A cannes-i fesztivál 1946-os alapítása óta a világ legismertebb és legnagyobb presztízsértékkel bíró filmfesztiválja, amelyet minden év májusának második felében tartanak Cannes-ban.
A következőkben összegyűjtöttünk néhány emlékezetes pillanatot és érdekes tényt a filmfesztivál 73 éves történetéből.
1939-ben a francia kormány „napsütött volta és elbűvölő környezete” miatt választotta Cannes-t a nemzetközi filmfesztivál megrendezésére.
A második világháború miatt csak 1946-ban rendezték az első fesztivált.
Pénzügyi nehézségek miatt 1948-ban és 1950-ben is elmaradt a fesztivál, 1968-ban pedig a franciaországi diáklázadás és általános sztrájk miatt kellett félbeszakítani.
Az Arany Pálma díjat 1955-ben hozták létre a fesztivál rendezői, amelyet a fesztiválra nevezett legjobb filmnek szántak, felváltva az addigi Nemzetközi Filmfesztivál Nagydíját. 1964 és 1974 között egy időre visszatértek a Nagydíj elnevezéshez, azóta viszont ismét az Arany Pálma a legmagasabb elismerés.
A fesztivál ideje alatt minden este két versenyfilmet vetítenek a 2246 fős Louis Lumière nagyteremben. Az esti, hivatalos vetítéseken foglalnak helyet a film alkotói és szereplői, miután a fotósok vakuinak kereszttüzében végigvonulnak a vörös szőnyegen.
A fesztivál két hete alatt Cannes lélekszáma mintegy háromszorosára, 70 000-ről 210 000-re nő. Ezzel párhuzamosan a város kereskedelmi egységeinek, szállodáinak és éttermeinek forgalma kiugróan magas lesz.
Minden filmfesztivál alkalmával 2 kilométernyi vörös szőnyeget használnak fel. Ráadásul a vörös szőnyeget naponta háromszor ki is cserélik, mert a magas sarkúk nyomása gyorsan nyomot hagy benne.
A hivatalos program vetítésein való megjelenésnek szigorú öltözködési előírásai vannak. A férfiak rendszerint szmokingot viselnek, a nők nagyestélyit. Érdekesség, hogy Pablo Picasso – külön engedéllyel – birkabőr zakóban vonult fel az 1953-as filmfesztiválon.
Az első magyar alkotást 1947-ben mutatták be Cannes-ban: Keleti Márton Bródy Sándor színművéből készített filmjét, A tanítónőt.
Jancsó Miklós mellett Makk Károly képviselte legtöbbször hazánk filmművészetét a fesztivál hivatalos válogatásában – az előbbi hét, míg az utóbbi hat filmet mutatott be.
Olvass tovább!
Fotó: Getty Images