„Nyolcéves koromban fogtam először agyagot a kezembe, ami nagyon meghatározó élmény volt. Onnantól kezdve egyenes út vezetett ebbe az irányba. Öt évet tanultam Szegeden, a Tömörkény István Művészeti Szakközépiskolában kerámia szakon, majd öt évet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen, ahol 2010-ben diplomáztam kerámia-tervező művészként. 2015 óta van egyéni vállalkozásom, tehát nagyjából 20 éve foglalkozom kerámiával.”
Mi jellemző a munkáid stílusára?
Multikulturális. Eltöltöttem fél évet Finnországban, így a skandináv letisztultság nagy hatással volt rám. A kelet-ázsiai esztétikai szemlélet is meghatározó. De fontosnak tartom a hagyományos értékeket. Keresem a megújulást, a saját anyanyelvemet az anyagban. Valahogy mindezek fúziója alkotja a munkáim stílusát. A forma és a felület hamonikus és minőségi együttélésén dolgozom, és szilárdan hiszem, hogy a kézzel készült tárgyak időtlen értékükkel vezetnek minket az úton.
A képeket Török-Bognár Renáta készítette az Artbeet Tizenkét hónap című szakácskönyvéhez
Milyen technikával dolgozol?
A hagyományos kézműves kerámiakészítés módszereit alkalmazom. Fazekaskorong elektromos változatán koronogozom, és szalagfelrakással, préseléssel, porcelánöntéssel. Mindig ahhoz a technológiához nyúlok, amit a megrendelés vagy a téma leginkább kíván.
Miket készítesz pontosan?
Kőedény és porcelánedényeket, -tányérokat éttermi és otthoni használatra. Emellett autonóm kerámiaobjekteket is.
Sok hazai gasztrohely rendel tőled különböző kerámiákat, felsorolnál néhányat?
Több kollégámmal együtt sokunkat megkeresnek ún. gasztronómiai kerámia megrendeléssel. 2015-ben volt az első megkeresésem, Heiszler Olivértől, a Tanti Étteremből, majd ezt követte a Costes, az Esca, a Tama, az Arany Kaviár. A Zhao Zhou Teaházban is kaphatók a teaedényeim. Vidéki éttermekben a Kristinus Borbirtoknak készítetettem kollekciót, a győrújbaráti Pipacs Étteremnek és a zalaegerszegi Tannin Restonak. Bécsben a The Pelican Coffee Companynek. Idén, Tiago Sabarigo Michelin-csillagos séf új projektjében is debütálnak majd munkáim. Emellett a budapesti Ételműhely és Gasztrostúdióban Hack Barnabásnak és Iklódi Dórinak is készítettem egyedi tányérokat.
Hol van a műhelyed, mindent egyedül te készítesz?
Budapesten van a műhelyem, az Art Quarter Budapestben. Igen, mindent én csinálok egyedül az anyagbeszerzést, a megrendelőkkel való tervezést, a tágyak elkészítését, égetését, fotózását, csomagolását, átadását. Így tud személyes és minőségi lenni az együttműködés.
Hol lehet megvenni a munkáidat?
Mivel megrendelésre készítek kerámiát, így személyesen tőlem, a műhelyben lehet megvásárolni a kerámiákat, vagy online levelezés, egyeztetés után kérésre postázok is. Úgy néz ki egy ilyen megkeresés, hogy e-mailben, telefonon, Facebook vagy Instagram alkotói oldalaimon felkeresnek, és megbeszéljük a részleteket. Szívesen elmegyek személyesen a helyszínre is, ahová szeretnék, hogy tervezzek és készítsek kerámiát. Leegyeztetjük a forma, funkció, szín, felület, méret, darabszám részleteket. Ha olyan a megrendelés, akkor készítek prototípusokat is, azt finomhangoljuk, és utána elkészítem a megrendelést.
Fotó: Szendeff Lőrinc és Erdőháti Áron
tunderuzicska.hu
FACE: @tunderuzicskaceramic
INSTA: @tunderuzicska