- A korábbiakhoz hasonlóan Sally Rooney negyedik regénye is hatalmas sikert aratott.
- Nemrég megjelent Grecsó Krisztián új, eddigi legszemélyesebb regénye is.
- Szerintünk ezek voltak 2024 legjobb könyvei.
2024 igazán termékeny év volt a könyvkiadást illetően. Idén is valóságos remekművek születtek a regényektől kezdve az antropológiai kutatáson át egészen a versekig. Nem volt könnyű összeállítani belőlük egy tízes listát, de azért megpróbáltuk. Megjelent például Sally Rooney, Kemény Zsófi és Grecsó Krisztián új regénye is, Háy János pedig negyven év irodalmi termését adta ki több mint ezer oldalon. Íme, szerintünk ezek voltak 2024 legjobb könyvei, amelyek akár karácsonyi ajándéknak is kiválóak!
2024 legjobb könyvei:
1. Grecsó Krisztián: Apám üzent
Grecsó Krisztián az apa temetésével induló identitásregényének főhőse, Erik a családi történeteken keresztül akarja megérteni apja életét, döntéseit és kudarcait, ezáltal pedig saját sorsát is. A Kádár-korból induló, generációkon átívelő identitáskeresés a mai fiatalok és középkorúak számára sem idegen, végső soron ők dolgozzák fel az évtizedeken átívelő, csak a külső körülményekhez alkalmazkodó küzdelmet.
Mit jelent kitörni a paraszti kultúrából, és mennyire engedi a társadalom a nőknek és a férfiaknak, hogy önmaguk legyenek? (Magvető Kiadó)
2. Kemény Zsófi: Nyelni
A legendás Szexművészeti Egyetem három rostáján csak kevesen jutnak át, de azok, akik felvételt nyernek, egy elit közösség tagjává válnak. A kiábrándult és motiválatlan Teó élete egyetlen célja, hogy bejusson az egyetemre, ezért idén már hatodjára fut neki a felvételinek. Csakhogy a Hatalom hirtelen úgy dönt, hogy a saját szájízének megfelelően reformálja meg az oktatást.
A valósággal való párhuzam nem véletlen, Kemény Zsófi új regényéből nemcsak egy izgalmas történetbe, hanem a magyar Z generáció életébe is betekintést kaphatunk. (Open Books)
3. Karl Ove Knausgård: Az öröklét farkasai
A Hajnalcsillag-sorozat második kötete az emberi élet határait és a természet rejtélyeit vizsgálja az 1980-as évek és a jelen politikai, kulturális kontextusában. A regény első fele 1986-ban, a csernobili atomkatasztrófa évében játszódik. A fiatal Syvert a kötelező katonai szolgálat után hazatér és munkát vállal egy temetkezési vállalatnál. Miután néhai apja holmija között orosz nyelvű leveleket talál, kutatni kezd a férfi múltjában.
A szálak a Szovjetunióig vezetnek. A második rész a jelenben játszódik, ahol megismerjük Alevtinát, aki biológusprofesszor a Moszkvai Egyetemen, és a halhatatlanság után kutat. Alevtina és Syvert Moszkvában találkoznak, miközben az égen felbukkan egy titokzatos csillag. (Magvető Kiadó)
4. Shunmyo Masuno: Hogyan engedd el, ami nem fontos
Shunmyo Masuno zen buddhista szerzetes 99 tanácsa abban segít minket, hogy sikeresen kilépjünk a közösségi média és a hírek mókuskerekéből, és végre arra koncentrálhassunk, ami valóban elengedhetetlen a boldogságunkhoz. Útmutatásait követve megtanulhatunk nemet mondani, a nyugalmat priorizálni és valóban bölcs döntéseket hozni, hogy visszaszerezhessük az irányítást az életünk fölött – hiszen akkor tudunk még hasznosabb tagjai lenni a közösségünknek, ha mi magunk is kiegyensúlyozottak vagyunk. (21. Század Kiadó)
5. Sally Rooney: Intermezzo
Peter sikeres, harmincas, magabiztos ügyvéd, aki apjuk halála után csak gyógyszerrel tud aludni, és nem boldogul a szerelmi háromszöggel, amibe belenavigálta magát. Sakkozó öccse, a visszahúzódó, 22 éves Ivan a gyász első heteiben megismerkedik a nála idősebb Margarettel, akivel komolyra fordul a kapcsolata. A két testvért vágyak, kétségek és lehetőségek gyötrik. Mennyit bír el az élet, mennyit bírnak el ők maguk? (21. Század Kiadó)
6. Janecskó Kata: Nők a hálóban
A jó modorú, nagyvonalú és jóképű romantikus csalók egyetlen célja, hogy behálózzák és kicsalják áldozatuk pénzét, majd eltűnjenek örökre. Hogyan válhat bárki áldozattá? Hogy fest a világ a csalók szemszögéből? Mi történik, ha egyikük végül beleakad pár belevaló, kemény nőbe? Janecskó Kata oknyomozó újságíró magyarországi eseteket kutatva megszólaltat csalót és nyomozót, kriminológust, önvédelmi szakértőt, pszichológust és sok nőt, akik áldozatul estek a csalóknak. (21. Század Kiadó)
7. Háy János: Negyven év
Negyven év a magyar irodalmi színtéren, negyvenévnyi termés több mint ezer oldalon. Nyolc verseskötete után Háy János összes, 1976 és 2016 között írt költeményei egyetlen különleges, éldekorált kiadásban jelennek meg. „Látod, hogy akarat és szenvedély, s hogy milyen könnyen múlik el minden év. Ez az összes, azt mondom róla, s hogy hol botladozva, hol erőre kapva, de ugyanaz a nóta van a kezdetek óta” – írja a szerző. (Európa)
8. Dimitris Xygalatas: A rítusok ereje
A rítusok ősidők óta az életünk részei: titkos beavatások, esküvők, mágikus eljárások, születésnapok, zarándoklatok. A rituális szokások az ünnepeken és vallási összejöveteleken túl jelen vannak a jog és a politika gyakorlásában, a sportban és a közéletben is. Mi rejlik különleges és hétköznapi rítusaink mögött?
És miért tartjuk ezeket a tevékenységeket olyan fontosnak, még akkor is, ha a céljuk korántsem egyértelmű? Dimitris Xygalatas tűzön járáson és kínzó zarándoklatokon vett részt, hogy választ találjon a kérdéseinkre. (Open Books)
9. Sofi Oksanen: Ugyanaz a folyó – Putyin háborúja a nők ellen
Sofi Oksanen esszéjében azt járja körül, hogyan használja fel Oroszország újra a korábbi háborúk forgatókönyveit Ukrajnában, és miért akarja elhallgattatni a nőket belföldön és külföldön egyaránt. A szerző történelmi, kultúrtörténeti és társadalmi kontextusba helyezi Ukrajna és az Orosz Föderáció háborúját, hogy megértsük és felismerjük a mögöttük álló jelenségeket, amikről azt hittük, hogy többé nem történhetnek meg.
A szerző szerint Oroszország háborúja egyszersmind a női egyenjogúság ellen vívott háború is, amely során fegyverként használják a nemi erőszakot. (Scolar Kiadó)
10. Gabriel García Márquez: Találkozunk augusztusban
Öt rövid történet egy Ana Magdalena nevű asszonyról, aki minden augusztusban elutazik édesanyja sírjához. A nő boldog házasságban él, ám a szigeten egyetlen éjszakára minden évben más emberré válik, idegen férfiak karjaiban. A váratlan találkozások és a fülledt karibi éjszakák az egész életét felbolygatják. Az író eddig sosem publikált regénye, Találkozunk augusztusban a vágy, a szabadság és az életöröm könyve. (Magvető Kiadó)
Fotó: a kiadók honlapja, Getty Images