Mit tanulhatunk Gisèle Pelicot tragédiájából? A családon belüli erőszak a férfiak ügye

2025. április 13.
Új programot dolgoznak ki Ausztráliában a családon belüli erőszak áldozatai és a bántalmazók segítésére. A White Ribbon szervezetet férfiak alapították férfiak számára, célja, hogy a férfitársadalom körében is már fiatal kortól tudatosítsa: a bántalmazás elfogadhatatlan. Ez talán a Gisèle Pelicot-ügy első valódi fejleménye?
  • A férfiaknak kulcsszerepe van abban, hogy a családon belüli erőszaknak megálljt parancsoljunk.
  • Gisèle Pelicot esete új fejezetet nyithat a családon belüli erőszak elleni védekezés történetében.
  • Ausztráliában új programot dolgoznak ki a bántalmazók és családjaik számára.

Előzd meg a bántalmazást: ezt felelősséget soha nem rakhatjuk az áldozatra. Ahogyan Gisèle Pelicot példája is mutatja, a szégyen néha oldalt vált, ahogyan a bűnelkövetés megakadályozásának feladata is kézről kézre kell, hogy járjon. A férfiak által elkövetett bántalmazás nem csupán a nők ügye. Merinda March, a White Ribbon nővédő szervezet új CEO-jának gondolatai a Pelicot-esetet követő reményekről.

Családon belüli erőszak: nem kizárólag a nők ügye

Gisèle Pelicot esete földcsuszamlásszerű következményekkel járt a családon belüli erőszak témájára nézve. A sokkoló hírek hatására még több szó esik a férfiak által elkövetett bántalmazásokról – hiszen tudjuk, a legtöbb esetben valóban férfiak az elkövetők. A férfiaknak kulcsszerepe van abban, hogy a családon belüli erőszaknak megálljt parancsoljunk.

csaladon-beluli-eroszak

Családon belüli erőszak: mindenkiben nyomot hagy

Ha egy nő elég bátor, hogy beszámoljon a tapasztalatairól, higgyünk neki. Ezzel erőt adunk neki és másoknak is, akik talán szintén előállnak a bántalmazásról szóló történeteikkel, és ez megelőzheti az újabb eseteket. Fordítsuk meg:

a családon belüli erőszak elsősorban a férfiak ügye, de érinti a nőket is”

– mondja March. 

March szerint fontos, hogy a bántalmazásról szóló történeteket ne csak a nők mondják el egymásnak: muszáj, hogy a férfiak és a fiúk is elkezdjenek részt venni a küzdelemben, aktív részeseivé váljanak ennek az ügynek. Hogy a férfiak is beszéljenek egymás között a bántalmazás problémájáról.”

Ez lehet a megoldás a családon belüli erőszak ellen?

„Nem minden férfi erőszakos, olyan is előfordul, hogy csak hallgatnak, amikor a férfitársaik nem megfelelő kijelentéseket tesznek. Esetleg részt vesznek abban, hogy káros kifejezések, elképzelések, tréfák keringjenek a nőkkel kapcsolatban. Minél több ilyet hagyunk, annál nagyobb teret kap a bántalmazás összes formája” – mondja Merinda March. 

Családon belüli erőszak

Családon belüli erőszak: jellemzően nők az áldozatok

Az ausztrál White Ribbon szervezetet férfiak alapították férfiaknak. Úgy közelítik meg a családon belüli erőszakot, hogy az ilyen ügyekben a bántalmazót eltávolítják a családból, és rehabilitációs intézményben helyezik el. Itt felügyelet alatt vannak, terápián vesznek részt.

A program 3-6 hónapon keresztül tart és 24 órás felügyeletet biztosít. Nem titkolt célja tehát a bántalmazott családtagok, nők, gyerekek direkt védelme. A program neve Breathing Spaces (Lélegzet Csoport), és nemcsak a kertvárosi területeken, de vidéki ausztrál településeken is működik.

Gisèle Pelicot példája tudatosította bennünk, hogy a fiúk, fiatal férfiak edukációja milyen fontos, hogy a megelőzést a legfiatalabbak körében kell elkezdeni. Így lehet csak megtörni az erőszak generációs továbbélését.

Forrás: Marie Claire Australia Fotó: Getty Images


Riporter
Ne maradj le!