A Z generáció nem elégszik meg a művel, ismét valódi szőrmét akar hordani – Lehet a bunda etikus?

2025. április 12.
Szőrme vagy műszőrme? Ezt a kérdést az elmúlt években nem csupán a legnagyobb divatházak tervezői, a királyi családok tagjai és a hírességek tették fel, de az utca embere is. Hatalmas reneszánszát éli a műszőrme, de úgy tűnik, a fiatalok igyekeznek visszahozni az állati szőrmét is. Mutatjuk, mik a friss fejlemények a bundapárbajban.
Georgia Toffolo szőrmében
  • Még mindig a szőrme a legnagyobb divat, a kérdés csak az, az állati eredetű, vagy a műanyagalapú bundáké a jövő?
  • A műszőrme állatbarát, de nem biztos, hogy környezetbarát.
  • A szőrme rajongói szerint az állati eredetű bundák között még az irha a legkevésbé kegyetlen megoldás.

Véget is ért a Fashion Month, és íme az eredmény: halomra vásároljuk az öveket, extra méretű gyöngyöket, és visszatér egy elegáns nadrágfazon is, a hárem – hála a Chloénak. Évekig ellentmondásos volt a megítélése, most azonban visszatért a szőrme is, és úgy tűnik, a friss divattrendek legnagyobb sztárjává avanzsál. Vajon mi a titka?

 

Szőrme vagy műszőrme: mindkettő nagyon divatos

A 2024-es trendek között az egyik legerősebb a maffiafeleség-stílus volt, amely szintén a szőrmék felfutását hozta. De itt a legfrissebb irányzat is, a bumm bumm. A csendes luxus ellenpontja bolyhos, puha hatású stílus. Műszőrme mindenhol: a Chloé, a Nina Ricci, a Rabanne is ezzel a világgal vágott bele 2025-be.

Sokunk van tisztában azzal, milyen ellentmondásos élmény mondjuk húsevőként krokodilkönnyeket hullatni egy nyúlszőrme sapka felett. Így aztán talán nem kell magyarázni: a szőrme vagy műszőrme dilemma nem egyszerű.

Leila Depina vintage szőrme

Vintage szőrme: az új őrület

A szőrme nem esztétikai kérdés

Szerencsére a legtöbben azért nem vagyunk olyan nehéz helyzetben, mint Erzsébet királynő, aki ugyan lemondott a szőrméről, de csak amennyiben új ruhákat kellett beszereznie. A nagy bundapárbajnak évekig a műszőrme volt a nyertese, például Tom Ford is erre szavazott.

A valódi szőrme trendje manapság elsősorban a legfiatalabbak, a 18-22 évesek körében hódít. Szerintük a valódi szőrme fenntarthatóbb a műszőrménél, hosszabb az élettartama és könnyű újrahasznosítani, átalakítani – mondja Yves Salomon, a luxusszőrmemárka tulajdonosa.

A Guardian szerint a vintage kabátokról szóló videótartalmak 243 százalékkal szaporodtak meg az elmúlt évben a TikTokkon. A Google-találatok a „vintage szőrme kabátok” kifejezésre 668 százalékkal ugrottak meg 2023 január óta. A kulcsszó nyilvánvalóan a vintage.

Yves Salomon szőrme

Yves Salomon szőrme

A szőrme helyett: műszőrme, irha

Az Yves Salomon úgy reagált a fejleményekre, hogy aláírt egy megállapodást arról, drasztikusan lecsökkenti az állati szőrmék készítését, inkább újrahasznosít. A recycling és az upcycling a szőrme jövője? A márka ezeket a szolgáltatásokat a vevőinek is kínálja egyik londoni üzletében.

A legtöbb műszőrme szintetikus anyagokból készül, az acryl és a poliészter a fő összetevője, ami tele van mikroműanyaggal, és nem bomlik el könnyen – ez a szőrme híveinek legerősebb ellenérve.

Mások szerint a húsgyártás melléktermékeként létrejövő irha lesz az etikus megoldás. Yves Salomon szerint egyenesen ez az egyetlen esztétikus és természetes luxusanyag, amely a szőrme helyére léphet.

Forrás: Marie Claire UK / Lauren Cunningham Fotó: Getty Images


Divat