- Ezúttal egy földrajzi kvízzel tehetjük próbára a tudásunkat!
- Híres magyar templomokról kell megmondanunk a földrajzi kvízben, melyik településen találhatók.
- Hány jó válaszunk lesz a földrajzi kvízen, felismerjük a magyar templomokat?
Számos olyan magyar templom épült a történelem során, melyek egy-egy város, település szimbólumává váltak. Ezúttal a földrajzi kvízben az a feladatunk, hogy megmondjuk egy kép alapján, vajon melyik városban található a fotón látható templom.
Magyarország legrégebbi templomai
Magyarország területén számos ősi templom található, amelyek az ország gazdag történelmi és vallási örökségét tükrözik. Az alábbiakban néhány olyan templomot sorolok fel, amelyek a legrégebbiek közé tartoznak:
1. Szent István-kápolna, Székesfehérvár
- Építés ideje: 11. század
- Az egyik legrégebbi templom Magyarországon, amelyet Szent István király alapított. Székesfehérvár fontos vallási központ volt, itt koronázták meg a magyar királyokat, és a Szent István-kápolna a koronázási bazilikához tartozott. Bár a kápolna eredeti állapotában már nem létezik, romjai megtekinthetők.
2. Jáki Szent György-templom
- Építés ideje: 13. század
- A román kori templom Vas megyében, Jákon található, és a magyarországi román stílusú építészet egyik legjelentősebb példája. A templomot Szent György tiszteletére szentelték, és ma is kiváló állapotban van.
3. Szent László-templom, Ócsa
- Építés ideje: 12. század vége – 13. század eleje
- A Pest megyei Ócsán található premontrei templom a magyarországi román kori építészet egyik kiemelkedő példája. A templom masszív falai és egyszerű vonalvezetése tükrözi a középkori magyar templomépítészet stílusjegyeit.
4. Szent Anna-kápolna, Velemér
- Építés ideje: 13. század
- A veleméri templom egyedülálló a középkori Magyarországon, mert freskói középkori eredetűek, és ma is láthatók. A templom eldugott helyen, egy erdő szélén található, de a középkori freskók miatt rendkívül értékes.
5. Szent István-kápolna, Sárospatak
- Építés ideje: 11. század
- A Bodrog-parti Sárospatakon található kis templom az egyik legrégebbi, és a magyar történelem fontos vallási központjához kötődik.
6. Pécsi székesegyház
- Építés ideje: 11. század
- A pécsi székesegyház alapjait a 11. században fektették le, és azóta többször átépítették. A székesegyház a magyar kereszténység egyik legfontosabb központja, és bár többször átépítették, a román kori elemek ma is felismerhetők.
7. Lebői Szent Kereszt-templom
- Építés ideje: 12. század
- A Lebő községben található kis templom a román stílus egyik szép példája Magyarországon, és bár a későbbi időkben jelentős átalakításokon ment keresztül, alapvető középkori jellege megmaradt.
8. Tihanyi apátsági templom
- Építés ideje: 1055
- A Tihanyi Apátság a Balaton partján, a Tihanyi-félszigeten található. Az apátságot I. András király alapította, aki itt is temetkezett. Az apátsági templom az egyik legfontosabb egyházi épület a magyar kereszténység korai időszakából.
9. Zsámbéki templomrom
- Építés ideje: 13. század
- A Pest megyei Zsámbék híres középkori templomának romjai lenyűgöző látványt nyújtanak. A templomot a premontrei szerzetesek építették, de egy földrengés súlyosan megrongálta a 18. században.
Ezek a templomok nemcsak vallási szempontból fontosak, hanem a magyar építészeti és kulturális örökség meghatározó részei is. Mindegyikük egy-egy szeletét őrzi Magyarország középkori múltjának.
Töltsük ki a földrajzi kvízt a magyar templomokkal!
Itt az ideje, hogy próbára tegyük magunkat a Magyarország leghíresebb templomaival kapcsolatos földrajzi kvízzel. Tíz magyar templomról látunk majd képet, mindegyik alatt három lehetőség közül kell kiválasztanunk azt, amelyik szerintünk a helyes. Hány jó válaszunk lesz a földrajzi kvízen?
Fotó: Unsplash, Getty Images, Wikimedia