Stresszes vagy az ünnepek közeledtével? Ezek az ételek csak tovább rontják az állapotodat

2024. december 22.
Stressz esetén sokszor olyan ételek után nyúlunk, amelyek nem hogy csökkentik, de egyenesen fokozzák a rossz állapotot. Karácsonykor ez különösen jellemző.
Fiatal nő karácsonykor a kanapén ücsörög, nassol, és tévét néz
  • A stressz rengeteg embert érint, ma pedig már köztudott, hogy annak mértéke összefüggésben áll az elfogyasztott élelmiszerekkel
  • Táplálkozási szakértők szerint stressz mellett bizonyos ételek fogyasztása tilos
  • A lemondás meghálálja magát, a tiltólistás ételek elhagyásával nemcsak a stressz szűnik meg, de a kedélyállapot is javul

Pénzügyi, munkahelyi, párkapcsolati nehézségek, betegségek, traumák: se szeri se száma azoknak a terheknek, amikkel nap, mint nap meg kell küzdenünk. Az állandó nyomás stresszt okoz, ha pedig stresszesek vagyunk, valamiféle vigaszra vágyunk, és gyakran olyan ételek, italok után nyúluk, amelyek átmenetileg ugyan jóérzéssel töltenek el, hosszú távon azonban fokozzák a stresszt.

Hogyan befolyásolja az étel a stresszt?

„A stresszoldás és a hangulatjavítás érdekében először mindig az étrendet nézem meg, és megvizsgálom, hol lehet kis módosításokat végrehajtani” – mondja Dr. Uma Naidoo táplálkozási pszichiáter, a Calm Your Mind With Food szerzője. Ma már bizonyított a kapcsolat a bélrendszer és az agy között, amit az úgynevezett bolygóideg köt össze.

„Az elfogyasztott ételek befolyásolják a kiegyensúlyozott vagy kiegyensúlyozatlan mikrobiomot” – magyarázta Naidoo, utalva a beleinkben élő baktériumokra, vírusokra és gombákra. A kiegyensúlyozott mikrobiom csökkenti az agyi gyulladásokat, javítja a hangulatot, az összpontosítás képességét, energiát ad, összességében pedig csökkenti a stresszt.

Fiatal nő az asztal mögött ül, fejét a kezeivel támasztja

Az agy és a bélrendszer kapcsolata ma már bizonyított

Táplálkozási szakértők ezeket az ételeket, italokat korlátoznák stressz esetén

1. Koffein

Aki hajlamos a stresszre, a szorongásra, engedje el a koffeint, az ugyanis csak ront a helyzeten. Növeli a szervezet kortizol szintjét, vagyis a szervezet fő stresszhormonját. Stimulánsként a koffein az adrenalint és más stresszhormonokat is beindítja, fokozva a „küzdj vagy menekülj” válaszreakciót. Ez sokakból ideges és szorongó érzést vált ki. A koffein növelheti a pulzusszámot és a vérnyomást, ráadásul a hatása órákig kitart. Megzavarja az alvást, ami még nehezebbé teszi a stressz kezelését.

A koffein nemcsak a kávéban található meg, de teákban, üdítőitalokban, energiaitalokban, csokoládéban és az edzés előtti táplálékkiegészítőkben is. Szakértők figyelmeztetnek, érdemes alaposabban megnézni az ételek, italok összetevőit, a gyártók gyakran az üdítőitalokhoz, gyümölcslevekhez is adagolnak koffeint.

2. Alkoholos italok

Bár egy átdolgozott nap után egy pohár ital hamar kisimítja az idegrendszert, valójában az alkohol is csak fokozza a stresszt. Amikor veszélyes helyzetbe kerülünk, megnő a karok, a lábak és az agy véráramlása, fokozódik a pulzusszám és a légzés, fokozódik a véralvadás. Az alkoholfogyasztás aktiválja a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese tengelyt, és ugyanezeket a tüneteket tükrözi a szervezetben.

A kontrollálatlan kortizolszint az idő előrehaladtával hosszú távú egészségügyi problémákhoz vezethet, úgy mint az elhízás, a fertőzések fokozott kockázata, az inzulinrezisztencia és a metabolikus szindróma (az anyagcsere több, egymással párhuzamos zavara).

3. Desszertek

Bár a sütemények, a fagylaltok és az édességek néha kellenek, magas hozzáadott cukortartalmuk miatt nem szabad túlzásba vinni a fogyasztásukat. (A gyümölcsökben és zöldségekben fellelhető természetesen előforduló cukor és a hozzáadott cukor nem ugyanaz). A hozzáadott cukrot tartalmazó ételek és italok a vércukorszint gyors emelkedéséhez vezetnek, ami nagy mennyiségben ingerlékenységet vagy negatív hangulatot válthat ki.

A desszertek mellett hozzáadott cukor a gabonafélékben, a kenyerekben, az energiaszeletekben, a szószokban és a salátaöntetekben is megtalálhatók. (A hozzáadott cukrok egyéb nevei, amelyeket az összetevők listáján szerepelhet: nádlé, kukoricaszirup, dextróz, fruktóz, melasz és szacharóz.)

4. Sós nasik

Stressz esetén a magas sótartalmú ételekkel is érdemes csínján bánni! A magas sófogyasztás megnövekedett vérnyomáshoz és folyadékvisszatartáshoz vezethet, ami fokozhatja a stresszérzetet. A túl sok só befolyásolhatja a szervezet stresszhormon-kezelését is, ami mégtöbb szorongáshoz és ingerlékenységhez vezethet. A sós rágcsálnivalók mellett a só gyakori forrásai közé tartoznak a levesek, a fűszerek, a kenyerek és a tészták is.

5. Sült és feldolgozott élelmiszerek

Aki sokat stresszel, annak tilos lenne a magas kalóriatartalmú, nem tápanyagdús ételek fogyasztása is. Ide tartoznak a sült ételek (például sült krumpli, fánk) és a feldolgozott élelmiszerek (például virsli). Ezek fokozzák a szervezetben a gyulladást, rendszeres, hosszú távú fogyasztásuk pedig megemeli a stresszszintet. Tanulmányok bizonyítják azt is, hogy a sült ételek fogyasztása is növelheti a szorongás és a depresszió kockázatát.

Forrás: Huffington Post Fotók: Getty Images