Magyarországon nehéz bármivel is megbontani a zserbó-hókifli-linzer szentháromság egyeduralmát, ha azonban valami könnyedebb és látványosabb desszertre vágyunk, mindenképpen érdemes lehet kipróbálni az olaszok kedvencét, a panna cottát! Ez a remegős, mutatós desszert első ránézésre bonyolultnak tűnhet, pedig elképesztően egyszerű elkészíteni: nem kell hozzá túl sok hozzávaló és pepecselés sem, hiszen különleges állagának titkát nem bonyolult konyhai trükk, hanem a zselatinlap jelenti.
Az alábbi recept kifejezetten karácsonyra hangolta a népszerű édességet: fahéj és narancs kerül bele, vagyis olyan jellegzetes, illatos ünnepi hozzávalók, amikről valószínűleg a legtöbb embernek egyből a karácsony jut majd az eszébe. Ha idén szeretnénk időt spórolni magunknak és egy kicsit kímélni a gyomrunkat a karácsonyi traktában, ez a desszert tökéletes választás lesz!
Narancsos-fahéjas Panna Cotta
Hozzávalók:
- 500 ml minél zsírosabb habtejszín
- 100 ml tej
- 80 g cukor (vagy más édesítő)
- 8 g zselatin (lapzselatinnál, ez általában 4 lapot jelent)
- 1 rúd vanília
- 1 narancs lehetőleg kezeletlen héja lereszelve
- 2-3 fahéjrúd vagy őrölt fahéj, ha az előbbi nincs kéznél
Elkészítés:
- Egy kis tálba hideg vizet öntünk, és ebbe áztatjuk a zselatinlapokat, hogy kellően megpuhuljanak.
- Amíg ez végbemegy, egy kis edénybe tesszük a tejszínt és a tejet, hozzákeverjük a cukrot, és beletesszük a fahéjrudat vagy az őrölt fahéjat. Alacsony lángon melegíteni kezdjük.
- Közben a vaníliarudat hosszában kettévágjuk, a belsejében lévő pici fekete magokat kikaparjuk, és a tejszínhez adjuk. A „kiürített” vaníliarudat is beletesszük, így még finomabb lesz, aztán belereszeljük a narancshéjat, és ha intenzívebb narancsízre vágyunk, egy kicsi narancslevet is facsarunk hozzá.
- Habverővel folyamatosan kevergetjük, amíg szépen felmelegszik, és még azelőtt félrehúzzuk a tűzről, hogy forrni kezdene.
- Kihalásszuk a vaníliarudat és a fahéjat, majd a megpuhult zselatinlapokat jól kinyomkodjuk, és a meleg tejszínbe tesszük.
- Addig kevergetjük, míg a zselatin teljesen felolvad – ha ez váratna magára, óvatosan, alacsony lángon visszatesszük a tűzre, arra azonban továbbra is gondosan ügyelünk, hogy ne forrjon fel.
- Ha a zselatin szépen felolvadt a tejszínben, kis poharakba vagy szilikonos pudingformákba kanalazzuk és legalább 3-4 órára, de akár egy éjszakára is hűtőbe tesszük.
- Van, aki még az adagolás előtt sűrűn szőtt szűrőn átszűri a tejszínes keveréket, hogy megszabadítsa a narancshéjdaraboktól, de ha ezt nem érzed zavarónak, ezt a lépést nyugodt szívvel kihagyhatod!
Fotó: Getty Images