Ez a legjobb teafőzési módszer, hogy a nehézfémeket eltávolítsd a vízből, és ne mérgezze a tested

2025. március 05.
Egy csésze forró tea nemcsak felmelegít és ellazít, hanem akár még az ivóvíz minőségén is javíthat. Lássuk, hogyan csökkentheti a teafőzés a nehézfémek mennyiségét a vízben!
teafőzés nehézfémek
  • Kutatók azt vizsgálták, vajon a teafőzés csökkenti-e a vízben található nehézfémek mennyiségét.
  • A vizsgálatok szerint a pamut és műanyag filterek nem szűrték ki hatékonyan a nehézfémeket.
  • Az is kiderült, hogy a mindennapokban ezt az előnyt hogyan használhatjuk ki.

A legújabb kutatások szerint a tea képes lehet csökkenteni a nehézfémek mennyiségét a vízben, különösen akkor, ha megfelelő módon készítjük el. Nézzük, mit találtak a kutatók!

A tea mint természetes szűrő?

A nehézfémek – például az ólom, kadmium, higany és arzén – természetes módon is jelen lehetnek a talajban és a vízben, de az ipari szennyezés hatására ezek mennyisége megnövekedhet. A Northwestern Egyetem kutatói kíváncsiak voltak, hogy a tea segíthet-e csökkenteni a nehézfémek jelenlétét az ivóvízben. Kutatásuk során különböző teafajtákat vizsgáltak: fekete, zöld, oolong és fehér teát, valamint rooibost és kamillát. A teákat szálas és filteres változatban is tesztelték.

A kísérlethez a vizet szándékosan szennyezték ismert mennyiségű ólommal, krómmal, rézzel, cinkkel és kadmiummal, majd a vizet felforrósították és különböző ideig áztatták benne a teát – néhány másodperctől egészen 24 óráig. A kutatók emellett üres teafiltereket is teszteltek, amelyek pamutból, műanyagból vagy cellulózból készültek.

A teafőzéssel kiszűrhetők a nehézfémek

A teafőzéssel kiszűrhetők a nehézfémek

A teafőzéssel kiszűrhetők a nehézfémek

A vizsgálatok szerint a pamut és műanyag filterek nem szűrték ki hatékonyan a nehézfémeket, de a cellulózból készült filterek meglepően jól teljesítettek. A kutatók szerint ennek oka a cellulóz nagyobb felületi textúrája, amely jobban megköti a fémionokat. Ráadásul a műanyag teafilterek más szempontból is problémásak: a kutatás egyik szerzője, Benjamin Shindel szerint a műanyag filterek mikroplasztikokat bocsátanak ki a vízbe, ami további aggályokat vet fel.

A tea maga is jelentős szerepet játszott a fémek eltávolításában. A finomra őrölt tea hatékonyabbnak bizonyult, mint az egész leveles változat, mivel nagyobb felületen képes megkötni a szennyeződéseket. Különösen a fekete tea bizonyult hatásosnak: feldolgozás során a levelek meggyűrődnek és pórusaik kinyílnak, ami növeli az aktív felületet.

A kulcs: a megfelelő áztatási idő

A kutatás legfontosabb tanulsága az volt, hogy minél tovább áztatjuk a teát, annál hatékonyabban képes eltávolítani a nehézfémeket. Pár másodpercnyi áztatás nem sokat segít, de ha hosszabb ideig – például egy éjszakán át – hagyjuk állni a teát, jelentős mennyiségű fémion kötődhet meg a levelekben.

Mit tehetünk a mindennapokban?

Ha aggódunk a víz minősége miatt, érdemes hosszabb ideig áztatni a teánkat. Ha nem kedveljük az erős teát, készíthetünk egy nagyobb adagot, amit később felmelegíthetünk. A filteres teák közül válasszuk a cellulózalapú változatokat, és kerüljük a drágább, elegáns műanyag piramisfiltereket, amelyek mikroműanyagot juttathatnak a vízbe.

Aki inkább szálas teát fogyaszt, választhat rozsdamentes acélból készült infúzort vagy üvegedényt, amely nem old ki nehézfémeket. Egy másik környezetbarát megoldás lehet a pamut filteres tea.

A tea nemcsak a nehézfémek kiszűrésében lehet hasznos, hanem antioxidánstartalma miatt is egészséges. Csökkentheti a gyulladást, és ezzel hozzájárulhat a szívbetegségek, a cukorbetegség és egyes daganatos megbetegedések kockázatának mérsékléséhez.

Forrás: Eating Well Fotó: Getty Images


Életmód