- Mi az a periorális dermatitis és kit érint?
- Melyek a periorális dermatitis fő okai?
- Hogyan kezeljük a bőrbetegséget?
A periorális dermatitisszel együtt élni nehéz, a száj, az orr és a szemek környékén jelentkező elváltozás nemcsak látványos, de kellemetlen is. A bőrbetegség leggyakrabban a 15 és 45 év közötti gyerekeket, nőket érinti.
Mi az a periorális dermatitis?
A nem fertőző arcbőrgyulladásnak ez a formája bőrpírral, hólyagokkal vagy gyulladt, gennyel teli pattanásokkal – úgynevezett pustulákkal – jár. Az érintett terület szeborreás jellegű, gyakran hámlik. Kialakulásának oka sajnos ismeretlen. A szakemberek figyelmeztetnek, a napsugárzás súlyosbítja az állapotot, ezért amennyire csak lehetséges, oda kell figyelni a fényvédelemre, fényvédő kozmetikumok helyett például kalap, ernyő használatára.
Melyek a periorális dermatitis fő okai?
A kiütések legtöbbször a nasolabiális redőkben, vagyis a száj szegletétől az orrig futó mosolyráncnál kezdődnek, idővel azonban elérhetik a száj szélét, legsúlyosabb esetekben pedig az orr- és szemkörnyéket is. Bár a periorális dermatitis kialakulásának pontos körülményei nem ismertek, annyit biztosan tud az orvostudomány, hogy a bőrbetegség összefüggésbe hozható a fluor tartalmú fogkrémekkel, és/vagy az arcmosáshoz használt csapvízzel, a rágógumizással, illetve a hormonális változásokkal, orális fogamzásgátlók szedésével.
Káros lehet a lokális kortikoszteroidok – például krém, orrspray, orrcsepp – hosszan tartó alkalmazása, ahogy az irritáló – például savas alapú – kozmetikumok túl nagy mennyiségben és/vagy egyszerre történő felhordása is. A bőr telítődik, a barrier réteg nem tudja ellátni eredeti funkcióját.
Hogyan kezelhető a periorális dermatitis?
A bőrbetegség kialakulása jelzi, hogy a felhám gyulladásban van, ezért sürgősen le kell állítani azokat tevékenységeket, amelyek további irritációt okozhatnak. A szakemberek egy ultraminimális szépségápolási rutin összeállítását javasolják, melynek része a gyengéd tisztítás, a forró víz kerülése, illetve az omega-3-ban, 6-ban és 9-ben gazdag, természetes összetevőkkel teli krémek használata.
Ezek tökéletes megoldást jelenthetnek a bőr hidrolipid gátjának helyreállítására, a bőr rugalmasságának és védekezőképességének növelésére. Ahogy a gyulladás csökken, úgy múlik el a bőrpír is.
A kezelés során fontos a fluoralapú termékek használatának teljes leállítása és a helyi kezelések, például a kortikoszteroidok óvatos alkalmazása. Sajnos ez utóbbiak használata bár a kezelés elején javulást hoz, a folyamatos alkalmazás súlyosbíthatja a tüneteket. Amennyiben a kezelés elégtelennek bizonyul, a szakorvos antibiotikumot is felírhat.
A bőrbetegséget sokan korrektorral, alapozóval próbálják eltakarni, a szakemberek azonban figyelmeztetnek, a smink csak súlyosbítja a helyzetet, növeli az irritációt és lassítja a gyógyulás folyamatát. Kulcsfontosságú az arc folyamatos hidratálása, hogy ezzel is korlátozzuk a vízvesztésből eredő érzékenységet. Az irritációt okozó kozmetikumok – például az alkohol, a retinol, az illóolaj, a szappan, az illatanyag-tartalmú termékek – használatát is ajánlott elengedni.
Forrás: Marie Claire Franciaország Fotó: Getty Images