Gyarmati Fanni: 3 tanács, amit kezdő vállalkozóknak adnék

2025. január 04.
A vállalkozói lét mindenki számára mást jelent, de abban talán egyetértünk, hogy mindannyian valami nagyot szeretnénk alkotni. Így álltam neki a saját vállalkozásom építésének 3 évvel ezelőtt, amikor elkezdtük a Diverzum, diákkedvezményes platform megalkotását.
Gyarmati Fanni tanácsok kezdő vállalkozóknak

Tapasztalatom szerint ami talán a legtöbbeknek a legnagyobb kihívás, hogy hiába van millió ötletünk, nem tudjuk, hogyan is induljunk el. Kezdő vállalkozóként három olyan tanácsom van, amelyek segíthetnek abban, hogy magabiztosabban lépj a saját utadra. Ezeket a tanulságokat én is megéltem, és most szeretném veletek is megosztani.

Gyarmati Fanni, vállalkozó

Gyarmati Fanni, a Diverzum társalapítója, a Forbes 30 Under 30 listáján is helyet kapott, miután cégével, a Diverzummal sikeresen felkeltette a befektetők érdeklődését a Cápák között című műsorban. A Diverzummal Fanniék újító diákkedvezményeket hoztak be a magyar piacra, és felépítettek egy Z generációhoz szóló platformot. A Diverzum az első brandek egyike volt, ami megjelent a TikTokon, ami Fanni saját TikTok-csatornáján szerzett tapasztalataiból épült.

Gyarmati Fanni ezentúl rendszeresen ad tippeket a Marie Claire oldalán vállalkozásindítással kapcsolatban.

1. Ne félj hibázni – a kudarcot nem szégyellni kell, hanem büszkének lenni rá, hiszen a tanulási folyamat része

Nagyon sok mentoráltam volt az elmúlt három évben, illetve többekkel beszélgettünk arról, hogy az emberek miért nem mernek belevágni új dolgokba. Az egyik legérdekesebb indok, amivel a legtöbbször találkoztam, hogy el szeretnék kerülni a kudarcot, maguk előtt és mások előtt is. Azt érzem, hogy belénk van ivódva az, hogy a kudarc egy rossz dolog, és sokszor szégyenérzettel társul.

Régen én is így gondolkodtam. Aztán minél többet hibáztam és álltam fel belőle még erősebben és motiváltabban, annál inkább jöttem rá, hogy a kudarc nem ellenség, hanem tanár. A fejlődés egyik legfontosabb eleme. Ha valamit életedben először csinálsz és nincs tapasztalatod, akkor a legtermészetesebb dolog, hogy hibázol. Mindenki hibázik, az is, akinek csak a sikereit látjuk. Viszont azokat a sikereket nem érte volna el, ha 1-1 kudarc után megtorpant volna.

Én személy szerint mindig a hibáimból tanultam a legtöbbet, és részben ennek köszönhetem a nagyon gyors szakmai fejlődésemet az üzleti világban.

2. Építs kapcsolatokat – az emberek a legnagyobb erőforrásod

A suli sokszor arra tanított minket, hogy egyedül kell helytállnunk, nem segíthettünk egymásnak egy-egy dolgozatnál, nem használhattunk segítséget. Mindent be kellett magolnunk és egyedül emlékeznünk az anyagra. Szerintem a való élet nem ilyen, és ezt el is kell felejtenünk.

Nekünk az induláskor a legnagyobb segítséget az jelentette, hogy jelentkeztünk egy startup-inkubációba, ami a gyakorlatban azt jelentette, hogy kaptunk 9 másik csapattal együtt egy közösségi irodát, ahol folyamatosan megoszthattuk egymással a tapasztalatainkat, segítettük egymást a kihívásokban és a nehezebb napokon.

Rengeteg barátság és szakmai kapcsolat is szövődött, ahonnan még egyszerűbb volt még szélesebb kapcsolati hálót kiépíteni. Akiket még az inkubáció alatt megismertünk, későbbi mentoraink és befektetőink lettek. Mára nincs olyan téma, kérdés vagy kihívás, amivel ne tudnánk valakit megkeresni. Ez a legnagyobb érték.

3. Maradj hű önmagadhoz és az ötletedhez

A vállalkozói világban könnyű elveszni mások elvárásai között. A legnagyobb erőd az, ha önazonos maradsz. Amikor megkérdezik, nekem miért sikerült, talán az áll legközelebb a valósághoz, hogy tisztában voltam a képességeimmel, és folyamatosan fejlődni szerettem volna, miközben bíztam az alap víziómban és értékrendemben.

Ahány ember, annyi vélemény, és ha mindig mindenkire hallgattam volna, aki bármilyen építő vagy kevésbé építő kritikát megfogalmazott felém, akkor teljesen szétszakadtam volna. Nem lehet mindenkinek megfelelni, hiszen mindenki mást mond és gondol. Nem szabad, hogy mások elvárásai irányítsák a cselekedeteidet, sokkal inkább a saját belső céljaid és értékeid.

Ehhez pedig el kell fogadnunk azt is, hogy ez nem fog mindig 100%-osan mindenkinek tetszeni, és ez rendben van. Bízom magamban annyira, hogy tudom, ha követem a megérzéseimet és víziómat, akkor a jó úton fogok járni.

A legfontosabb útravaló

A vállalkozói lét egy hosszú, de hihetetlenül izgalmas utazás, amiben nem csak szakmailag, de emberileg is hihetetlenül sokat lehet fejlődni. Akiben egy kicsit is motoszkál ez a kíváncsiság, annak azt javaslom, hogy vágjon bele!

Kezdje el kicsiben, kísérletezzen, kérjen segítséget, hibázzon, vegye körbe magát olyan emberekkel, akik motiválják és nem lehúzzák, és menni fog. Ha pedig elsőre nem megy, akkor el kell indulni más irányokba, és szintén kísérletezni. A vállalkozásnak pont az adja az izgalmát, hogy nincs előre megírva, hogy mi fog történni. Úgyhogy ez nem is fog máshogy kiderülni, mintha elkezdjük.

Ha úgy érzitek, hogy követnétek az utam, vagy esetleg kérdésetek merül fel, akkor elértek Instagramon (@fannigy) és LinkedIn-en!

Fotó: Getty Images