A Másik Produkció alkotóinak – Gulyás Hermann Sándornak és Jászberényi Gábornak – kurzusán a Független Színház Magyarország munkatársai új tudást kaptak arról, hogyan lehet akár csak két színésszel is számos szereplőt megjeleníteni, hogyan lehet ötletességgel, játékossággal, limitált lehetőségekből is igazi színházat alkotni.
Balogh Rodrigó ismét a punkopera műfajában rendezett: a „sírós-röhögős” – ahogy az ajánlóban fogalmaznak – Rothadó madarak ősbemutatója március 25-én 19.30-kor látható a FüSziben. A darab igaz történet alapján készült Holdosi József „Hajh, cigányok, hajh, kányák”, valamint „Kányák” című írásainak felhasználásával. „Imre nagyapa beperli unokáját, Józsefet. A nagyapa szerint József a regényében megsértette őt, elhalt hozzátartozóit és jelenlegi feleségét. Társas kapcsolatai csorbát szenvedtek, személyisége roncsolódott és még egy halálos betegséget is kapott a szóban forgó könyv tartalma miatt. József szerint ez csak fikció, a regény a képzelete szüleménye. Kinek van igaza? A történetből felsejlik egy öngyötrő, széthúzó, generációs átkokat hordozó család képe.” A Rothadó madarak szereplői Balogh Orsolya és Varga Dávid. Jegyeket ide kattintva vásárolhatunk.
Nagy Viktória Éva Móricz Zsigmond azonos című novellája alapján írta színpadra a Hét krajcár című előadást, amit április 30-án láthatunk a FüSziben Nagy Henrik rendezésében. „Jól rendelték azt az istenek, hogy a szegény ember is tudjon kacagni. […] Sőt az is igaz, hogy a szegény ember sokszor nevet, mikor inkább volna oka sírni.”
Móricz Zsigmond novellájának főszereplői az anya és fia. Előadásunkban a már felnőtt fiú emlékei felidézésén keresztül tér vissza gyermekkora fordulópontjához, ahhoz a naphoz, amikor a játék hirtelen valósággá dermedt. Így kerülünk be Móricz Zsigmond novellájának világába. Az anya otthon dolgozik, közben játékosan próbálja a fiú elől elfedni a szegénység súlyát és titkolni saját betegségét. A napot – ahová a fiú visszatér emlékeiben – a hét krajcár felkutatása tölti ki. Az anyának mosnia kell, a mosáshoz szappanra van szükség, a szappan legkevesebb hét krajcár, nekik három van.
Az anyai játékosság és a szegénység erős kontrasztja adja Móricz novellájának drámaiságát. A történet színpadra állításával és az azt követő feldolgozó foglalkozással szeretnénk ma is aktuális és fontos kérdéseknek teret nyitni, a fiatal közönséggel együtt gondolkodni arról, hogy gazdasági nehézségekkel terhelt hétköznapjainkban hogyan befolyásolja a szülő-gyermek kapcsolatokat az egzisztenciális helyzet. A darab főszereplői Balogh Orsolya és Végh Zoltán.