Egész nap gép előtt ülsz? Ezt mindenképpen tedd meg a szemed egészségéért

2025. február 08.
A digitális kor szemünk egészségét sem kíméli: a monitor előtt töltött idő száraz, fájó szemekhez, így végül fejfájáshoz, fókuszálási nehézségekhez is vezethet. Szerencsére néhány egyszerű szokással sokat tehetünk szemünk épségének megőrzéséért.
Ha sokat ülsz a monitor előtt, ezekre mindenképpen figyelj oda, hogy megőrizd szemeid egészségét!
  • Sokan tapasztalják, hogy a képernyő előtt töltött idő a szemünkre is hatással van – ez a számítógépes látás szindróma vagy digitális szemfáradtság.
  • A száraz, fáradt szemek hatására olyan egyéb tünetek is jelentkezhetnek, mint a fejfájás és a koncentrációs nehézségek.
  • Hogy megelőzzük a problémákat, érdemes tudatosan megóvni szemünk egészségét, néhány egyszerű szokással.

Manapság a legtöbb ember számára az a realitás, hogy egész nap valamilyen képernyőt bámul. Ezen alapvetően elég nehéz lenne változtatni, hiszen a digitális eszközök többnyire a munkánk és a mindennapjaink elengedhetetlen kellékének számítanak. Mindez azonban egyáltalán nem kíméli a szemeinket…

A számítógépes látás szindróma vagy digitális szemfáradtság az az állapot, amely a képernyő túlságosan hosszas bámulása következtében alakul ki. A digitális szemfáradtság tünetei közé tartozik a száraz, égő, fájdalmas szem, illetve a közvetett úton kialakuló fejfájás és koncentrációs nehézség.

Mindez azért történik, mert az emberi szem nem arra lett kitalálva, hogy ilyen hosszú ideig digitális képernyőket bámuljon. A szakértők szerint hasznos lehet, ha tartjuk magunkat a 20-20-20-as szabályhoz, vagyis 20 percenként legalább 20 másodpercig egy legalább 20 láb távolságra (6 méter) lévő tárgyra fókuszálunk.

Persze ennél sokkal többet is megtehetünk szemeink egészségért, és meg is kell tennünk, ha szeretnénk elkerülni a kellemetlen tüneteket.

Ezt tedd meg a szemed egészségéért, ha egész nap a monitort bámulod

Az alábbiakban mutatunk néhány szakértői tippet, melyekkel sokat tehetünk érte, hogy szemeink egészségesek maradjanak és megőrizzük a digitális szemfáradtságot. Fontos, hogy ezeket a szokásokat képesek legyünk beépíteni a napi rutinunkba, így sokkal kevésbé lesz majd megterhelő a munkaidő – és akár az általános közérzetünk is sokat javulhat.

1. (Szem)frissítő séta

A legjobb, amit tehetünk magunkért, ha a munkaórába beiktatunk néhány rövid, frissítő séta-szünetet. Ha van lehetőségünk ilyesmire, ezzel nemcsak szemünk egészségéért, de általános egészségünkért is sokat teszünk. A szabad levegőn tett mozgás frissíti a keringést, az elmét és persze a szemeket is, miközben át is mozgatjuk az ülésben elgémberedett testünket.

2. Pihenj színekkel

Andrew Giles, a Warner Bros. Discovery vágója egy praktikus módszerrel állt elő, hogy megpihentesse a szemét vágás közben. Ha túl sokáig nézünk egy-egy színt, a szemünk hozzászokik, és megváltoztatja színészlelésünket. Giles épp ezért időnként gondoskodik róla, hogy sima, fehér felületeket bámulva pihentesse a szemét. Ezt a módszert akkor is nyugodtan kipróbálhatjuk, ha nem vagyunk vágók, hanem egyszerűen csak szeretnénk megóvni szemeink egészségét.

3. Tudatos szemtorna

A digitális szemfáradtságnak jó ellenszerei lehetnek a különböző szemtornák – ezekkel jól „átmozgathatjuk” és megpihentethetjük a szemeket. A neten szerencsére rengeteg gyakorlatot találunk, melyek általában a szem mozgatásából és a tekintet fókuszpontjának váltogatásából állnak: sokat tehetünk velük látásunk épségének megőrzéséért.

4. Áldásos alvás

Tudjuk, hogy erre valószínűleg csak nagyon kevés embernek van lehetősége, de ha beleférhet, jól járunk, ha egy kicsit lepihenünk napközben. Nem kell feltétlenül aludni, a lényeg, hogy huzamosabb ideig csukva tudjuk tartani a szemeinket. Közben végezhetünk relaxációs gyakorlatot, légzésgyakorlatokat vagy meditálhatunk – így nemcsak a szemeink, de az elménk is megpihenhet.

Forrás: HuffPost Fotó: Getty Images