Meglepő oka van, miért nem akarom megnézni a Száz év magány sorozatot a Netflixen

2024. december 17.
Pedig a kedvenc könyvem a Száz év magány! Vagy talán pont ez az oka annak, hogy bármennyire is kíváncsi vagyok, hogyan filmesítették meg Gabriel García Márquez csodálatos regényét, mégsem nézem meg?
Száz év magány sorozat Netflix
  • A Száz év magány minden idők egyik legnagyobb irodalmi műve, melyről hosszú-hosszú évtizedekig úgy gondolták, hogy lehetetlen megfilmesíteni.
  • Előbb elolvassuk a könyvet, és csak utána nézzük meg a Netflix Száz év magány című sorozatát, vagy fordítva?
  • Ha szeretjük a Száz év magányt, meg szabad néznünk a Netflix-sorozatot?

Egészen 2014-ben bekövetkezett haláláig maga a Száz év magány írója, Gabriel García Márquez is azt vallotta, hogy a regényt lehetetlen filmre vinni. „A Száz év magány – mondta egyszer –, a mozi ellenében íródott.” Pont emiatt nem is járult hozzá a regény 1967-es megjelenése után életében a könyv megfilmesítéséhez soha.

Miért mondták, hogy nem lehet filmre vinni a Száz év magányt?

A kolumbiai író regénye egy évszázad történelemleckéje hipnotikus hatású olvasmányként. Gabriel García Márquez prózája ritmusos és szerte száll. A történet minden szála mundén és varázslatos. A képzeletbeli város, Macondo alapítóinak, a Buendía család fantasztikus életének leírása közben García Márquez nem egyszerűen mesél. Egy transzcendens világba kalauzol, ahol az idő is máshogy telik. 

Elég, ha a Száz év magány zseniális nyitómondatát vesszük például. „Hosszú évekkel később, a kivégzőosztag előtt, Aureliano Buendía ezredesnek eszébe jutott az a régi délután, mikor az apja elvitte jégnézőbe.” (A hosszú évek itt mintegy száz oldalt jelent, és közben észre sem vesszük, hogy a történet csak ott játszódik, hogy „eszébe jutott”.)

És megszületett a Netflix-sorozat…

Ebből készített a Netflix 16 részes sorozatot, ami a könyv iránt mély rajongást érzőkben elsőre felhorgadást keltett. Vajon képes a könnyed, felületes tinisorozatokat szakmányban gyártó streaming csatorna egy irodalmi Nobel-díjas regénnyel kellő tisztelettel bánni?

Egyelőre csak a Száz év magány első fele érhető el a Netflixen, ami azért nincs 100 órás. Viszont Kolumbiában forgatták és spanyol nyelven, ahogy azt Gabriel García Márquez kívánta mindig. A Netflix megkapta az író fiának áldását, aki a Száz év magányból készült sorozat executive producere is lett. 

Megnézi-e a Száz év magány regény rajongója a sorozatot?

Sikerült megfilmesíteni a Netflixnek a megfilmesíthetetlennek tartott regényt, a Száz év magányt?

Sikerült megfilmesíteni a Netflixnek a megfilmesíthetetlennek tartott regényt, a Száz év magányt?

A regény elkötelezett híveinek a fentiek persze nem feltétlenül jelentenek elegendő garanciát. De a regény hű interpretálását tényleg komolyan gondolták ezúttal a Netflixnél. Többek között latin-amerikai rendezőket és szinte teljesen helyi szereplőgárdát vontak be az alkotásba. Elegendő lehet mindez a megfilmesíthetetlen regény megfilmesítéséhez? És mi történhet, ha megnézzük a sorozatot azok után, hogy már vagy hússzor olvastuk a Száz év magányt, és még legalább ennyiszer szeretnénk?

A kíváncsiság nagy úr, így valószínűleg előbb-utóbb legyőzi a félelmet akkor is, ha ódzkodunk tőle, hogy megnézzük a Száz év magány sorozatot a Netflixen.

Sokszor előfordul ugyanis, hogy a mégoly jó filmadaptáció is elrontja a regény olvasásának örömét, hiszen kivédhetetlen, hogy az újraolvasáskor a regény szereplői a színészek hangján szólaljanak meg, és a korábban a fantáziánk által megteremtett helyszínek helyett a filmbeli házakat és képeket látjuk magunk előtt.

Izgalmas kísérlet lehet azonban, hogy a Száz év magány mágikus realizmusa írásban mennyivel erősebb egy Netflix-sorozatnál, még ha utóbbi kifejezetten jól sikerült is?

Fotó: Netflix