- Népszerű a házi komposzt készítése a hobbikertészek körében, akik a tápanyagban gazdag talajadalékot használják kültéri és beltéri növényeik ápolására.
- Úgy tűnhet, hogy ez csak a nagy udvarral rendelkezők számára elérhető dolog, de még a kis helyen élők is elkezdhetik a komposztálást.
- Az otthoni komposztálás egyszerűbb, mint amilyennek látszik. Megmutatjuk, hogyan csináld!
A komposztálás az a folyamat, amely során az élelmiszer-maradékot, a kerti hulladékot és más anyagokat talajjavítóvá alakítják. Két fő módja van ennek az anyagnak az előállítására: mikroorganizmusok vagy férgek által. Mindkettőt megteheted otthon, de ha lakásban komposztálsz, kihagyhatod a kukacokat. A komposztáláshoz szükséged lesz egy komposztáló edényre, amelyet otthon vagy kint tartasz.
Ha van udvarod, teraszod vagy erkélyed, egy kis helyed, ahol kertészkedsz, megéri komposztálással foglalkoznod. A házilag készített komposzt megőrzi a növények egészségét azáltal, hogy segít a talaj vízelvezetésében és levegőztetésében, valamint megelőzi a betegségek kialakulását.
Hogyan kezdd el az otthoni komposztálást?
Érdemes beszerezni egy komposztgyűjtő ládát, amibe az ételmaradékokat fogod gyűjteni. Jó, ha ez olyan tároló, aminek a fedelében van szénszűrő, így elkerülheted a kellemetlen szagokat és a gyümölcslegyekkel kapcsolatos problémákat, különösen meleg időben.
De akár le is fagyaszthatod a komposztodat egy egyszerű élelmiszeres zacskóban, amíg készen nem áll a felhasználásra, így biztosan elkerülöd a szagokat és a rendetlenséget is.
Mit tegyél a komposztgyűjtőbe?
Zöld anyagok:
- Gyümölcshéjak
- Zöldségmaradványok
- Zacc
- Tealevél (zacskó nélkül)
- Friss virágok és levelek
Barna anyagok:
- Tojáshéjak
- Dióhéj
- Kukoricacsutka
- Tojástároló kartondobozok
- Újság
Fontos: ne tartalmazzon a komposzt húst vagy tejterméket!
Hogyan készíthetsz saját komposztot?
Ha házilag szeretnél komposztot létrehozni, akkor egy kicsit több felszerelésre és helyre lesz szükséged. Helyezd el a teraszon vagy az erkélyen a komposztáló ládát. Függetlenül attól, hogy milyen tartályt használsz, gondoskodnod kell a megfelelő szellőztetésről, hogy a mikrobák elvégezhessék munkájukat az anyagok lebontásában.
A komposztládában zöld és barna anyag 50/50 arányú keverékére lesz szükséged. A fenti konyhai cikkeken kívül a zöld anyagok közé mehet a kerti nyírás során levágott fű.
A barna anyagok a következők lehetnek:
- őszi levelek (szárazak)
- kis gallyak
- szalma
- faforgács vagy fűrészpor kezeletlen fából
Ezeket semmiképpen ne add a komposzthoz:
- mérgező növények
- beteg növények
- növényvédő szerrel kezelt növények
- gyomok
- fűrészpor és forgács vegyileg kezelt fából
- hús- vagy halmaradvány
- tejtermékek
- zsírok és olajok
- színes vagy fényes papír
- cicaalom vagy macska- vagy kutyaürülék
Légy nagyon óvatos a csomagolással, amin a „komposztálható” szó szerepel. Ezekhez általában ipari komposztáló létesítményre van szükség.
Ha megvan az 50/50 arányú zöld és barna anyag, tedd a komposztládába. A legjobb eredmény érdekében váltogasd a zöld és a barna réteget. Előfordulhat, hogy egy kis vizet kell hozzáadni a keverékhez, aminek nedvesnek, de nem csöpögőnek kell lennie. Később is figyeld a nedvességet, és szükség szerint pótold, hogy a halom ne száradjon ki. Ha túl nedvesnek találod, adhatsz még hozzá barna anyagot.
Az egészséges, kiegyensúlyozott komposzthalmok enyhén édes és földes illatúak, egyáltalán nem olyan, mint a rothadó szemét.
Mit csinálj a komposzttal, ha kész?
A komposztot közvetlenül keverheted a kerti ágyásba, kerti virágtartóba vagy beltéri cserepes növények talajába. Próbálj meg 1-2 hüvelyk komposztot tenni a felső 3-5 hüvelyknyi talajba. Használat előtt győződj meg arról, hogy a komposzt teljesen le van bontva, mert az ételmaradékok bogarakat és más lényeket vonzhatnak magukhoz.
Forrás: Apartment Therapy, Fotók: Getty Images