A pszichológus szerint innen vehetjük észre, hogy egy toxikus anyóssal állunk szemben

2024. augusztus 08.
Legalább egy kínos sztorija szinte mindenkinek van az anyósával kapcsolatban, azonban az sem ritka, hogy ezeket a kínos szituációkat a toxikus viselkedés váltja fel. A pszichológus szerint vannak árulkodó jelek, amiből észrevehetjük, hogy toxikus anyóssal állunk szemben.
A pszichológus szerint innen vehetjük észre, hogy egy toxikus anyóssal állunk szemben
  • Számos jel utalhat arra, hogy egy toxikus anyóssal állunk szemben
  • A pszichológus elmondja, hogy mik a pszichológiai bántalmazás jelei
  • A megoldás kulcsa az asszertív kommunikációban rejlik

Van, amikor tényleg valósággá válnak az anyósviccek. Szerencsére azért nem minden anyós olyan, mint a viccekben, de tény, hogy partnerünk édesanyja néha fel tud tenni húzós kérdéseket – olyanokat is, amiket egyáltalán nem lenne szabad feltennie. Akadnak olyan esetek is, amikor az anyósunk átlépi azt a bizonyos határt, mi pedig teljesen tehetetlenül állunk a történtek előtt. Dr. Bethany Cook klinikai szakpszichológus szerint ezek a dolgok bonyolultak, azonban vannak olyan árulkodó jelek, amelynek köszönhetően hamar felismerhetjük, hogy egy toxikus anyóssal állunk szemben. 

Jelek, hogy egy toxikus anyóssal állunk szemben 

1. Kéretlen tanácsokat ad

Ez a jelenség egyáltalán nem szokatlan, hiszen ebben az esetben a párunk anyukája úgy érzi, mindent sokkal jobban tud, ami a fiával kapcsolatos. Ez a fajta tanácsadás hamar mérgező területre sodorhatja a kapcsolatot, hiszen ilyenkor az anyósunk megpróbál beilleszkedni egy pár kapcsolatának dinamikájába. 

2. Lemondja a programot az utolsó pillanatban, vagy bejelentés nélkül jelenik meg

Ritkán fogadható el, hogy valaki bejelentés nélkül megjelenjen az otthonunkban, még akkor is, ha az anyósunkról van szó. Ha egy anyós mégis „hívatlanul” jelenik meg a lakásunkban, akkor nagy valószínűséggel megpróbálja átvenni az irányítást, illetve próbál a figyelem középpontjába kerülni. Dr. Cook szerint, ha a párunk édesanyja toxikus, akkor kétségbeesetten aggódik azon, nehogy háttérbe szoruljon. Ez olykor manipulatív és irányító viselkedésben nyilvánul meg. 

3. Figyelmen kívül hagy

Ha toxikus anyós viselkedésről van szó, vélhetően nem lesz ennél passzív-agresszívabb jel. Dr. Cook rámutatott, hogy a figyelmen kívül hagyás a pszichológiai bántalmazás egy formája, hiszen ilyenkor az „elkövető” a csendet használja az áldozat lealacsonyítására. 

4. A családnak és a barátoknak is pletykál rólunk

Tény, hogy nem minden pletyka egyformán mérgező, azonban a legrosszabb mégis az, amikor az anyósunk magánjellegű információkat, vagy olykor hétköznapi eseményeket negatív színben tüntet fel azért, hogy ő jöjjön ki jól a helyzetből. Ez alááshatja a tekintélyünket a családi rendszerben. 

Jelek, hogy toxikus anyóssal állsz szemben

Jelek, hogy toxikus anyóssal állsz szemben

Mit lehet tenni? 

1. Kommunikáljunk a párunkkal

A kommunikáció nehéz lehet, különösen abban az esetben, ha a párunk a családja védelmére száll. Ennek ellenére mégis a nyílt és az őszinte kommunikáció elengedhetetlen eleme a tartós párkapcsolatnak. Dr. Cook azt javasolja, hogy osszuk meg érzéseinket a házastársunkkal. 

2. Állítsunk határokat

A határok minden kapcsolatban fontosak, még az anyósunkkal való kapcsolatunkban is. Függetlenül attól, hogy bejelentés nélkül jelenik meg, vagy nem hajlandó megtartani véleményét a szülői nevelésről, fontos, hogy egyértelmű határokat húzzunk. Ennek kulcsa az egészséges távolságtartás, ami nem zárja ki, hogy egymás életének részesei legyünk.

3. Beszéljünk az anyósunkkal

Vannak pillanatok, amikor meg kell próbálnunk egyenesen a másik félhez fordulni. Dr. Cook azt mondja, hogy próbáljuk meg higgadtan kifejezni az érzéseinket abban a reményben, hogy nem fogja negatívumként kezelni. Ennek kulcsa az önuralom, illetve az asszertív kommunikáció.

Forrás: purewow Fotó: Getty Images


Életmód