Száraz? Nyirkos? Poros? – Így válassz párásítót!
Ez a 3 leggyakoribb probléma a szoba levegőjével. Ha bizonytalanok vagyunk, hogy mekkora egy helyiség páratartama, akkor érdemes beszerezni egy páratartalom-mérőt, de egy kis odafigyeléssel mi magunk is észre vehetjük, ha túl száraz a levegő, vagy éppen nyirkosságtól elkezdenek megjelenni a penészfoltok itt-ott.
A szennyezett levegővel kapcsolatos levegő tisztítási lehetőségekről már korábban írtam, most a párásítást és a párásítóválasztás legfőbb szempontjait nézzük meg. De mielőtt ebbe belevágunk, nézzük, kinek is kell párásító?
1. Csecsemő vagy kisgyermek van a családban: Minél kisebb egy gyermek, annál érzékenyebb a száraz levegőre, ráadásul a kiszárad nyálkahártyán hamarabb telepedhetnek meg a vírusok, baktériumok, és nincs is annál rosszabb, mint amikor egy pici baba az életét már betegségekkel kezdi.
2. Légúti betegségekkel küzd valaki a családban: Allergia, asztma, krupp… ezekkel foglalkozni kell, meg kell előzni, minimalizálni kell azoknak a tényezőknek a számát, amelyek ronthatják az állapotot.
3. Központi fűtés miatt átlagosnál melegebb az otthonunk, így a levegő páratartalma nagyon alacsony, és nekünk, felnőtteknek is irritációval jár a lélegzés.
4. Hőszivattyű fancoillal kombinálva szintén okozhat száraz levegőt, ami miatt nem komfortos az adott helyiségben tartózkodni.
Ha ezek közül bármelyikre magadra ismertél, akkor a következő kérdés, hogy mégis hogyan lehet az optimális páratartamot elérni.
Tippek párásító választásához
A boltok kínálatában is többféle párásító van, de ahhoz, hogy megtaláld a számodra ideális készüléket, érdemes néhány szempontot végig gondolnod, hogy ne utólag ostorozd magad, ha kiderül, lett volna megfelelőbb is.
1. Konkrét egészségügyi problémára keresel megoldást (pl. krupp esetén csak a hideg párásítók jöhetnek szóba; Salvus vizes inhalálásra is szükség van?), vagy általánosságban szeretnéd a lakásod levegőjét kellemesebbé tenni.
2. Mikor és mekkora helyiséget szeretnél párásítani? Mindig az adott légköbméter (alapterület szorozva magassággal) a párásítóválasztás alapja. Nem ugyanaz a készülék lesz megfelelő egy kisebb méretű gyerekszobához vagy egy nagyobb alapterületű nappalihoz. Azt is figyelembe kell venni, hogy az adott szobának zárva, vagy nyitva van-e az ajtaja (pl. gyerekszoba), mert ha nyitva van, akkor a szobán kívüli részt is párásítja, így nagyobb kapacitású készülékre lesz szükség.
3. Fontos választási szempont lehet, hogy az adott helyiséget alvásra is használjuk-e. Ha igen, akkor meg kell nézni a készülék zajszintjét, illetve hogy van-e éjszakai üzemmód opció.
4. Milyen fenntartási és karbantartási költségei vannak? Ez leginkább a hideg és a meleg párásítók közötti döntésnél lehet szempont. Míg a meleg párásítók üzemeltetési költsége magasabb, addig a hideg párásítók karbantartás-igényesebbek. Saját használati szokásaink tudnak ebben a dilemmában segíteni.
5. Hol lesz az állandó helye a készüléknek? Míg egy légmosó ideális helye a padló, addig az ultrahangos hideg párásítókat kisbútorra érdemes helyezni.
6. Szabályozható-e a készüléken a páratartalom? A komolyabb párásítók esetében be lehet állítani a kívánt optimális páratartamot, így elkerülhető a túlpárásítás, illetve az a jelenség, amikor a készülék közelében a bútorokon és a padlón folyik a víz.
7. Mekkora víztartállyal rendelkezik a készülék? Ez különösen akkor fontos, ha a gyerekszobában egész éjszaka szeretnénk a párás levegőt biztosítani, és nem szeretnénk akár többször is felkelni, hogy újratöltsük a készüléket.
Ha ezekkel tisztában vagy, akkor készen állsz arra, hogy biztosan a számodra legideálisabb párásítót válaszd ki. De hogy milyen típusok is vannak, arról egy következő bejegyzésemben írok majd. Addig itt találsz még bővebb infókat a témáról, és nézd meg ezt a videómat, amelyben a légmosót és az ultrahangos légpárásítót hasonlítom össze.
Szerző: Bernáth Melinda (Smarta)