Levegő a lakásban
Időnk körülbelül 90%-át belső terekben töltjük, így kiemelkedően fontos, hogy figyeljünk a bennünket körülvevő levegő minőségére, főleg ősztől tavaszig. A beltéri levegő szennyezettsége jóval magasabb lehet, mint a kültéri, ennek következtében pedig számos betegség kialakulhat. A rendszeres takarításon és szellőztetésen kívül számos dolgot tehetünk a komfortos környezet kialakításáért.
Az optimális levegő jellemzői a lakásban
A WHO ajánlása szerint a lakóhelyiségek optimális hőmérséklete 20-22 °C, a fürdőszobában ennél 2-3 fokkal magasabb, a hálószobákban ennél 2-3 fokkal alacsonyabb.
Az emberek számára ideális relatív páratartalom egy 20-22°C hőmérsékletű helyiségben 40-60% között van. A magas páratartalom elősegíti a penészképződést, a száraz levegő pedig kiszárítja a nyálkahártyát, amely kedvez a légúti fertőzések kialakulásának.
A páratartamon túl a levegő tisztasága is nagyon fontos, hiszen zárt térben a por és a poratka allergiát okozhat, a vírusok, baktériumok könnyebben szaporodhatnak, és a kémiai szennyező anyagok koncentrációja is megnőhet.
Mielőtt bármilyen készüléket vásárolunk, legyünk tisztába a lakás adottságaival, azaz legyen legalább egy (vagy nagyobb lakás esetén több) hőmérőnk és páratartalom-mérőnk.
Párásító készülékek típusai
A téli fűtési szezonban, ha nagyon kiszárad a szoba levegője érdemes párásító készülék segítségét igénybe venni. 2 típusú készüléket kell megkülönböztetünk: a hideg párásítót és a meleg párásítót.
A hideg párásítás során általában párásító tárcsáról egy ventilátor segítségével párolog el a víz. Ez sima vízpára, amelynél számolni kell az esetleges vízlecsapódással, amely a bútorokra, használati tárgyakra lehet károsító hatással a készülék közelében, illetve kevésbé hatékonyan növeli a levegő páratartalmát, mint az ultrahangos vagy a meleg párásítók.
Az ultrahangos hideg párásító készülékek egészen mikroszkopikus finom köddé porlasztják a vizet. Ez a nagyon finomra porlasztott víz szinte azonnal eloszlik a levegőben. Nem okoz tócsát, nem csapódik le a bútorokon. A hideg párásítók esetében a megfelelő tisztításról rendszeresen kell gondoskodnunk, hogy ne szaporodjanak el a baktériumok!
FONTOS! Kruppos megbetegedés esetén kizárólag hideg párásítót használjunk!
A meleg párásítás során a víz a forralás hatására vízgőzzé, vagyis párává alakul, és az kerül be a levegőbe. Ezt inkább nagyobb helyiségekben érdemes használni. Ami előnye, hogy különböző légzést segítő illóolajak a meleg hatására hatékonyabban jutnak a lakás levegőjébe, továbbá nem képződik köd és a bútorokra sem ül ki a vízkő (ez kizárólag akkor következik be, ha kemény vizet párologtatunk), továbbá higiénikusabb is, hiszen a hő csírátlanít, így nem kezdenek el a pangó vízben a baktériumok szaporodni.
Páramentesítő készülékek
Ez előző probléma ellentettje az amikor egy lakásban a levegő páratartalma folyamatosan magasabb, mint az ideális maximum 60%. Ebben a közegben, főleg ha ez magasabb hőmérséklettel is társul vidáman szaporodnak a vírusok és a penészedést okozó gombák, sőt a poratkáknak is ez a legkellemesebb környezet. Ezeknek az egészség károsító hatása ismert, így ha szeretnénk elkerülni az allergiás, asztmás, és mindenféle légúti megbetegedéseket, páramentesítsünk!
A probléma nagyságától függően válasszunk megoldást. Amennyiben csak a fürdőt vagy kamrát érinti a probléma, kisebb nem elektromos megoldások is szóba jöhetnek. Azonban, ha lakóhelyiségekben ez folyamatos probléma a szoba nagyságától függően válasszunk elektromos páramentesítő készüléket, amely működési alapja a hőmérséklet különbségen alapul, a levegő víztartalma lecsapódik, és a készülék összegyűjti a vizet, amelyet ki tudunk önteni.
Légtisztítók
Az egyik legfontosabb a rendszeres szellőztetés, ha tiszta levegőt szeretnénk az otthonunkban. Ha ez nem elég, vagy nem optimális a környezet a szellőztetéshez, akkor jöhet a gépi rásegítés. A légtisztító egy olyan allergia elleni készülék, amely a lakásban lévő levegőből kiszűri a baktériumokat, vírusokat, allergiát okozó anyagokat, port, atkát.
Ebből következik az is, hogy nemcsak az allergia elleni védekezésben nyújthat nagy segítséget egy légtisztító, hanem az influenzajárvány, vagy egyéb, levegőben terjedő légúti megbetegedés megelőzésében is. A szerkezet segítségével nagymértékben lehet csökkenteni az allergiás tünetek kialakulásának esélyét, valamint a fertőző betegségek elleni védekezésben is nagy segítséget nyújt.
Ezeknek a készülékeknek van különböző kombinációja is, így ha több problémára egyszerre szeretnénk megoldást, akkor érdemes körülnézni, hogy a különböző gyártók mit tudnak ajánlani.
Szerző: Bernáth Melinda (Smarta) Fotó: Unsplash.com