A nagynénéd a világ legrondább pulóverét kötötte neked? A barátod vett neked egy ékszert, ami nem illik hozzád? A testvéredtől egy olyan könyvet kaptál, ami semennyire nem érdekel? Bár megesik, hogy az ember olyan ajándékot kap ajándékba, ami nem telitalálat, ezeket a helyzeteket mégis tudni kell kezeli. A pszichológus elmondja, hogyan.
Így reagáljunk, ha nem tetszik az ajándék!
1. Viselkedjünk természetesen!
Nem kell izgatottságot színlelni, helyette gondoljunk arra, mennyire jó dolog, hogy valaki megajándékozott bennünket. Mosolyogjunk, és emlékeztessük magunkat arra, hogy megpróbáltak bennünket boldoggá tenni. Az ajándék felbontása után, hiába nem tetszik, azonnal reagáljunk, ha szünetet tartunk, az a csalódottság érzetét keltheti.
2. Mondjuk, hogy „Köszönöm!”
Minden ajándék megérdemel egy Köszönömöt. Nézzünk az ajándékozó szemébe, és legyünk hálásak.
3. Öleljük meg a másikat!
Az ölelés a köszönetnyilvánítás legszebb módja, nem beszélve arról, hogy az öleléssel elrejthetjük az arcunkat (és a csalódottságunkat) anélkül, hogy bármit is mondani kellene. Az ölelés őszinte és szeretetteljes módja annak, hogy a másik értésére adjuk, mennyire értékeljük az ajándék mögött rejlő szeretet.
4. Reagáljunk a szándékra!
Ha nem tudunk mosolyt csalni az arcunkra, és nem tudunk őszintén örülni valaminek, amit soha nem fogunk használni, próbáljuk meg a szándékot értékelni.
„Köszönöm szépen! Milyen figyelmes ajándék!”
„Nagyra értékelem, hogy gondoltál rám!”
„Köszönöm ezeket a színes zoknikat; tudod, hogy szeretem melegen tartani a lábam”.
5. Kérdezzünk vissza!
Kérdezzük meg az ajándékozót az ajándékról és arról, hogy mit gondol róla. Ez a módszer egy remek elterelés. Kérdezzük meg, hol vette, hogyan lehet a legjobban használni. Amikor egy olyan ajándékra reagálunk, ami nem tetszik, a beszélgetés „terhét” érdemes az ajándékozóra hárítani.
„Neked is megvan ez a lemez? Mi a kedvenc számod?”
„Nem hiszem, hogy valaha is láttam ilyen zoknit; honnan szerezted? Neked is van egy pár?”
„Nekem biztosan nincs ilyen pulóverem – mennyi idő alatt kötötted? Mióta kötögetsz?”
6. Mondjuk, hogy „Tetszik!”
Akinek nincsenek erkölcsi problémái a kegyes hazugsággal kapcsolatban, az mondja ki bátran, hogy tetszik neki az ajándék. A legtöbb ember udvariasnak tartja, ha kicsit hazudik az ajándékról, és nem okoz csalódást azzal, ha elmondja, mit gondol valójában. A nagy hazugságokat azonban el kell kerülni! Mondjuk el, hogy tetszik az ajándék, de ne túlozzunk. Ne mondjuk például, hogy ez a létező legszebb ajándék, amit valaha kaptunk, és azt se hazudjuk, hogy mindennap használni fogjuk.
Bőven elengendőek az ilyen és ehhez hasonló mondatok:
„Köszönöm! Milyen nagyszerű ajándék.”
„Ez csodálatos, köszönöm! Hol találtad?”
Forrás: Wikihow Fotó: Getty Images