Varga Andrea és Papp Virág már akkor tudták, hogy a vintage és secondhand ruhák menők, amikor itthon még „szubkulturális tevékenységnek” számított turkálóból öltözködni.
A garázsvásárok után karöltve megnyitották saját butikjukat, ami a Blaha Lujza téri bár galéria és az ideiglenes Nefelejcs utcai raktár-periódus után pár hete a palotanegyedben nyitott újra. Az opening party után pár nappal meglátogattam őket a Krúdy Gyula utca 9.-ben, ahol a lányokkal a fenntartható divatról és a second hand kincsvadászó körutakról is beszélgettünk.
Hatalmas belmagasság, minimalista galéria és letisztult, fehérre festett falak fogadtak a Typo Showroom frissen vakolt üzletében. Rendezett állványok, egy-két stílusosan összeválogatott kiegészítő, de semmi giccs, nyoma sincs zsúfolt turkálóládáknak. Az ideiglenes üzletként működő apró raktárukat maguk mögött hagyva megérkeztek, és megérte kitartaniuk, mert hűséges vásárlóik biztosították őket, hogy a vintage cuccok iránti igény még közel sem múlt el, sőt! Éppen ezt a hűséget szerették volna meghálálni a lányok azzal a fotósorozattal, amelyben kedvenc vásárlóikról, ma már barátaikról készíttetek portrésorozatot typo-s szettekben.
Virág neve testpozitív filozófiát képviselő kitűzői és táskái révén sokaknak ismerősen csenghet, Andi pedig évek óta gyűjti a menőbbnél menőbb retrócuccokat, így nem gondolkoztak sokat, hogy belevágjanak-e a Typo projektbe, amit kreativitás nélkül aligha tudtak volna ilyen színvonalra felépíteni. Az új showroom letisztult, a vintage darabok mellett pedig Andi igyekszik olyan magas minőségű tervezői darabokra is szert tenni, amit maga is szívesen megvásárolna. „Nincs is olyan ruha a vállfákon, amit mi magunk nem hordanánk jó szívvel, a fast fashion például szóba se jöhet”.
A divat iránti szeretetüket egyébként sem tagadhatnák le, mindketten tudatos vásárlók, amikor pedig a közös képre kértem őket, előkerült Virág tigrises Hermés pólója. Szentül hiszik, hogy ezeknek a daraboknak eszmei értékük és lelkük van, így megkülönböztetett bánásmód illeti őket. Ezt pedig csak az fogja megérteni, aki tényleg elmegy és körülnéz náluk, én például a képen látható fekete bucket baggel és egy márványmintás bőrdzsekivel gazdagabban tértem haza.
Kiknek ajánljuk: a true vintage arcoknak, illetve azoknak, akik a fenntartható divat hívei, és szeretnek alternatív történeteket kitalálni használt ruháiknak, amelyre korábbi tulajdonosaik is láthatóan vigyáztak.
Árfekvés: Levi’s mom jeans és egyéb márkás vintage nadrágok 7000 Ft körül vannak, legdrágábbak a designer kabátok és ruhák, amelyek így sem szárnyalják túl az új kollekciós fast fashion darabokat.
Mikor: hétfőtől szombatig egységesen 11.00-20.00-ig várnak mindenkit szeretettel. Érdemes követni őket Facebookon és Instagramon, ahol rendszeresen megosztják az új szerzeményeket, sokan már képpel a kezükben érkeznek kiszemelt ruhadarabjukért. Hamarosan virágéknál workshopoknak és más kreatív eseményeknek is otthon ad majd a Typo, figyeljétek az oldalaikat!
Marie Claire plusz: a filozófiájuk mellett a változatosság és a meglepetés, hogy bármikor jössz, biztosan várni fog rád valami, amit nem fogsz tudni otthagyni.
Szöveg és fotók: Bodnár Zsófi