Nem is olyan régen egy étterem konyháján azért dolgoztam hosszú órákon keresztül sokadmagammal, hogy aznap több száz rászoruló jóllakhasson. Életemben először megtapasztaltam a boldogság egy olyan dimenzióját, amelyet korábban még soha. Akkor még nem tudtam, hogy én ott azzal valami olyat tettem, amellyel nemcsak értéket teremtettem mások számára, hanem bele is kóstoltam a boldogság egy tortaszeletébe.
„A boldogságnak ez egy olyan szeglete, amely az értelem kereséséről, a jelentésteli célok kitűzéséről és követéséről szól – magyarázza dr. Nagy Henriett klinikai szakpszichológus, az ELTE PPK Pszichológia Intézet Személyiség-és Egészségpszichológia tanszékének adjunktusa, aki a boldogság tudományos kutatását egy tortához hasonlítja. – A jóllét szerteágazó, és a pozitív pszichológia az, amely ennek kutatásával foglalkozik, illetve számtalan boldogság-magyarázattal szolgál. Ezek közé tartozik többek között az is, hogy számos kutató az úgynevezett értelemkeresés, azaz a jelentésteli és mások számára is hasznos tettek követése mentén határozza meg a jóllétet. Ám maga a boldogságkutatás jóval több ennél.”
Szubjektív érzés lenne?
A tudomány a jóllét témakörét alapvetően két részre osztja: létezik szubjektív boldogságérzet és pszichológiai jóllét. Előbbi az, amelyet a hétköznapokban boldogságnak nevezünk, utóbbi az, amely megmutatja, hogy az ember mikor működik pszichológiai értelemben jól (például mikor fejlődik optimálisan a személyisége). Azt hihetnénk, hogy a kettő kéz a kézben jár, azonban előfordulhat, hogy bár valaki pszichológiai értelemben magas szinten funkcionáló, mentálisan egészséges ember, mégsem magas a boldogság- vagy elégedettségérzete.
„A boldogságérzetet számos különböző tényező határozza meg – mondja dr. Nagy Henriett. – A legkevésbé megváltoztatható faktor a boldogságérzet genetikai, személyiségbeli alapja, illetve bizonyos mértékben lényegesek az életkörülmények is (például az anyagi helyzet, a munkahely), hiszen ezek biztosítják, hogy a legalapvetőbb szükségleteinket ki tudjuk elégíteni – de sok múlik a világhoz való hozzáálláson is.”
Kíváncsi vagy, hogy a különféle boldogság-magyarázatok alapján kik a legboldogabb emberek? Júliusi lapszámunkban olvashatsz bővebben a boldogságkutatásról!
Fotó: Getty Images