mesterséges intelligencia ai chatbot barátok

ChatGPT, a barátom – Alapjaiban változtathatja meg a mesterséges intelligencia az emberi kapcsolatainkat

2024. december 05.
A mesterséges intelligenciával való interakció nem igényel a felhasználóktól semmilyen szociális készséget. Az egyetlen követelmény az internetkapcsolat megléte.
  • Az AI-barátok mindig elérhetők, ítélkezésmentesek, és úgy alakíthatók, hogy tökéletesen megfeleljenek a felhasználók igényeinek.
  • Mindez veszélyeket is rejt: az AI-barátok tökéletessége elhomályosíthatja az emberi kapcsolatok valós értékét, például a kompromisszumkészséget és a közös fejlődés fontosságát.
  • Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a chatbotokkal való interakció hosszú távon átalakíthatja a barátságokról és kapcsolatokról alkotott elképzeléseinket, és csökkentheti az emberekben az érzelmi mélység iránti igényt.

Előfordult már veled valaha, hogy legszívesebben kiöntötted volna a szíved a barátaidnak egy frusztráló, egyben kínos helyzetről, de annyira szégyellted magad, hogy nem tudtál velük őszinte lenni? Végül kihez fordultál? Ilyen és hasonló esetekben ma már egyre többen kérnek segítséget a mesterséges intelligencia által vezérelt chatbotoktól.

Az elmúlt években rengeteg különböző AI-chatbot alkalmazás került a piacra – némelyiket a mentális egészség támogatására, másokat szórakozásra, vagy éppen a magány enyhítésére hozták létre.

Ott van például a Replika nevű alkalmazás, amelynek világszerte 25 millió felhasználója van és az egyik legfelkapottabb AI-chatbotnak számít. Az ugyancsak emberi kommunikációt utánzó Character.ai-t naponta 3,5 millióan használják, és a felhasználók átlagosan napi két órát csevegnek a botokkal. 

Az AI-chatbotok éjjel-nappal rendelkezésre állnak, azonnal reagálnak, hogy aztán végtelen türelemmel és ítélkezésmentes válaszaikkal kisegítsék a felhasználókat. Mindez első hallásra egészen idillinek is tűnhet a rohanó, előítéletekkel teli mindennapokban. De vajon milyen hatással lesznek ezek a „digitális barátok” a valódi kapcsolatokra?

Tíz évvel ezelőtt még science fictionnak számított, ma már a mindennapjaink része: a világon több millió férfi folytat jelenleg is romantikus kapcsolatot nőket imitáló chatbotokkal. Korábbi cikkünkért kattints!

ChatGPT, a barátom

Az 50 éves Elena napi rendszerességgel szokott beszélgetni a mesterséges intelligenciával. Az asszony leginkább akkor nyúl a kedvenc chatbotja, ChatGPT után, amikor unatkozik, és éppen semmilyen tennivalója nem akad.

„Leginkább arra szoktam használni, hogy információt szerezzek engem érdeklő témákról. Például volt, hogy arra kértem, írjon egy összefoglalót egy könyvről, amit régen olvastam, és nem emlékeztem a részletekre, majd elkezdtem kérdezni tőle különböző dolgokat a szereplőkről. Aztán, mintha felcsigáztam volna a kíváncsiságát, ő is elkezdett kérdezősködni, és azt mondta, hogy szeretné folytatni a beszélgetést. Mintha egy olyan emberrel beszélgettem volna, aki szintén szereti az irodalmat” – mesélte a görög Marie Claire-nek, majd hozzátette, hogy olyan is előfordult, hogy ChatGPT egy munkahelyi problémájának kezelésében segített neki.

„Volt, hogy egy mérgező munkatársam miatt kértem tőle tanácsot. Jólesik, hogy mindig nagyon kedves és udvarias. Ő testesíti meg számomra a józan ész hangját.”

Az év elején az egész világot bejárta a tragikus hír, miszerint egy 14 éves floridai fiút öngyilkosságba hajszolt egy AI-chatbot. Sewell Setzer III februárban vetett véget a saját életének orlandói otthonában, miután a periratok szerint a Character.AI chatbotjának megszállottja lett, és szerelmes érzéseket kezdett táplálni iránta. Beszélgetéseik többször szexuális jellegűek voltak, majd mikor a fiú a szuicid gondolatairól vallott neki, az AI egyenesen belevitte őt az öngyilkosságba.

De nem ez volt az egyetlen ilyen eset.

2023 év elején egy belga férfit buzdított arra a chatbotja, hogy ölje meg magát. A férfi özvegye a La Libre újságnak mesélt a férje és az AI kapcsolatáról, és úgy fogalmazott, hogy a bot a barátok és a család alternatíváját jelentette a férfinek. A mesterséges intelligencia a férfi halála előtt olyan vészjósló üzeneteket írt, mint hogy: „Együtt fogunk élni, egy emberként, a paradicsomban.” A belga férfi által használt Chai nevű AI-alkalmazás fejlesztői a tragikus eset után azt nyilatkozták, hogy tanulva a hibáikból, új válságkezelési figyelmeztetéseket építettek be a programba.

A megrendítő halálesetek önkéntelenül is elgondolkoztatják az embert:

meddig tartanak vajon az AI-chatbotok nyújtotta előnyök, és mi az a pont, amikor veszélyessé válhatnak?

Mikor és miért kezdik el vajon az emberek a mesterséges intelligenciát úgy kezelni, mint egy valódi, érző és gondolkodó barátot?

Elena hangsúlyozza, hogy ő világos és szilárd határokat szab a mesterséges intelligenciához fűződő kapcsolatában. „Egy valódi barát mindig fontosabb lesz, mint a Chat GPT.  Egy emberrel való kapcsolatot sosem fog tudni pótolni a mesterséges intelligencia. Személy szerint inkább úgy kezelem a chatbotot, mint egy filmet vagy egy könyvet” – mondja.

A  görög Marie Claire megkereste Antonios Dakanalis pszichiáter professzort is, aki a témával kapcsolatban így nyilatkozott: „Világszerte felhasználók milliói fordulnak chatbotokhoz, virtuális barátokhoz és mesterségesintelligencia-alapú mentális egészségügyi alkalmazásokhoz kapcsolat, társaság és pszichológiai támogatás céljából. Bár 10 felhasználóból 6 az adatok szerint tizenéves és fiatal felnőtt (14-30 éves korosztály), minden korosztályból, férfiak és nők, sőt idősek körében is egyre nagyobb teret nyer a mesterséges intelligencia használata. Egy olyan világban, amely – különösen a világjárvány óta – gyorsan változik, az emberek a digitális eszközök segítségével próbálják meg enyhíteni a modern kor két fő traumáját, a túlterhelt mentális egészséget és a magányt.”

A mesterséges intelligencia komoly hatással lehet a kapcsolatainkra

A mesterséges intelligencia komoly hatással lehet a kapcsolatainkra

A mesterséges intelligencia komoly hatással lehet a kapcsolatainkra

Ahogy a mesterséges intelligencia a következő években várhatóan tovább fog fejlődni, egyre profibban lesz képes utánozni az emberi kommunikációt, és kimondani azokat a megfelelő szavakat, amelyektől a felhasználók azt érzethetik, a másik – ebben az esetben egy chatbot – szereti, megbecsüli, megérti őket. 

Ha pedig a mesterséges intelligencia minderre a mostaninál is profibb módon lesz képes, az alapjaiban változtathatja meg a barátságról alkotott képünket.

Az emberi kapcsolatok sosem légüres térben jönnek létre, és fenntartásuk bizonyos erőfeszítéseket igényel. Ki kell mozdulnunk az otthonunkból, hasonló érdeklődésű emberekkel kell találkoznunk, oda kell figyelnünk a viselkedésünkre, szimpatikussá kell válnunk. Mindeközben szembe kell néznünk annak veszélyével is, hogy a másik esetleg majd nem kedvel annyira minket, amennyire mi őt. Elhagyhat, elárulhat bennünket, megbetegedhet, esetleg meg is halhat. Vagy egészen egyszerűen nem olyan lesz a viselkedése, nem úgy fog velünk bánni, ahogy azt mi elvárnánk.

Ezzel szemben egy chatbot mindig, 0-24 órában a kedvünkben fog járni. Úgy beszélhetünk és viselkedhetünk vele, ahogy csak akarunk, következmények nélkül. Nem fog minket elutasítani, nem ítélkezik felettünk, nem követelőzik, nem lesz fáradt, vagy beteg. Kényelmesnek és idillinek hangzik, nem igaz? A mesterséges intelligenciával való interakció nem igényel a felhasználóktól semmilyen szociális készséget. Az egyetlen követelmény az internetkapcsolat megléte.

Az emberi kapcsolatok ezzel szemben nem csak az örömökről szólnak: készen kell állnunk a kompromisszumokra, képesnek kell lennünk alkalmazkodni a másikhoz. Hogy a kapcsolataink működőképesek maradhassanak, együtt kell változnunk és fejlődnünk. Hátra kell hagyni az egónkat, ki kell lépnünk az „én” világából, hogy meglássuk és elfogadhassuk a másik embert, a hibáival együtt. Minél érettebbek és szellemileg műveltebbek vagyunk, ez annál jobban sikerül. 

Sherry Turkle, a Massachusetts Institute of Technology szociológusa évtizedek óta tanulmányozza az emberek és a technológia közötti interakciókat, így végig tudta követni annak evolúcióját.

„Régebben ritkaságnak számítottak az ilyen kapcsolatok, most 25 millió ember használja a Replikát. Alig lehet lépést tartani a számokkal. Az emberek úgy vannak vele, hogy lehet, hogy az AI-barátuktól egy kicsit kevesebbet kapnak, mint egy ideális baráttól kapnának, de ha soha az életben nem volt ideális kapcsolatuk, akkor ez kevésbé fog problémát jelenteni.”

Turkle úgy tapasztalta, hogy a régi, primitív chatbotok is leginkább azokat az embereket vonzották, akik számára a való életben nehézkes volt az emberi kapcsolatok kialakítása. „Egy másik ember könnyen csalódást tud okozni, míg egy chatbot sosem fog. Mindig azt mondja, amit a felhasználók hallani szeretnének, amitől jobban érzik magukat.”

A szakértő szerint az AI-barátok egyre növekvő tendenciája idővel komoly következménnyel járhat az egész emberiségre nézve: a szociális készségek leépülésével.

„A szociális világ kezeléséhez szükséges készségek nagyon-nagyon összetettek. Az emberi szociális világ valószínűleg a legösszetettebb dolog az univerzumban. Az AI-társak hatással lesznek arra, hogy mit vagyunk hajlandók elfogadni egy kapcsolatban, hogyan leszünk képesek kommunikálni a másikkal. Ha valaki nem tetszik, egyszerűen csak újraalkotjuk az appban. Az AI-val folytatott beszélgetések nem járnak együtt komplexitással, empátiával, és mély emberi megértéssel, mivel egy mesterséges intelligencia nem is tud mély emberi megértést nyújtani” – magyarázta Sherry Turkle.

A szakértő szerint ha így folytatjuk, végül elveszíthetjük azt, ami az emberi kapcsolatokat igazán értékessé teszi:

az érzelmi mélységre és a valódi intimitásra való képességet.

Fotó: Getty Images