A mesterséges intelligencia térnyerésével egyre gyakrabban fordulhat elő, hogy nem emberek, hanem a ChatGPT által írt szövegek kerülnek a szemünk elé. Bár a legtöbben leginkább arra használják ezeket a vitathatatlanul hasznos eszközöket, hogy munkahelyi vagy iskolai szövegekben segítsenek nekik, előfordulhat, hogy valaki privát üzeneteket is a ChatGPT segítségével fogalmaz meg. Lehetséges persze, hogy mi magunk is használunk ilyesmit, de a legtöbb embernek valószínűleg nem esne igazán jól, ha megtudná, hogy ismerősei helyett a mesterséges intelligencia üzen neki. Szerencsére vannak árulkodó jelek, melyekből észrevehetjük, hogy egy szöveget a ChatGPT írt – így biztosan nem fognak tudni átverni minket.
Hogyan is működik a ChatGPT?
Ha még nem próbáltuk a ChatGPT-t, először érdemes lehet ránézni, hogy kicsit jobban megérthessük, hogyan is működik. Röviden arról van szó, hogy betáplálhatunk egy kérdést vagy utasítást a felületre, a mesterséges intelligenciával működő ChatGPT pedig néhány másodperc után megadja a választ vagy végrehajtja a feladatot. Minél pontosabb és jobban megfogalmazott a bevitt parancs, annál jobb lesz a végeredmény.
Mivel a ChatGPT kifejezetten arra törekszik, hogy olyan szövegeket fogalmazzon meg, amelyek „emberinek” tűnnek, nem olyan egyszerű megállapítani, hogy az olvasott sorokat ember vagy mesterséges intelligencia írta. Ezért lehetséges, hogy rengeteg ChatGPT által írt szöveg „csúszik át” a szűrőkön – munkahelyi jelentéseket, egyetemi szövegeket, sőt, akár cikkeket vagy disszertációkat is leadhatnak. Nincsenek bizonyos árulkodó kifejezések vagy könnyen megtalálható jelek, amelyek alapján egyértelműen tudhatjuk a választ. Ráadásul a rendszer nagyon jól alkalmazkodik a különböző utasításokhoz, ezért még a hasonló kérésekre is nagyon különböző válaszokat generálhat, attól függően, hogy például milyen hosszt vagy stílust várunk el tőle. Ahhoz, hogy leleplezzük a mesterséges intelligenciát, nagyon pontosan kell tudnunk, hogy mit is keresünk – jöjjenek tehát az árulkodó jelek!
Innen tudhatod, ha egy szöveget a ChatGPT írt
Az alábbiakban megtudhatod, hogy milyen jelek alapján ismerheted fel a ChatGPT által írt szövegeket. Fontos, hogy alaposan olvassuk át a kérdéses szöveget és próbáljuk tudatosan ellenőrizni a lenti szempontokat.
- A fogalmazás jellegzetességei: Bár a Chat GPT nagyon „emberien” fogalmaz, vannak azért olyan jellegzetességek, melyek alapján felismerhetjük „stílusát”. Gyakori például, hogy a mesterséges intelligencia általánosságban fogalmaz, kevés részletet árul el, esetleg többször használja ugyanazokat a kifejezéseket és gondolatokat. A ChatGPT-szövegek legárulkodóbb jellegzetessége, hogy hiányoznak belőle az emberi érzelmek, személyes aspektusok és anekdoták.
- Az információ frissessége: A ChatGPT-t 2022 januárjáig rendelkezésre álló információk alapján fejlesztették, vagyis ha egy információ meghaladottnak, elavultnak tűnik, az mindenképpen gyanús lehet.
- Ismerd fel a „hallucinációkat”: Előfordulhat, hogy a ChatGPT téves információkat közöl, vagy maga talál ki bizonyos dolgokat hiányzó információ esetén. Az AI területén dolgozók „hallucinációként” hivatkoznak az ilyen hibákra. Ha egy információ gyanúsnak tűnik, próbáljunk utánanézni – ebben persze segít, ha eleve tájékozottak vagyunk az adott területen.
- Az egész szöveg számít: Egyetlen mondat alapján szinte lehetetlen megállapítani, hogy az adott szöveget ChatGPT írta-e. Épp ezért nagyon fontos, hogy gondosan végigolvassuk az egész szöveget – így nagyobb eséllyel lehet sikerünk a „szerző” azonosításában.
A ChatGPT leleplezése chatbot-detektorok segítségével
Ha úgy érezzük, nem boldogulunk, megpróbálhatjuk önmaga ellen fordítani a technológiát, és chatbot-detektorok segítéségével leplezni a ChatGPT-t. Sajnos egyelőre úgy tűnik, hogy ezek az eszközök még nem annyira hatékonyak, mint maguk a chatbotok, így nem garantált a siker az ilyen detektorok esetében sem. Jobban járunk tehát, ha mi magunk képezzük ki magunkat a gondos, értő szövegelemzésre.
Forrás: Apartment Therapy Fotó: Getty Images