5 jel, hogy valaki komoly traumán ment keresztül

2025. március 11.
A traumák mindig nyomot hagynak maguk után: ha képesek vagyunk olvasni a jeleket, jobban megérthetjük mások terhelt múltját.
Innen tudhatod, ha valaki súlyos traumákat cipel.
  • Az igazán súlyos életesemények és a megrázó traumák nem tűnnek el nyomtalanul az életünkből – akár örökre sebet ejthetnek rajtunk.
  • Ha valaki komoly nehézségeket élt át korábban, annak mindig megvannak a jelei: persze csak ha tudjuk olvasni ezeket.
  • Ha felismered, hogy valaki komoly traumákat élt át a múltban, jobban megértheted a működését, és akár empatikusabban is viszonyulhatsz hozzá.

Ahogyan a traumák maguk, úgy „lecsapódásuk” is sokféle lehet, hiszen mindenki másképpen éli meg ezeket a megterhelő életeseményeket. Annyi biztos, hogy a legtöbb ember életében történtek kisebb-nagyobb traumák, melyek nyomokat hagytak bennünk, rajtunk.

Ha képesek vagyunk másokon „olvasni” ezeket a jeleket, akkor nemcsak mélyebben megismerhetjük az illetőt, de talán kicsit empatikusabban, nagyobb együttérzéssel is állhatunk hozzá. Sőt, az is lehet, hogy ilyen módon mi magunk is könnyebben megnyílunk majd a másik előtt! 

5 jel, hogy valaki komoly traumán ment keresztül

Nézzük tehát, milyen apró, finom jelekből ismerhetjük fel a traumatizált személyiséget. Fontos, hogy ezeket mindig egyedi módon, a személyre vetítve értelmezzük, ne általánosítsunk, hiszen minden ember és élettörténet egyedi.

Az alábbi jelek tehát inkább csak orientálnak, és segíthetnek meglátni, ha egy furcsának vagy akár bosszantónak tűnő viselkedés valami mást – adott esetben egy nehéz múltbeli tapasztalatot – takar.

1. „Aránytalan” reakciók

Nehéz megítélni, milyen reakció számít arányosnak vagy éppen aránytalannak – itt nem is egy-egy esetről, inkább mintázatról beszélünk. Strauss Cohen pszichoterapeuta szerint a traumatizált személyek gyakran túlreagálnak bizonyos helyzeteket, könnyebben uralkodik el rajtuk a stressz vagy a szorongás.

Különösen igaz ez, ha olyan esemény történik, ami triggernek számít, vagyis valamilyen módon „belobbantja” a trauma emlékét. A trauma nyomán az emberek általában nehezebben kontrollálják fizikai és érzelmi reakcióikat ilyen helyzetekben, ezért tűnhet úgy a külső szemlélőnek, hogy „túlzásba esnek”, vagy indokolatlanul hevesen reagálnak valamire.

2. Nehezen kérnek és fogadnak el segítséget

A szakértők szerint a traumatúlélők gyakran kénytelenek voltak egyedül megküzdeni a helyzetekkel, kialakítani saját megküzdéseiket. Vagy akár gyerekként megszokták, hogy a külvilág nem képes kielégíteni szükségleteiket.

Épp ezért ezek az emberek gyakran nagyon nehezen kérnek és fogadnak el segítséget. Ez részben azért is lehet, mert eleve nehezen bíznak másokban. Ha ilyen emberrel van dolgunk, érdemes lehet többször is biztosítanunk támogatásunkról, hiszen valójában egyáltalán nem arról van szó, hogy nincs szüksége ránk, vagy segítségünkre.

3. Mindig a legrosszabbra készülnek

A traumát átélt személyek gyakran nem túl optimista emberek. Ez érthető: valami olyan nehéz, megterhelő életeseményt kellett megtapasztalniuk, ami miatt kénytelenek voltak védőpáncélt növeszteni maguk köré. 

Megtanulták, hogy jobban járnak, ha a legrosszabbra készülnek, hiszen így nem fognak csalódni vagy felkészületlenül állni a veszélyhelyzet előtt. A felszín alatt persze ők is szeretnének boldogok és önfeledtek lenni – ezt külső szemlélőként fontos látni.

4. Nagyon empatikusak és megértőek

A traumákból nemcsak rossz dolgok fakadnak – a trauma élménye arra is késztethet valakit, hogy empatikusabbak, együttérzőbbek legyenek másokkal.

A traumatizált személyek gyakran nagyon is jól tudják, mennyire nehéz, fájdalmas élethelyzetek is vannak: épp ezért sokkal megértőbbek lehetnek, amikor mások szenvednek el hasonlókat.

5. Érzékenyen reagálnak mások jelzéseire

A traumák gyakran más személyekhez, emberi kapcsolatokhoz kötődnek. A trauma fakadhat például bántalmazásból, legyen szó fizikai, szexuális vagy érzelmi abúzusról. A bántalmazott személyek épp ezért megtanulták nagyon érzékenyen olvasni bántalmazóik – és más emberek – gesztusait, hiszen így bízhattak benne, hogy elkerülik a bántalmazást, vagy legalább felkészülnek arra.

A traumatizált személyek emiatt nagyon érzékenyen olvashatják mások reakcióit, rezdüléseit és a legapróbb változásokat is észrevehetik. Ez a figyelmesség okozhat problémákat is, de gyakran kifejezetten értékes, megértő és gondos baráttá teheti őket.

Forrás: YourTango Fotó: Getty Images


Életmód
Ne maradj le!