A világ talán leghíresebb fiatal klímaaktivistája nem ül repülőre. A légi közlekedés hatalmas ökolóigiai lábnyoma miatt Greta Thunberg vonattal és hajóval utazik inkább, ám pont emiatt ragadt most a rossz kontinensen a 16 éves svéd lány.
Áthelyezett klímacsúcs
Thunberg Angliából a Malizia II. nevű, nap- és szélenergia által hajtott vitorlással utazott New Yorkba, hogy beszédet mondjon az ENSZ klímakonferenciáján. Tervei szerint a decemberi ENSZ Éghajlat-változási keretegyezményéről (COP25) tartott kílmacsúcsig maradt volna az amerikai földrészen. Ám pár nappal ezelőtt az esemény színhelyét a chilei fővárosból a tüntetések és lázongások miatt áttették Spanyolországba, Madridba. Ezért Thunberg most olyan alacsony károsanyag-kibocsájtású lehetőséget keres, amivel átutazhat az Atlanti-óceánon december 2-ig, a klímacsúcs kezdetéig. “Kiderült, hogy hiába utaztam keresztül a fél világot. Nagyon hálás lennék, ha valaki segítene nekem közlekedési eszközt találni” – írta közösségi oldalán Greta Thunberg.
Miért nem térhet vissza a hajóval?
Felmerül a kérdés, miért nem utazik ugyanúgy vissza, ahogy jött, a környezetbarát vitorláson. Az odaúton édesapja és egy dokumentumfilmes, valamint a hajó kapitánya, Boris Herrmann és egy tengerész, Pierre Casiraghi segített önkéntesként, ám ők az odaút után visszatértek Európába, mivel Thunberg a visszautat nem a hajóval tervezte megtenni. A kapitány azóta már Brazíliából hajózik éppen Franciaországba egy transzatlanti vitorlásversenyen. Ráadásul Thunberg is épp Los Angelesben tartózkodik, így legalább három napba telne, míg vonattal az Atlanti-partvidékre érne.
Miért káros a repülés?
Thunberg elutasítása a repülés felé egyben figyelemfelhívás is annak rendkívül környezetszennyező mivoltára. Egy egyszerű repülőút New York-ből Kaliforniába egy autó éves károsanyag kibocsátásának 20 százalékával ér fel. A repülés felelős az üvegházhatású gázok kibocsátásának 2 százalékáért. Thunberg ezért Amerikában is vonattal vagy busszal utazott a találozókra és eseményekre, melyeken részt vett. Tanúskodott a Kongresszus előtt, beszélgetett Barack Obamával és lelkesítő, ugyanakkor megható beszédet mondott az ENSZ klímakonferenciáján. Kanadába is tett egy kitérőt, ahol a kanadai miniszterelnökkel, Justin Trudeau-val találkozott, és csatlakozott a montreali és vancouveri klímatüntetőkhöz.
Leonardo DiCaprio szerint korunk vezetője
Legutóbb Leonardo DiCaprióval beszélgetett Thunberg, aki maga is elhivatott környezetvédő. A színész korunk vezetőjének nevezte Thunberget találkozójuk után.
“A történelem az alapján ítél majd meg minket, mit teszünk ma, hogy garantáljuk ugyanazt az élhető bolygót a jövő generációinak is. Remélem, Greta üzenete felébreszti a világ vezetőit, hogy véget kell vetni a tétlenségnek” – írta közösségi oldalán DiCaprio, aki nagy megtiszteltetésnek érezte, hogy beszélhetett a fiatal aktivistával.
Van remény az átkelésre
“Nagyon sajnálom, hogy nem tudom most meglátogatni Dél- és Közép-Amerikát, nagyon vártam. Ám ez nem rólam szól, nem arról, hogy én hova szeretnék utazgatni. Klíma- és ökológiai vészhelyzet van. Támogatásomat küldöm a chilei embereknek” – írta Greta Thunberg. A spanyol környezetvédelmi miniszter, Teresa Ribera támogatásáról biztosította a fiatal aktivistát, és bejelentette, hogy segítenek odaérni a klímacsúcsra Thunbergnek, noha konkrétumok egyelőre nem derültek ki arról, hogyan is tennék ezt.
Forrás: Insider, DW
Fotó: Getty Images