Illatok, ízek, lukulluszi lakomák
Rózsalekvár, ibolyatorta – elvetemült ötletnek tűnik? Na és a bodzaszörp? Vagy a kamillatea? Utóbbit biztosan ittál már egy alapos megfázás idején. Az ókorig nyúlnak vissza a virágkonyha hagyományai, Róma fényűző lukulluszi lakomáin is fogyasztották már a különleges ízvilágú ételeket, amelyeknek receptjeit régi szakácskönyvek lapjai őrzik. A modern kor újra felfedezte a leírásokat: lekvárok, zselék, szörpök, sokféle desszert, saláta és főételek is várnak azokra, akik szívesen kísérleteznek az ízekkel.
Tartsuk be a szabályokat!
Akár új hobbi is lehet abból, ha megismerjük a rengeteg értékes, ehető és gyógyító növényt, amely a környezetünkben található. Fontos persze betartani a szabályokat: csak a már ismerős növényeket gyűjtsük, aki nem biztos a dolgában, keressen vezetett túrát, ahol szakember segít az eligazodásban. Az sem mindegy, hol gyűjtünk: városi parkokban semmiképpen ne, ahogyan benzingőzben úszó árokparton is tilos. Az erdő-mező kora tavasztól őszig „nyitva áll”, és a saját kertben is termeszthetjük a növényeket – nemcsak a szem, de az ízlelőbimbók örömére is. A szirmokat, leveleket alapos tisztítás után használjuk, az allergiások pedig óvatosan kísérletezzenek, nehogy súlyosbodjanak a tüneteik.
Nemcsak szépek, finomak is
A világháló tele van jobbnál jobb receptekkel, megéri kutakodni, ha különlegességre vágyunk. Az illatos virágok, mint az ibolya, a rózsa, a szegfű, a levendula desszertek, torták, lekvárok, szörpök, sőt, fagylaltok főszereplőjeként ismertek, de a szirmokat kandírozva is érdemes megkóstolni. A szegények sáfrányaként emlegetett körömvirág narancssárga szirmai szép színt adnak a levesnek, de gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatásúak is, salátákban, desszertek díszítésére is használják. A fekete bodza szárított virágából főzött tea kiváló lázcsillapító, izzasztó és köptető hatása is van, a 19. században a friss virágból ízletes bundás bodza készült, a bodzaszörp pedig ma is sokak kedvence. A kamilla virágai lágy, édes ízükkel tökéletesek süteményekhez, a szárított virágból készült tea enyhíti a felső légúti panaszokat, de gyulladáscsökkentő, görcsoldó hatása is van.
Fogyaszd egészséggel!
A kellemes illatú citromfű jól illik süteményekhez, virága, levele alaptartozék a hűsítő limonádéban, teája esténként segít elaludni. A csalánt nem szeretjük, mert csíp, mégis érdemes barátságot kötni vele: vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag növény, az egyik legerősebb vértisztító; teája remek vízhajtó, csökkenti a vércukorszintet is, zsenge leveleiből főzeléket, levest, lekvárt is főzhetünk. A tavasszal sárgán rikító pongyola pitypang hasonlóan sokoldalú: szárított gyökeréből házi pörköléssel kávét készíthetünk, virágjából zselét, szirupot; a virágból-levélből főzött tea fokozza a vizeletkiválasztást, beindítja az emésztőnedvek termelődését.
Urzinol: a medveszőlő erejével a felfázás ellen
Vény nélkül kapható, medveszőlőlevélkivonat-tartalmú hagyományos növényi gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.
Az egyik legrégebben ismert és a húgyúti problémák kezelésére leginkább bevált gyógynövény a medveszőlőlevél. Piros bogyóját a medvék is kedvelik – innen a magyar elnevezés –, de az észak-amerikai indiánok is élelmiszerként fogyasztották. A medveszőlőből készült tea kissé kesernyés ízét egy kis mézzel „fedhetjük el”, ajánlott hideg vízben, áztatva készíteni, hogy elkerüljük a gyomorirritációt. A medveszőlőt a tudomány is felfedezte, klinikai vizsgálatok is igazolták antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatását. Ma már nem csak teaként fogyaszthatjuk: az Urzinol tabletta koncentrált formában tartalmazza a növény kivonatát. A medveszőlőlevél-kivonat enyhíti a hólyaghurut korai tüneteit: csökkenti a gyakori vizelési ingert, és mérsékli a vizeléskor jelentkező égő érzést. Az Urzinol hagyományos növényi gyógyszer, szigorú hatósági előírásoknak megfelelően gyártott, a legtöbb hazai gyógyszertárban elérhető, vény nélkül kapható készítmény, amely állandó, ellenőrzött mennyiségű medveszőlőlevél-kivonatot tartalmaz.
HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
Promóció