Milyen film az Egykutya? Szigorúan spoilermentes kritika az Oscar-díjas magyar rendező új alkotásáról

2025. szeptember 30.
Amikor már lemondanál a magyar filmekről, jön egy ilyen mozis élmény, mint az Egykutya, és újra elkezdesz hinni abban, hogy lesznek és vannak még nézhető, jó magyar filmek. Miért fogod szeretni Deák Kristóf filmjét, és esetleg miért nem?
Az Egykutya jelenete: Döbrösi Laura (Patika) konyharuhát fog a kezében, maga elé néz, egy kéz tart egy üveg bort, mögötte Tóth Károly (Honda) és Tenki Dalma (Vica)
  • Milyen film az Egykutya?
  • Deák Kristóf a film rendzője, aki 2016-ban nyert Oscar-díjat a Mindenki című rövidfilmmel.
  • Az Egykutya négy régi barát életét vizsgálja egyetlen kulcsfontosságú este alatt.

Amikor Deák Kristóf elkezdett dolgozni az Egykutya című filmen, már írtunk róla, milyen izgalmas feladatot vállalt azzal, hogy egy ilyen lelki mélységekben járó színdarabot visz vászonra. A Foglyok, Az unoka és a Mindenki Oscar-díjas rendezőjének új filmjéből sem hiányzik a sötét humor, őszinteség és drámai feszültség, ahogy a film négy szereplője feltépi a múlt sebeit, kénytelen szembenézni az életük döntéseivel és barátságuk valódi arcával.

Miről szól az Egykutya?

A történetnek csak négy szereplője van, és szinte teljes egészében egyetlen helyszínen játszódik: az örökölt lakásban, ahol Patika (Döbrösi Laura) összehívja egyetemi kollégiumi barátait: Nórát (Bakonyi Alexa), Vicát (Tenki Dalma) és Hondát (Tóth Károly). Látszólag egy hétköznapi este, de hamar kiderül, hogy a találkozásnak súlya van: harag, elhallgatás és múltbeli sérelmek bugyognak a felszínre, ahogy egyre fogy a bor az üvegekből.

Egészen hétköznapinak tűnő pillanatokkal indul a film, majd egymás után kerülnek elő a titkok, ezzel párhuzamosan nő a feszültség, anélkül, hogy rögtön robbanna az érzelmi bomba. Deák mesterien játszik a lassú kibontakozással. Nem rántja meg zsinórt, az egyes karakterek közti dinamika szép lassan fejti fel a szavak mögötti jelentést, míg elérünk a tetőpontra.

Milyenek a színészek?

Négy különböző karakter a négy barát, mindegyik más személyiség, más élethelyzet, más sebekkel. De vajon megérthetik egymást?

  • Döbrösi Laura (Patika): a legrejtélyesebb figura. Amikor végül elmosódnak a körvonalai, amikor kilép a saját falai mögül, láthatóvá válik az életében, amit elveszített, amire vágyik, és ahogy a film során fokozatosan felnyílik előtte a múlt. Végig ott motoszkál az emberben, vajon milyen lehetett ő akkor, amikor még az egyetemre jártak és a kollégiumban együtt laktak a jóbarátok?
  • Tenki Dalma (Vica): a kétgyermekes anya szerepében láthatjuk Tenki Réka húgát. Amikor először látjuk, talán túl soknak tűnhet, de ha valaha voltunk iskolai, óvodai szülőcsoportban, tudjuk, hogy mindig van legalább egy olyan anya, akinek az anyaság vált az identitásává. Tenki Dalma tökéletesen adja vissza ezt a belső bizonytalansággal, szorongással küzdő anyatípust.
  • Bakonyi Alexa (Nóra): a külföldről hazatért művész, aki sikeres, önálló, büszke. A karakterében sok a feszültség: az ambíció és a felelősségvállalás közt lebeg, ugyanakkor vannak pillanatok, amikor az önvédelemből emelt falakból kihull egy-egy tégla, és láthatjuk a sebzett szívét.
  • Tóth Károly (Honda): az alfahím karakter, aki sokat hoz a vitákba: élvezi az életet, de ő is hordoz múltbéli sebeket. A figura karizmája sokat dob a film dinamizmusán, és jól ellensúlyozza a többi szereplő érzelmi terheit.
A főszereplők az Egykutya című film jelenetében: Tenki Dalma, Bakonyi Alexa, Tóth Károly, elmosódva háttal Döbrösi Laura

A főszereplők az Egykutya című film jelenetében: Tenki Dalma, Bakonyi Alexa, Tóth Károly, elmosódva háttal Döbrösi Laura

A film előtt legnagyobb félelmem az volt, hogy a filmen is színpadi alakításokat látunk majd. De a színészi munka fantasztikus. Semmi túljátszás, mesterkéltség, minden szereplő képes megmerítkezni az általa megformált karakter lelkének legmélyebb bugyraiban.

A rendező kézjegye

Deák Kristóf az a rendező, akinek nem az akció, hanem az emberi viselkedés apró rezdülései a legfontosabbak. Az Oscar-díjas Mindenki a gyerekközösséget vizsgálta. A Foglyok és Az unoka a családot, az Egykutya a barátságot vizsgálja. A rendező azt boncolgatja, hogyan hat ránk a közösség, hogyan reagálunk, ha szembesítenek minket az igazsággal.

Védjegyévé vált a zárt tér a filmjeiben. A Mindenki kórusterme, a Foglyok lakása és az öröklakás az Egykutyában olyan terep, ahol a színészi játékon van a hangsúly, előtérbe kerül. Ebből a szempontból egyértelmű, hogy az Egykutya a legszínpadiasabb, már csak azért is, mert színdarabként indult.

Humor, dráma, aktuálpolitika szövi át Deák Kristóf filmjeit. A Mindenki felemelő hangvételű, allegorikus, a Foglyok sötét, groteszk. Az Egykutya valahol a kettő között van. Feszült, de tele van humorral, ami megkönnyíti nekünk is, hogy befogadjuk a súlyos kérdéseket.

Az Egykutya nem egy könnyű film. Nem akarja, hogy szeressük, nem akar elvarázsolni. Behív a szobába, lelök a kanapéra és nem enged felkelni. Szembesít azzal, hogy a titkaink úgysem maradnak örökké titkok, de amikor megtörténik az a pillanat, hogy felszínre kerül, amit elhallgatunk, elfojtunk vagy elfelejtünk, az legalább annyira mámorítóan felszabadító lesz, mint amennyire fájdalmas. 

Mikor és hol nézhetjük meg az Egykutya című filmet?

A CineFest közönségdíjas Egykutya című film 2025. október 2-től nézhető meg a mozikban. 

Fotó: ACG