Kutatások szerint a megfelelő élelmiszerek fogyasztásával és tápanyagok bevitelével csökkenteni lehetne az olyan pszichés problémák kialakulását, mint például a szorongás vagy a depresszió. Tanulmányok kimutatták, hogy azoknál az embereknél, akik mediterrán étrendet követnek – tehát gyümölcsökben, zöldségekben, hüvelyesekben, olívaolajban és halban gazdag ételeket fogyasztanak –, alacsonyabb a depresszió kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik nem ilyen étrenden élnek.
Arra már eddig is számos bizonyíték utalt, hogy szinte bármilyen típusú, időtartamú és intenzitású fizikai aktivitás javíthatja a mentális egészséget. És most már a vezető egészségügyi hatóságok, köztük az Egészségügyi Világszervezet is elismeri, hogy a táplálkozásnak is legalább ugyanilyen fontos szerepe lehet.
Bár a kutatók még mindig vizsgálják, pontosan hogyan tudja befolyásolni az étrendünk a mentális egészségünket, úgy tűnik, hogy a bélmikrobiom kulcsszerepet játszhat benne. Mikrobák milliói élnek az emésztőrendszerünkben, amelyek az elfogyasztott ételek összetevőinek lebontásán dolgoznak, miközben a testünk számos más részével is kölcsönhatásba lépnek. A tápanyagdús ételek a bélben élő mikrobákat is táplálják, ami pedig számos előnnyel jár – beleértve kutatások szerint a jobb mentális egészséget.
De mégis milyen ételeket kellene ennünk a jobb hangulat érdekében?
Szelén
Tudósok szerint a szelénbevitel növelése javíthatja a hangulatot és csökkentheti a szorongást, ami segíthet a depresszió kezelésében.
A szelén számos élelmiszerben jelen van, a többi között:
- teljes kiőrlésű gabonafélékben,
- brazil diófélékben,
- egyes tenger gyümölcseiben,
- belsőségekben, például a májban.
D-vitamin
Egy 2019-es metaanalízis szerint a D-vitamin segíthet a depresszió tüneteinek javításában. A legtöbb D-vitaminhoz napozás által juthatunk hozzá, de azért a táplálékforrások is fontosak.
A D-vitamint biztosító élelmiszerek közé tartozik:
- olajos halak,
- dúsított tejtermékek,
- gomba,
- tojás.
Omega-3 zsírsavak
Egyes tanulmányok eredményei azt sugallják, hogy az omega-3 zsírsavak segíthetnek a hangulatzavarok kezelésében, fogyasztásuk csökkentheti az agyi betegségek kockázatát is.
Az omega-3 zsírsavak jó forrásai közé tartoznak:
- hidegvízi halak, például lazac, szardínia, tonhal és makréla,
- lenmag, lenmagolaj és chiamag,
- dió.
Antioxidánsok
Az A- (béta-karotin), C- és E-vitaminok antioxidánsoknak nevezett anyagokat tartalmaznak.
Az antioxidánsok segítenek eltávolítani a szabad gyököket, amelyek a természetes testi folyamatok melléktermékei, és amelyek felhalmozódhatnak a szervezetben.
Ha a szervezet nem tud elegendő szabad gyököt eltávolítani, oxidatív stressz keletkezik. Ennek számos egészségi probléma lehet a következménye, amelyek közé tartozhat egyebek között a szorongás és a depresszió is.
Egy 2012-es tanulmány eredményei szerint az antioxidánsokat biztosító vitaminok fogyasztása csökkentheti a szorongás tüneteit az általános szorongásos zavarban szenvedőknél.
A friss, növényi eredetű élelmiszerek, például a bogyós gyümölcsök jó antioxidánsforrások. A friss gyümölcsökben és zöldségekben, szójában és más növényi termékekben gazdag étrend segíthet csökkenteni a depresszió stresszel összefüggő tüneteit.
B-vitaminok
A B12 és a B9 (folsav) vitamin segíti az idegrendszer működését, köztük az agy védelmét és karbantartását. Segítenek csökkenteni a hangulatzavarok, például a depresszió kockázatát és tüneteit.
A B12-vitamin forrásai közé tartoznak a következők:
- tojás,
- vörös hús,
- baromfi,
- hal,
- osztriga,
- tej,
- egyes dúsított gabonafélék.
A folsavtartalmú élelmiszerek közé tartoznak:
- zöld levelesek,
- gyümölcsök és gyümölcslevek,
- diófélék,
- bab,
- teljes kiőrlésű gabonafélék.
Cink
Egyes tanulmányok szerint a depresszióban szenvedő embereknek alacsonyabb lehet a cinkszintjük, és a cinkpótlás segíthet hatékonyabbá tenni az antidepresszánsok működését.
A cinktartalmú élelmiszerek:
- teljes kiőrlésű gabonafélék,
- osztriga,
- bab,
- diófélék és tökmag.
Fotó: Getty Images
Promóció