- Környezettudatossági okokból és pénzügyi megfontolásból is egyre többen választják a használt ruhát.
- Egyáltalán nem biztos azonban, hogy a végén valóban megéri így dönteni.
- Elmondjuk, miért nem mindig olcsóbb a használt ruha az újnál.
Egyre népesebb rajongói tábora van a secondhand és vintage boltoknak. Érthető, hisz ezekben gyakran igen jó (akár kifogástalan) állapotú ruhaneműre is bukkanhatunk. Az utóbbi években cikiből elfogadott, majd egyenesen trendi lett a turizás, sőt, manapság már a műfaj rajongójának lenni sem kínos. A használt ruha ugyanis általában sokkal különlegesebb, néha jobb minőségű, de szinte mindig olcsóbb az újnál… vagy mégsem?

Sokak kedvence a használt ruha
A francia Marie Claire egy igen hosszú riportban foglalkozott ezzel a kérdéssel. A cikk szerzője arra jutott, hogy hiába él bennünk a feltételezés régről, sok mai használtruha-boltban valójában eleve nem olcsóbbak a ruhák. Mi több, a bajt csak tetézi, hogy a vásárlók összességében eleve több pénzt hagynak ezekben az üzletekben egy-egy vásárlás során.
Így lesz olcsóból drága a használt ruha
Sokan, mivel azt gondolják, a ruhadarabok filléresek, olyasmit is megvesznek a használtruha-boltban, amire újonnan nem költenének. A pazarló költekezés ezen formáját ráadásul hamarabb megbocsátja a pszichéjük, mivel úgy gondolják, a használt ruha megvásárlásakor környezettudatosan viselkednek. És még egy rossz hír: épp emiatt és a folyamatosan változó, frissülő árukészlet miatt a használt ruha akár függőséget is okozhat.
Egy 2019-es kutatás alanyai közül azok, akik használtan és újonnan is vettek ruhaneműt, évente átlagosan héttel több darabot vásároltak azoknál, akik kizárólag új ruhára költöttek. A legkörnyezettudatosabb opció persze az lenne, ha eleve nem vásárolnánk olyasmit, amit aztán soha nem veszünk fel. (Bármilyen olcsó is legyen.) Amennyiben meg tudjuk állni, hogy a használtruha-boltból ne több zsáknyi gönccel térjünk haza, valóban jól járhatunk vele. A kérdés csak az, hogy kibírjuk-e elcsábulás nélkül…
Környezettudatosság szempontjából a legrosszabb nyilván az, ha (ultra) fast fashion darabokra költünk, ráadásul túlfogyasztással. Arról nem is beszélve, hogy az ilyen (online) üzletekben elérhető ruhákat gyakran mérgező anyagokkal kezelik, amelyek a szövetekről a bőrünkön át felszívódhatnak szervezetünkben. Ennél szinte bármi jobb. Még az otthon halomban álló használt ruha is.
Forrás: Marie Claire France / Alexandra Pizzuto, Fotók: Getty Images