Az általános tévhit szerint a túlzásba vitt sportolás csökkentheti a nemi vágyat, különösen a nők esetében. Molnár Zsófia személyi edző szerint azonban fontos, hogy ne általánosítsunk. „A rendszeres, egészséges keretek között végzett testmozgás igenis pozitívan hat az életünk minden területére, ideértve a nemi életet is.
Ennek oka, hogy a testmozgás segít a stresszlevezetésben, javítja a közérzetet, és nem utolsósorban növeli az önbizalmat, ami közvetetten a nemi vágyat is fokozhatja” – mondja Molnár Zsófia, aki edzőként kizárólag nőkkel dolgozik, és épp elég történetet ismer ahhoz, hogy tudja, a sport lehet az egyik kulcs a nemi élet javítása érdekében.
„A mozgás hatására az endorfin, vagy más néven a boldogsághormon termelődése fokozódik, ami oldja a szorongást és javítja a hangulatot, ez pedig különösen fontos a testiség kapcsán, hiszen a stressz negatívan befolyásolja a szexuális vágyat. A rendszeres edzések mellett megfigyelhető, hogy a nők kiegyensúlyozottabbá válnak, ami a párkapcsolatukra és az egészségükre is pozitív hatással van.
Érdekes megfigyelni, hogy a lányok eleinte mennyire bizonytalanok az edzések során, majd alkalomról alkalomra kinyílnak, és egyszer csak előkerülnek a kis topok, végül pedig már a hálószobában is fel merik kapcsolni a villanyt…” – mondja Molnár Zsófia. De mi a helyzet a női szervek edzésével?
Irány az arany középút
Gyakran hallani, hogy a sport feszesebbé teszi a női nemi szerveket. De vajon mennyi igaz ebből? „Ez egy elterjedt mítosz. Bár a sport javítja az általános izomtónust, a női nemi szervek feszességét nem befolyásolja közvetlen módon. Azonban tény, hogy a medencefenék erősítése kifejezetten kedvező a női szervek számára, és akár már fennálló női betegségeket is képes javítani.”
Itt van például a PCOS (policisztás ovárium szindróma), amely becslések szerint a termékeny korú nők tíz százalékát érinti, ami Magyarországon 300 ezer nőt jelent, és ezek csak a diagnosztizált esetek.
A betegség kialakulása szoros összefüggésben áll az életmóddal és a mozgásszegény életvitellel, tehát a rendszeres testmozgás segíthet leküzdeni a PCOS-el járó a problémákat, és fenntartani az egészséges hormonháztartást, ami kulcsfontosságú a jó élet minőségéhez. A rendszeres sport nélkülözhetetlen az egészség érdekében, ugyanakkor a személyi edző nem biztat a túlzásba vitt mozgásra sem. „Az extrém mértékű edzés felboríthatja a hormonháztartást, ami menstruációs zavarokat és a nemi vágy csökkenését okozhatja” – figyelmeztet Molnár Zsófia.
De vajon honnan tudjuk, hogy átestünk a ló másik oldalára, és túlzásba vittük a testmozgást? „A WHO ajánlása szerint hetente 150 perc mozgás javasolt. A cél érdekében azonban a legideálisabb az átlagosan heti közepes intenzitású 150-300 perc mozgás, vagy heti 75-150 perc magas intenzitású mozgás, vagy ezek kombinációja.
Akkor beszélhetünk extrém esetről, ha a sok mozgás hatására túlzott mértékben csökken a testzsír, amely a nőknél hormonális problémákhoz vezet.” Vegyük a futást, amely normál mennyiségben egy remek mozgásforma, de hosszú távon megterheli a női szervezetet.
Vagyis, ha a cél az, hogy egyszerre jobb formát nyerjünk, egészségesebbek legyünk, leszámoljunk a fennálló egészségügyi panaszokkal és még a nemi életünket is jobb irányba tereljük, akkor igenis szükség van hetente legalább három-négy edzésre, de figyeljünk, a heti hat-hét edzés már nem ezt a célt szolgálja.
A sport és a lélek kapcsolata
Az önbizalom nélkülözhetetlen minden nő számára, és ha a nemi életről beszélünk, akkor pláne. Molnár Zsófia szerint egyértelmű, hogy a rendszeres, egészséges mozgás csak jó hatással lehet a lélekre. Mert a megfelelő edzettségi állapottal nem csak fizikailag, hanem mentálisan is jobban érezzük magunkat, ami elengedhetetlen a kiegyensúlyozott, boldog párkapcsolathoz és szexuális élethez.
„A sport nem csupán a testünket formálja, hanem a lelkünket is. Ha mértékkel, egészséges keretek között végezzük, akkor javítja az önbizalmunkat, segít a stressz kezelésében, és pozitívan hat a párkapcsolatunkra is. Azonban fontos, hogy ez sose legyen túl kevés vagy túl sok” – mondja a személyi edző, és még hozzáteszi, hogy a testmozgás az előbbi biológiai hatások mellett jó fokmérője lehet a párkapcsolatoknak.
„Mindent elárul egy kapcsolatról az, ahogy a partnerünk reagál az életmódváltásra. Aki ilyenkor szándékosan egészségtelen ételeket választ a párja szeme láttára, attól sem a sportban, sem az élet más területein nem számíthatunk túl sok támogatásra. Aki viszont motiválja a párját és segíti őt a maga eszközeivel, az egészen biztosan más helyzetekben is támogató és megértő lesz.”
Már nem kérdés, hogy a mozgás egyfajta csodaszer is lehet, ha a férfi-női kapcsolatokról van szó, de pontosan milyen mozgásformát érdemes választani annak érdekében, hogy a női szerveket támogassuk és az alakformálásnak köszönhetően növeljük az önbizalmunkat?
Melyik sport miért jó nekünk, nőknek?
- Súlyzós edzések: a súlyzós edzések hatékonyan növelik az izomtömeget és fokozzák az anyagcserét, ami elősegítheti a zsírégetést. Az erősebb izomzat és a jobb állóképesség pedig pozitív hatással lesz az önbizalomra és a szexuális teljesítményre.
- Nyújtás és pilates: Ezek a mozgásformák kifejezetten jótékony hatással vannak a medencefenék izmaira, amelyek kulcsfontosságúak a szexuális életben, arról nem beszélve, hogy segítenek a testtudat növelésében.
- Úszás: az úszás teljes testet átmozgató sport, amely segíti a zsírégetést, tehát kardiónak sem utolsó. Mivel egy alacsony terhelésű sport, így kíméli az ízületeket, ezért hosszú távon ideális választás.
Fotó: Getty Images, interjúalany sajátja