Vannak olyan kávéházak Budapesten, melyek a korral haladnak ugyan, de nem esik nehezünkre elképzelni, hogy az előző évszázadban még neves költők ültek asztalaiknál. A Hadik éppen ilyen. Kosztolányiék emlékét ugyan már csak falfestések és kéziratok emlegetik, a Bartók Béla útra amúgy is jellemző nagypolgári atmoszféra a mai napig jelen van a kávéházban.
A forradalom után hosszabb időre bezárt a kávéház, Bosznai Tibor és Juhász Anna azonban úgy gondolták, a Hadiknak még nem járt le az ideje, és újra életet leheltek Móricz Zsigmondék egykori birodalmába. Tibor tulajdonosként vette kézbe a helyet, Anna a nyitáskor, 2010-ben irodalmi est-sorozatot alapított. A tervük bevált, a kortárs költők számos tagjával találkozhatunk ma is, ha jókor érkezünk, emellett Anna az Irodalmi Szalonnal ma is tartja édesapja, Juhász Ferenc és pályatársai örökségét.
A Bartók Béla úti megújulás terve egyre több galériával és alternatív kávézó megnyitásával ma már sikeresnek tekinthető. Akármikor erre járok, a teraszok közönsége vetekszik a Madách téri társaságok létszámával, amire rá is szolgált a kerület. A pestieknek végre van miért átmenni Budára, a Budaiaknak pedig nem kell többé Pestig villamosozni egy jó fröccsért.
A Hadik persze mindig is egy fogalom volt a környékbeli értelmiségek körében, 2010 óta pedig a Szatyorral egybeolvadva ismét tárt ajtókkal várják a kultúrára és kávéra szomjazó művészlelkeket. Irodalmi Szalon, Brunch, beszélgetések, koncertek, kiállítások váltják egymást.
Annától megtudtam, hogy a Szatyor név Karinthyék kreativitásának köszönhető, hisz a hajdani Hadik pincehelyiségében működő éjszakai bár gyékényborítását meglátva Karinthy kijelentette, hogy ez a hely olyan, mint egy szatyor. Az elnevezés láthatóan mindenkinek bejött, így a kávéház kétfelé szeparálódott, mégis egyben maradt.
Míg az elegáns kávéházi hangulatért a Hadik ajtaján kopogtassunk, a hamburgerezős bisztró részleget a Szatyorba keressük, ahol Ady és Csinszka zsigulival száguldoznak a fejünk felett.
Annától azt is megtudtuk, hogy a Hadik először nem a férfi gondolkodók, hanem Böhm Aranka és barátnői – Guthi Erzsi, Kondor Lívia és Klug Böske – törzshelye volt. Aranka ideggyógyásznak készült de lelkesen szervezte a társasági életet Verpeléti úti (ma Karinthy Frigyes út) lakásában és a Hadikban. Még mielőtt hozzáment Karinthy Frigyeshez, minden nap délután öt órakor találkozott barátnőivel összeszedni a napi pletykákat. Egy szánkóbaleset utáni, unatkozó délutánon még a Nyugat szerkesztőségébe sem volt rest betelefonálni. A kagyló túlsó végén Karinthy-t találta – ekkor még ismeretlenül- , a flört pedig annyira sikeresnek bizonyult, hogy végül ők összeházasodtak és az egész költőtársaság átköltözött a Hadikba. Nem tudjuk, hogy Aranka érdeme-e, vagy a van valami a kávézó levegőjében, de a falak számos világi estékről mesélhetnének, ahogy Anna kutatásaiból megtudhattam.
Most kávé helyett uborkás-bodzás limonádét szürcsölve hallgattuk a Mimivel – Anna kislányával -, a 11. kerület búlvársztorijait a Hadik törzsvendégeiről, és nem hagyhattuk ki a vaníliafagyis csokiszuflét sem, Anna nagy kedvencét.
Kiknek ajánljuk: különösen az irodalom és a könyvek szerelmeseinek, a vitrinekben meg is vásárolhatjuk, de az erre kijelölt ládákból csak úgy haza is vihetjük az olvasnivalót. Emellett mindenkinek, aki egy kicsit át akarja élni azt a hírhedt budai életérzést.
Mikor: déltől nyugalomban beülhetünk egy kávéra elolvasni a napilapot, ebédidőben folyamatosan változó menüt kérhetünk, este pedig ne hagyjuk ki a költők koktéljait, vagy csak simán kérhetünk hosszúlépést is. A lényegen nem változtat, könnyű zárásig (01.00) ottragadni.
További képeinkért kattints a galériára!
Árfekvés: a kávék 430 Ft-tól, a főételek 1850 Ft-tól kérhetők. Teljes étlapért kattints ide.
Marie Claire plusz: a kultúrprogramok, amelyekre megéri időben bejelentkezni.
Szöveg és fotók: Bodnár Zsófi