- A legújabb vármegyekvízben ismét ismert településekről kell megmondanunk, melyik vármegyében vannak.
- Biztos, hogy jól emlékszünk, az adott város melyik vármegyében van?
- Vajon a becsapós kérdések sem tudnak elbizonytalanítani a vármegyekvízben?
Imádjuk a vármegyekvízeket! Nagyon gyorsan pörgethetjük fel ezekkel a kvízekkel az agyunkat, hiszen tudjuk, hogy hallottuk már ezeknek a városoknak a nevét, de vajon emlékszünk arra is, melyik vármegyében vannak?
Honnan kapták a nevüket a vármegyék?
Az 1950-es évekbeli megyerendezés után alakították ki Magyarországon a 19 megyét, amit 2023 óta neveznek (ismét) vármegyének. De vajon honnan kapták a nevüket az egyes vármegyék?
Az első vármegyék már az államalapításkor létrejöttek. Ezek egy-egy királyi vár környékét foglalták magukba, az itt található birtokok, kisebb-nagyobb települések tartoztak bele. A mai vármegye elnevezések is utalnak az akkori elnevezésekre, az ott lakók nemzetségére (például a kunokra Bács-Kiskun vármegye nevében).
- Baranya vármegye esetében viszont más története van az elnevezésnek. István király idejében a király a határvármegyék szervezésekor a vármegye székhelyéül Baranyavárat jelölte ki, melynek neve feltehetően az első ispánja nevéből ered.
- Vas vármegye neve összefügg a vidéken bőven található gyepvasérclelőhelyekkel, amelyekre már a római kortól kezdve helyi jelentőségű vasgyártás épült. (Vasvár latin neve is Castrum Ferreum volt.)
- Csongrád vármegye nevéhez csak nemrég csatolták hozzá a Csanád elnevezést is. Csanád vármegye nevét Csanád vezérről, Ajtony legyőzőjéről kapta.
Töltsük ki a vármegyekvízt!
Itt az ideje, hogy kitöltsük a vármegyekvízt! Tíz város vagy település nevét olvashatjuk a kérdésekben. Mindegyiknél három vármegye neve közül kell kiválasztanunk azt, amelyikben szerintünk található. Hány jó válaszunk lesz végül a kvízben?
Fotó: Getty Images, Unsplash