- Több olyan olimpia is volt a történelemben, melyhez ellentmondásos események és tragédiák kötődnek.
- A párizsi olimpia 2024. július 26-tól augusztus 11-ig tart, és reméljük, botrány nélkül lezajlik.
- Mik voltak az újkori olimpiák legnagyobb botrányai?
A 2024-es nyári olimpiai játékokat július 26. és augusztus 11. között rendezik meg Párizsban. Ez lesz a harmadik alkalom, hogy a francia főváros ad otthont a világ legjobban várt sporteseményének. Először 1900-ban, másodszor 1924-ben rendezték az olimpiát a szerelem városában.
A nyári olimpiai játékokat modern formában először 1896-ban rendezték meg Athénban. Bár a játékok célja a nemzetek közötti egység érzésének előmozdítása, az évek során számos botrány – sőt tragédia – kísérte az olimpiák történetét.
A 10 legnagyobb botrány a nyári olimpiák történetéből
1. A maratoni futót kizárták kocsi használata miatt – 1896-os athéni olimpia
A maratoni futás az olimpiai játékok szimbólumának is tekinthető. A marathoni csata hírvivőjének, Pheidipidésznek állít emléket, aki a csata helyszínéről vitte hírül a 42 kilométerre lévő Spártába, hogy győzelmet aratott a seregük, majd a városba érve belehalt a hosszú futásba.
Nem csoda, ha az első újkori olimpiai játékokon is a maratoni futás volt az egyik fő versenyszám 1896-ban. Ezért is olyan fájó, hogy pont ezt árnyékolta be az első botrány is, ami az olimpiai játékok hagyományának újraélesztése után rögtön az első olimpián megesett.
A harmadik helyezett Spyridon Belokas megszegte a szabályokat, és nem futotta végig a számot. Csalt, és egy kocsit használt, ami a táv egy részén vitte őt. A futót emiatt kizárták a versenyből.
2. A náci Németország rendezhette az olimpiát – 1936-os berlini olimpia
Berlin 1932-ben nyerte el az olimpia rendezési jogát 1936-ra. A következő négy évben azonban az ország politikai helyzete aggasztó fordulatot vett: Hitler és a nácik hatalomra kerültek. 1936-ra már több antiszemita törvényt hoztak, és az olimpiai játékokat is a náci ideológia és propaganda terjesztésére használták.
Mozgalom szerveződött az olimpia bojkottjára. Az Amerikai Egyesült Államok Amatőr Atlétikai Szövetsége visszautasította, hogy részt vegyen a berlini olimpián, ám ettől még a legnagyobb atléták ott voltak az eseményen. Jesse Owens négy aranyérmet nyert, és a sportolót számos atrocitás érte az olimpián. Ugyanakkor érmei a náci propagandával szembeni ellenállás szimbólumává váltak.
3. A legvéresebb vízilabdameccs – 1956-os melbourne-i olimpia
Amikor Magyarország vízbe szállt a Szovjetunió ellen a vízilabdameccsen az 1956-os olimpián, az többről szólt, mint a sport. Nem sokkal az 1956-os forradalom és több száz és ezer magyar kivégzése után került sor a mérkőzésre.
Magyarország szerezte meg a vezetést, ám néhány perccel később a szovjet Valentin Prkopov megütötte Zádor Ervin szemét, ami vérezni kezdett. Magyarország megnyerte a meccset, a vízből véres fejjel kiszálló Zádor fotója pedig bejárta a világsajtót éppúgy, mint a szabadságharc fotói.
4. Izraeli atlétákat ejtettek túszul és gyilkoltak meg – 1972-es müncheni olimpia
Az 1972-es müncheni olimpia az egyik legtragikusabb az olimpiák történetében. A Fekete Szeptember terroristacsoport betört az olimpiai faluba, megölt két izraeli sportolót, kilencet pedig túszul ejtett. Amikor a rendőrök megpróbálták kiszabadítani a túszokat, a terroristák kivégezték őket.
5. Hidegháborús bojkott – 1980-as moszkvai és 1984-es Los Angeles-i olimpia
Bár pont ellenkező az olimpiai eszmével, a sporteseményt sokszor átitatta a politika. Többször előfordult, hogy egyes országok tiltakozásul nem vettek részt az olimpiákon. A két legnagyobb ilyen bojkott miatt az 1980-as moszkvai olimpia, illetve az 1984-es Los Angeles-i olimpia volt csonka.
Az 1980-as moszkvai olimpiát több mint 60 ország – köztük az USA – is bojkottálta, hogy ezzel tiltakozzanak a Szovjetunió afganisztáni inváziója ellen. Négy évvel később a Szovjetunió bojkottálta a keleti blokk országaival és Kubával együtt a Los Angeles-i olimpiai játékokat válaszul.
6. Ben Johnson 100 méteres síkfutás világrekordja, majd pozitív doppingeredménye – 1988-as szöuli olimpia
Több doppingbotrány is árnyékolja az újkori olimpiai játékok történetét. Ezek közül az egyik leghíresebb kétségkívül a kanadai Ben Johnsoné, aki a 100 méteres síkfutást világrekorddal nyerte 1988-ban, majd lebukott a doppingteszten.
Ez volt az első eset, hogy a legmenőbb és leghíresebb sportolók közül valaki pozitív mintát produkált a doppingvizsgálatokon.
7. Robbantás az olimpia alatt – 1996-os atlantai olimpia
Az 1996-os olimpia alatt egy rockkoncerten robbantott fel egy magányos merénylő bombát Atlantában, ami megölt két embert és többeket megsebesített. Ugyan az olimpiát nem függesztették fel, de fokozták a biztonsági intézkedéseket.
A robbantót Eric Randolph-nak hívták, és sikerült megszöknie, illetve három másik helyen bombát elhelyeznie, mielőtt eltűnt volna az észak-karolinai Nantahala Nemzeti Parkban. Évekig állt az FBI legkeresettebb szökevényeit tartalmazó listájának élén, míg egy hegyi rendőr le nem tartóztatta 2003-ban, amikor épp guberált egy szemetesben.
8. Egy volt pap rátámadt egy maratoni futóra – 2004-es athéni olimpia
Ahogy a legelső újkori olimpián, úgy 2004-ben is a maratoni futás alatt alakult botrány Athénban. Vanderlei de Lima brazil atléta vezetett a maratoni futásban, amikor egy férfi hirtelen rátámadt az úton hátulról. Emiatt de Lima a harmadik helyen végzett, és így nem az övé lett az aranyérem, ahogy az látszott a futás közben korábban.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság később kitüntette a Pierre de Coubertin medállal, amit az olimpiai értékek és fair play tiszteletben tartása miatt adnak. A támadója egy Neil Horan nevű korábbi ír pap volt, aki már korábban is szakított meg sporteseményt. 2003-ban a brit Forma 1-es futamon rohant be a pályára Silverstone-ban.
9. Ryan Lochte úszó álrablása – 2016-os Rio de Janeiró-i olimpia
Négy amerikai úszó vált a Lochtegate-nek is nevezett botrány részesévé Rio de Janeiró-ban: Ryan Lochte, Gunnar Bentz, Jack Conger és James Feigen. Az úszók azt állították, hogy megtámadták és kirabolták őket egy benzinkúton. Ugyanakkor szemtanú és a rendőrségi videófelvételek sem támasztották ezt alá. Sőt, valójában az úszók törtek-zúztak a benzinkút mosdójában, mielőtt a biztonsági őrök leállították volna őket.
Ryan Lochte később bevallotta, hogy kitalálta a történetet, benne azt is, hogy valaki fegyvert fogott a fejéhez. 10 hónapra eltiltották a versenyzéstől és felfüggesztették az amerikai úszócsapatból, a többi úszó négy hónap eltiltással megúszta.
10. A fehérorosz futónő disszidálása – 2020-as tokiói olimpia
A 2020-as tokiói olimpiát egy évvel el kellett halasztani a koronavírus-járvány miatt. Ám nemcsak a járvány, hanem a politika is sújtotta ezt az olimpiát. A belarusz hatóságok erőszakkal akarták hazatoloncolni Kriszcina Cimanouszkaja futónőt, miután a közösségi oldalán kritikusan beszélt edzőiről. Miután számos európai ország kínált menedéket a sportolónak, ő Lengyelországot választotta, ahol 2022-ben állampolgárságot is kapott.
Forrás: Mental Floss, fotó: Getty Images