Egyik kedvenc savanyúságunk a „koviubi”, azaz a kovászos uborka, amit szívesen fogyasztunk húsételek mellé köretként. Ez a természetes módon erjesztett savanyúság olyan baktériumokat tartalmaz, amelyek jótékony hatással vannak a bélflóránkra, segítik a gyomor egészséges működését. Emellett a kovászos uborka tele van ásványi anyagokkal, magas a magnézium-, a vas-, valamint a B12-vitamin-koncentrációja is. Napi fogyasztása – normális táplálkozás esetén – súlycsökkenést eredményezhet, de egyes kutatások szerint az erjesztett eljárással készült ételek nemcsak a testsúlyra vannak jó hatással, hanem hangulatjavító és agyserkentő tulajdonságokkal is bírnak.
Szilvi receptje:
Ha már meguntuk az uborkák rágcsálását, lépjünk tovább, és próbálkozzunk egy hideg kovászosuborka-levessel. Tegyük félre az ellenérzéseinket, egy csepp kíváncsiság, nyitottság kell ehhez a leveshez. De érdemes olykor ennyi rizikót bevállalni, ezekből lesznek a nagy szerelmek. Vehetjük készen a kovászos uborkát, de mi magunk is kipróbálhatjuk otthon a kovászolást. Ha netán nem sikerül, semmi baj, ezzel a recepttel megmenekülnek az uborkák a kidobástól. Ez az 5 perc alatt elkészíthető leves melegben hűt, hűvösebb napokon fűt.
Hozzávalók: 1 kiló kovászos uborka a levével együtt, fél kiló görög joghurt, 2 csomag friss kapor, fél deci olíva- vagy bármilyen „zöld” olaj, cukor/agave szirup/eritrit/méz, bors, ízlés és aktuális hangulat szerint.
Elkészítés: A fele mennyiségű uborkát az összes levével és a joghurttal összeturmixoljuk, a maradék uborkát feldarabolva beletesszük a kész levesbe. Tálalás előtt kaporral díszítjük. Férfiaknak jöhet egy kis sült szalonna a tetejére, mennyei ízvilág, de sajnos sok kalória.
Szilviről és az életmódközpontjáról ITT olvashattok!