- A határ jelzi a körülötted lévőknek, hogy hol van a privát szférád, amin nem léphetnek át.
- A határok feltétlenül szükségesek minden kapcsolatban.
- Lássunk 6 olyan módszert, ami segít abban, hogy sikeresen meghúzd a határaidat a családtagjaiddal szemben!
Nagyon szereted a családodat, de néha olyan érzés, mintha soha nem is hallották volna a „határok” szót, nem is beszélve arról, hogyan kell tisztelni őket? Az alapvetően jó szándékú nővéred ezen a héten harmadszor jelenik meg nálad vacsorázni meghívás nélkül? Vagy a potenciálisan mérgező anyósod nem hajlandó felhagyni a kéretlen tanácsokkal?
Kibby McMahon és Elizabeth Earnshaw terapeuták elárulták, miként lehet meghúzni a határokat a családtagokkal szemben, de előbb még pontosították, mik is a határok.
Mik a határok valójában?
Earnshaw azt mondja: „A határok azt jelzik, hol végződik az egyik személy, és hol kezdődik a másik. Emlékeztetnek arra, hogy különböző emberek vagyunk, különböző igényekkel és kényelmi szintekkel.” Egy kapcsolatban a határok határozzák meg, hogy mások hogyan bánjanak velünk, és miben vagyunk hajlandók részt venni.
Hogyan kell hatékonyan elvégezni a határhúzást a családdal szemben?
Ezek a módszerek sem garantálják, hogy sikerül a határhúzás a családdal szemben, de mindenképpen érdemes tenni egy próbát!
1. Mondj konkrétumot
Ahelyett, hogy általánosságokban beszélnél, kérj valami konkrétat, amin a családtagod változtathat. Például: „Hétköznap csak a munka végeztével tudsz felhívni, délután 5 óra után.” Fontos a határhúzásnál, hogy a kérés kivitelezhető, reális, pontos és egyértelmű legyen a másik fél számára is.
2. Emeld ki a pozitívumot
Sokszor egy családtag, akit emlékeztetni kell a határokra, csak segíteni próbál. Jegyezd meg neki, milyen pozitívumokkal jár az, ha tiszteletben tartja a határaidat. „Ha 17 óra után hívsz, miután végeztem a munkával, kevésbé leszek stresszes és túlterhelt, amikor beszélünk”.
3. Állíts fel a proaktív határokat
Earnshaw két típusú határt emelt ki, amiket fontos felállítani. Az első típus, a proaktív határok, amik előre tudatják, hol van a határ. „Például közölheted az emberekkel, hogy mennyi ideig maradhatsz egy partin, mielőtt még megérkeznél, vagy előre bocsáthatod mi az, amiről nem szeretnél beszélni, mielőtt elmennél a családi ünnepi vacsorára” – mondja. Ez így hangozhat: „Nagyon izgatott vagyok a ma esti buli miatt, de, csak este 10 óráig maradhatok.”
4. Azonnali határhúzás
A határhúzás másik típusa a reszponzív határok, amiket akkor állítasz fel, amikor az emberek olyat tesznek, amivel az adott pillanatban megsértik a határodat. Például mindenkinek elmondtad, hogy nem akarsz a válásodról beszélni, és a családod már csak azért is felhozza. Abban a pillanatban állítsd fel a határt: „Most nem akarok erről beszélni.”
5. Próbáld meg nem feltépni a régi sebeket
Ha a dolgok felforrósodnak, könnyen felhozhatod a régi konfliktusokat vagy rávilágíthatsz egy személy hibájára azzal, hogy azt mondod: „Mindig ezt csinálod!”. McMahon azonban hangsúlyozza, hogy a múlt felhozása csak fokozza a konfliktust a családban, és elvonja a figyelmet az aktuális problémáról.
6. Kerüld a támadó módba lépést
Különösen akkor, ha frusztrált vagy, és úgy tűnik, hogy nem jutsz dűlőre a családtagoddal, olyankor könnyen támadhatsz. „A családtagod jellemével szembeni kritikák csak éket vernek közétek. Ha megtámadod a személyiségüket, viselkedésüket, értékeiket vagy vágyaikat, akkor lekicsinyeltnek érzik magukat, és kevésbé valószínű, hogy hallgatnak rád.” Ha úgy érzed, hogy valaki jellemének a kritizálásának küszöbén állsz, állítsd meg a beszélgetést, és menj ki a levegőre.
Forrás: Pure Wow, Fotók: Getty Images