- Gyulladásos bélbetegség, savas reflux, krónikus székrekedés, irritábilisbél-szindróma, aranyér: szerte a nagyvilágban emberek milliói szenvednek különféle emésztési problémától
- Míg a problémák egy része csak gyógyszerrel és/vagy műtéttel orvosolható, sok esetben elég, ha némi változtatást eszközölünk az életmódunkban
- A gasztroenterológusok szerint az alábbi öt dolgot különösen fontos volna észben tartani
Gasztroenterológusok szerint bizonyos szokásokat már akkor érdemes a mindennapok részévé tenni, ha semmi baja a bélrendszerünknek, de szeretnénk, ha az csúcsformában is maradna. A Time magazin gasztroenterológusokat kérdezett meg arról, hogy mi az, amire figyelnünk kellene az emésztőrendszerünk egészségének javítása érdekében.
1. A megfelelő ételeket a megfelelő időben fogyasszuk!
A kiegyensúlyozott étrend kulcsfontosságú, ez az alapja annak, hogy jó baktériumflóra tudjon kialakulni a bélben. A belek több milliárd baktériumot tartalmaznak: a jó baktériumok mellett vannak kevésbé jó baktériumok, és rendkívül fontos, hogy gondoskodjunk róla, hogy azok a baktériumok legyenek jelen a bélrendszerünkben, amelyek elősegítik annak egészségét.
A megfelelő étrend sok zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonát tartalmaz, ajánlott kerülni a túl sok vörös húst és az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztását, mindkettő káros hatással lehet a bélrendszerre. A tejtermékekre is szüksége van a szervezetnek az olyan tápanyagok miatt, mint a kalcium és a D-vitamin. Rendkívül fontos a rostban gazdag étrend, a férfiaknak napi 38 gramm, a nőknek 25 gramm az ajánlott napi rostmennyiség.
Bár se szeri se, száma a különböző rostkiegészítőknek, érdemesebb volna a természetes megoldások között válogatni. A kivi például tele van rosttal, kimutatták, hogy felgyorsítja az emésztést és növeli a széklet tömegét. Az alma, az aszalt szilva és a mazsola hasonló hatást fejt ki.
Nemcsak az a fontos, hogy mit eszünk, de az is, hogy mikor esszük. Ha például a vacsora és a lefekvés közé beiktatunk két órát, az éjszakai reflux tünetei érezhetően enyhülnek. A napi kisebb étkezések a hagyományos három nagy étkezéssel szemben szintén segíthetnek a refluxon.
2. Figyeljünk a bélelváltozásokra!
Gasztroenterológusok szerint a napi székletürítési szokások betekintést nyújtanak az ember általános egészségi állapotába. Időnként mindannyiunkkal megesik a híg széklet és a hasmenés, ám ha ez gyakori, egymás után több napon át jelentkezik, vagy folyamatosan visszatér, érdemes segítséget kérni.
A véres széklet, az éjszakai székletürítés, a laza széklet, amely több mint néhány napig tart, illetve ezek mellett a fogyás olyan problémákra utalhatnak, mint a cöliákia, a gyulladásos bélbetegség, a bélfertőzés vagy egyéb gasztroenterológiai rendellenességek. A szakemberek negyvenöt felett mindenkinek javasolják a vastag- és végbélrák szűrését.
3. Mozogjunk!
A fizikai aktivitás kulcsfontosságú a bélrendszer egészsége szempontjából. Különösen igaz ez a székrekedésben szenvedők esetében. Minél többet mozgunk, annál jobban mozog a bélrendszer is. A testmozgás segíti az ételek emésztését, áthaladását a vastagbélben.
Tanulmányok kimutatták, hogy a fizikai aktivitás nemcsak a székrekedés és a zsírmáj esetén segíthet, de javítja a bél mikrobiomjának sokféleségét, több olyan bélbaktériumot termel, amely jótékony hatással van az egészségünkre. Ideális esetben a heti háromszor harminc perc intenzív fizikai aktivitás volna jó, de már az is számottevő, ha csak napi harminc percet sétálunk.
4. Igyunk elegendő vizet, és kerüljük a mesterséges édesítőszereket!
A legtöbb embernek körülbelül két liter vízre lenne szüksége naponta, a megfelelő mennyiségű víz nélkül ugyanis nem lesz jó az emésztés. Egyes kutatások szerint az emésztés akkor lesz különösen jó, ha a víz mellett rostban gazdag ételeket is fogyasztunk. A megfelelő mennyiségű víz fogyasztása elősegítheti az egészséges bélmikrobiom kialakulását is.
A gasztroenterológusok hangsúlyozzák, fontos volna elkerülni a mesterséges édesítőszereket tartalmazó italok fogyasztását, azok ugyanis megváltoztathatják a bél mikrobiomját. Aki édesítésre vágyik, keresse a természetes megoldásokat, a méz vagy a stevia jó választás.
5. Csak mértékkel fogyasszunk alkoholt, és korlátozzuk a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek használatát!
Fontos volna megvédeni a bélrendszert két gyakori és potenciálisan káros anyagtól: az alkoholtól és a nem szteroid gyulladáscsökkentőktől (pl. ibuprofén, naproxén).
A legtöbb ember jól ismeri a túlzott alkoholfogyasztás árnyoldalait, különösen, ha a máj egészségéről van szó, de az alkohol a gyomrot és a bélrendszert is közvetlenül irritálja. Alkoholfogyasztás után sokan tapasztalnak például gyomorfájdalmat, szabálytalan bélmozgást, hányingert. A felső traktus gasztroenterológiai vizsgálata során gyakran látható a nagy mennyiségű alkohol okozta gyomorgyulladás.
Forrás: Time Fotó: Getty Images