A karácsony életérzése egy albumon – Megjelent Palya Bea ünnepi lemeze

2024. december 07.
Megjelent Palya Bea Fénydalok című albuma, amely szeretteink számára egy szívmelengető ajándék is lehet! Az album – amely könyv is egyben – az ünnepek esszenciáját hozza el számunkra.
Palya Bea Fénydalok album

A Fénydalok albumról

Minden novemberben töröm a fejem, mit is adjak a szeretteimnek, ami időtálló, értékes, különleges, benne van az ajándékozó és az ajándékozott is, és erősíti a kapcsolatot. 

Ezért is született meg a Fénydalok album. Azt akartam, hogy amikor az emberek ezt adják egymásnak, akkor az ajándék a lényegre terelje a figyelmet. Az élet tértelen-időtlen finom szövetére, a mozdulatra, a nézésre, a mosolyra, az illatokra, a térben jelenlévő szeretés melegségére, mind arra, amitől ünnep lesz az ünnep. Amitől szinte hallani véljük az angyalszárny suhogását.  

A Fénydalok album zene és könyv egyben. Olyan, mint az ékszerek között a gyémánt: tiszta, gondos szakértelemmel csiszolt, elegáns, összetett, összesűrűsödik benne az idő. Azoknak az igényes hallgatóknak és kultúra-érzőknek való, akik minden műfajban szeretik a minőséget, az értéket, az eleganciát. 

A dalírás során végig az vezetett, hogy minél több értéket adjak, kincseket hívtam le az illékony dolgok világából, amelytől az itteni életünk is szebb és igazibb lehet. A Nem a bejgli című dalban a bejglit gyúró családtagjaim kezének játéka volt a kezdő kép, meg is lett az első sor: „Nem a bejgli, a két kéz, aki gyúrja”. E gondolatot folytattam, nem egy adott tárgy a fontos az ünnepkor, hanem a mögötte lévő megfoghatatlan szépség és esszencia. Ez az album nyitó dala. Párja ez az utolsó darabnak, az Anya, mondd még a csodát című dalnak, ahol a kislány rájön, hogy az ajándékot nem a Jézuska hozza, mérges lesz, és az anyukájával közösen új csodát alkotnak. E két dalhoz Michael Moricz amerikai komponista készített vonósnégyes hangszerelést, amitől a két dal hangzása és jelentése még jobban kitágul.

Megjelent Palya Bea Fénydalok című albuma.

Megjelent Palya Bea Fénydalok című albuma

A Dallal vigasztal című, popslágerre hajazó dalban arról írok, hogy a saját hangunkba bele tudunk kapaszkodni, ha valami nehéz, ha úgy érezzük, lehúz a mocsár.

 A Szeretet ünnepe című dal egy humoros, energikus dal, erotikáról, játékosságról, feldagadó és kirepedt bejgliről, de mindeközben az intimitás kérdésének mélyebb rétegei is megpendülnek benne. 

A Háború és béke, illetve a Mit tegyen című dalok párban járnak. Én ritkán írok közéleti témákról, de most tényleg közel jött a háború. Az első arról szól, hogy az egyén mennyi mindent tehet a – belső – békéért, a másikban pedig együttérzek az emberekkel azokban a küzdelmes helyzetekben, ahol az imádságon túl sokat nem lehet tenni. A dalok erejét csodás zenésztársaim játéka emeli, Lisztes Jenő cimbalmos, Orbán György bőgős, Czirják Tamás dobos és Szokolay Dongó Balázs fúvós hangszeres. 

A Fa alatt ha fekszem egy gyönyörű duó a sötét magány kifényesítéséről, egy egyedülálló nő szívből jövő éneke, amelyet a cimbalom játéka tovább emel, be a lelkünkbe. 

A Nem vagy egyedül című dal alcíme az, hogy modern betlehemes vagy karácsonyi mantra. Az egész albumot átjáró témára, a magányra ad választ: nem vagy egyedül. Mert az emberek szerintem ma sokszor vannak egyedül, magukra hagyva. És ezzel a kórusművel, amelyet a gyerekeimmel és a tanítványaimmal együtt énekelünk, reményt akartam adni. Van egy néni, nincs pénze fűtésre. Hideg szobában készül az ünnepre, kabátban csoszogva gondol a világjárványban elment szeretteire, és érezzük, a magány ünnepkor jobban fáj. A közös éneklés azonban évezredes medicina. Képzeletben a nénihez zengő hangú angyalkákat: gyerekeket küldtem. Hozzá, s mindenkihez, akinek télen még fűtésre sem telik, és akinek az ünnep magányosan telik. A gyerekek nekik éneklik: nem vagy egyedül. 

A dal: érték. Életeket képes megváltoztatni. A Fénydalok albumot ezért egy különleges prémiumajándékként is álmodtuk világra. Hiszen nem jelenik meg az összes dal most az online felületeken, csak a könyv vásárlói hallgathatják a teljes albumot idén karácsonykor. 

A dal: érték. Ezt azért hangsúlyozzuk, mert jelenleg a zeneiparban sok a rendszerhiba. Az online zenehallgatás – ha csak nem vagy Taylor Swift – nem hozza a megfelelő számokat. Olvashattuk Lily Allen történetét is, akinek még úgysem jön ki a matek, ha a Spotify-on havi 4 millió lejátszása van.

A Fénydalok album értékcsomagjairól ITT olvashatsz, amelyek a dalok és a könyv mellett további ajándékokat, énekworkshop-jegyeket, párkapcsolati podcast-sorozatot tartalmaznak.

Ez az album nemcsak nyolc új dal tőlem, hanem egy közösség növekedésének újabb állomása. Most ért össze bennem az énekes, a dalszerző és a kreátor-tanár. Hogyan történt ez? Előbb csak bennem létezett, egy vízió volt, majd a Fénydalok utolsó próbáján kezdett valósággá válni. A stúdióban megjelenik negyven hallgatóm az Énekeld magad szabaddá, röviden ÉSZA programból, hogy a Háború és béke, és a Nem vagy egyedül című dalokat összerakjuk, amelyekben ők a kórus. Fölállnak karéjban. Állok a stúdió közepén, lelkem pőrén, kapaszkodom a dalírás mély kútjának peremén, szemben a tanítványaim, mellettem a zenésztársaim. 

Érzem, összeér két világ, a tér kitágul. A dalaimnak így együtt nagyobb jelentősége van, a hallgatóim pedig sejtszinten megérzik az ÉSZA-ban tanult dalszerzős módszert, hiszen bevonódnak a dalszületés könyörtelenül gyönyörű, folyton változó fázisaiba, ahol a lélek igazán mozog. A zenészeim néznek nagy szemekkel, csodálják a negyven énekest, az énekesek pedig euforikus állapotban hallgatják őket, és visszaszórják rájuk a fényt. Hát igen. Fénydalok és ÉSZA. Összeér. 

Az ÉSZA mostantól már nemcsak az én misszióm, ez már egy nagyobb közösség komplex víziója. A Fénydalok pedig ennek a nagyon személyes, de mégis közösségi alkotói szakasznak a dalokba írt vallomása.