadja, arra utalhat, hogy az életben egyfajta tehetetlenségérzés uralkodik rajta, mivel megszokta, hogy anélkül történnek a dolgok vele, hogy őt megkérdeznék, lenne ráhatása.”
Haig azt is elmondta, hogy ha élből visszautasította volna a szendvicset, „az dacot sugallt volna, vagy utalhatott volna arra, hogy muszáj éreznie az irányítást egy olyan helyzetben, amikor nincs hatalmi helyzetben”. Mindent egybevetve, a pszichológus szerint okos ötlet volt a fél szendviccsel kínálni a fiút, hogy kiderüljön, Jamie hogyan viszonyul a hatalmi személyekhez és vajon képesnek érzi-e magát a saját szükségleteinek felismerésére, kommunikálására.
A frusztráció ereje a pszichológiában
Aspa Paspalis pszichológus is megjegyezte, hogy a szendvicses jelenet a Kamaszokban nem egy egyszerű részlet csupán. „Ez szándékos és patikamérlegen adagolt frusztráció. A pszichológus a sorozatban nem akar örömet szerezni neki. Okkal frusztrálja. Látni akarja, hogyan viseli a fiú, amikor nem kapja meg, amit akar. Nem egyszerűen ételt kínál neki. Felajánlja, hogy kitárja és megmutassa a lelkét a szakembernek. Amikor egy gyerek folyamatosan csak elfogadja azt is, ami nem jó neki, valami belül eltörik benne. Jamie is végérvényesen magába fordult.”
A Kamaszokban is pontosan ez történt. „A forró csoki egy kényeztető, már-már anyai ajánlat. A melegséggel, biztonsággal és gyerekkorral kapcsolódik össze, ami erős kontrasztban áll a nyers valósággal, ami Jamie helyzete a sorozatban. De hogyan reagál a fél szendvicsre, amit utál, a már egyébként is feszült, stresszel teli pszichével?” – teszi fel a kérdést a pszichológus.
„Amikor a frusztrációt a terápiában használjuk, nem büntetés. Egy megfigyelési eszköz: ha nem kapod meg, amit akarsz, mi tör a felszínre? – magyarázta Paspalis. – Ebből derülnek ki a lélek rejtett dolgai, nem a szavakból. A hiányokból.”
Hogyan tanítsuk meg a gyerekünket a frusztráció elviselésére?
Ezért is olyan fontos a szakember szerint, hogy minél hatékonyabban és korábban megtanítsuk gyermekünknek az érzelmeik szabályozását. „Ez a legnagyobb ajándék, amit adhatunk a gyerekünknek úgy 6 éves koráig.” Ehhez a szakember fel is sorolt néhány eszközt:
- Ne adjunk meg mindent feltétel nélkül, csak azért, mert kéri.
- Érezni kell a hiányt is a gyereknek.
- Biztonságos közegben kell megtapasztalni a frusztráció érzését, jelenléttel, kommunikációval.
„A frusztrációnkkal önmagunkról tanulunk. Megismerjük, mi zavar, mennyire vagyunk képesek a csalódottságunkat uralni. Felfedezzük, hogyan alakítsuk át az eredeti terveinket, ha a dolgok nem úgy sülnek el, ahogy elképzeltük” – tette hozzá a pszichológus.
Forrás: Marie Claire Greece, fotó: Netflix