- A magasan funkcionáló szorongásnál bár ugyanúgy jelen van a bénító érzés, az nem, vagy csupán nagyon kis mértékben befolyásolja az illető mindennapi működését.
- Rengeteg ember szenved ettől a problémától, de sajnos sokan nem is tudnak róla.
- A magasan funkcionáló szorongásnak számos jele lehet a mindennapi életünkben – ezekkel mindenképpen érdemes foglalkozni.
Manapság egyre többet beszélünk a szorongásról és annak tüneteiről, ahogyan a pánikrohamok és a depresszió körül is egyre inkább olvadnak a tabuk. De mi a helyzet azzal, amikor a szorongás kevésbé „látványos”?
A magasan funkcionáló szorongás csapdája, hogy a tüneteket olyan „ügyesen” maszkolják az érintettek, hogy nemcsak a problémájukról nincsen tudomásuk, de gyakran egyáltalán nem jutnak segítséghez.
Mi az a magasan funkcionáló szorongás?
A magasan funkcionáló szorongás nem klinikai diagnózis, de nagyon sok embert érint. Ilyenkor a szorongás tipikus tünetei nem befolyásolják az illető mindennapi életvitelét, működését, nem jelentkezik a szorongás bénító hatása.
A generalizált szorongással szemben a magasan funkcionáló szorongástól szenvedők kifejezetten energikusnak érezhetik magukat, szinte motivációt kovácsolnak félelmeikből. Külső szemlélőként így jó eséllyel nem is vesszük észre, hogy valami nyomasztja őket, belül azonban rengeteget rágódhatnak és aggódhatnak.
A magasan funkcionáló szorongásnál a legnagyobb kockázatot az jelentheti, hogy maga az érintett sem foglalkozik a tünetekkel, így nem is jut el a segítségkérésig.
A magasan funkcionáló szorongás jelei – te is ebben szenvedsz?
A magasan funkcionáló szorongás tünetei tulajdonképpen klasszikus szorongásos tünetek, azzal a különbséggel, hogy itt nincsenek bénító, debilizáló hatással az illetőre, nem rontják a teljesítményét.
A probléma tünetei az alábbiak lehetnek:
- Inszomnia és más alvásprobléma
- Ingerlékenység
- Túlgondolás, negatív gondolatok és túláradó gondolatok
- Érzelmi és fizikai kimerültség
- Állandó aggodalom
- Tartós félelemérzetet
- Nehézségek a határok meghúzásával és tartásával
- Drog- és/vagy alkoholhasználat
- Az örömteli helyzetek megélésének képtelenségre
- Fizikai tünetek: hányinger, migrén, gyomorpanaszok, magas vérnyomás
Így kezeld a problémát!
Az első lépésként a legfontosabb, hogy képesek legyünk azonosítani a problémát és belátni, hogy a fenti tünetek valójában a szorongás jelei lehetnek – még akkor is, ha szeretnénk azt gondolni magunkról, hogy nem vagyunk szorongó emberek.
Ha ez sikerült, mindenképpen forduljunk szakértő segítőhöz, ideálisan pszichoterapeutához, aki segíthet nekünk hatékonyabban kezelni a szorongás tüneteit. Fontos belátnunk, hogy a magasan funkcionáló szorongás nem megoldás, hiszen nem kezeljük, csupán elnyomjuk magunkban az érzéseket.
A tüneteink kizárólag akkor fognak tartósan megszűnni, ha képesek vagyunk felismerni és kezelni a szorongásunkat, illetve olyan egészséges új rutinokat kialakítani, melyekben eleve kevesebb szorongást élünk majd meg.
Forrás: Popsugar Fotó: Getty Images