A ruhák, amelyeket a Disney-hercegnők (és királynők) viselnek, legalább olyan ikonikusak, mint a karakterek maguk. Ráadásul nem csak jellegzetesek, minden ruhának megvan a maga jelentése.
Miért kék sok Disney-hercegnő ruhája?
Hófehérke, Hamupipőke, Belle, Merida, Elsa és Jázmin hercegnő is kéket visel, ami valószínűleg nem véletlen. A Pantone Intézet igazgatója, Leatrice Eiseman vélménye szerint a kék különböző árnyalatai azért népszerűek a hercegnőknél, mert megnyugtatóak, bizalomgerjesztők, ugyanakkor erőteljesek. „Erőt ad a karaktereknek, ha kékbe öltöztetik. Nagyon finom mód annak kifejezésére, hogy a fiatal nők, lányok is lehetnek erősek” – mondta Eiseman.
Belle kék ruhája a kívülállóságát szimbolizálja
Az 1991-es A szépség és a szörnyetegben a főszereplő Belle kívülálló a kis francia falucskában függetlensége és könyvek iránti rajongása miatt. A falusiak többsége barnás, semleges színeket visel, Belle öltözéke viszont világoskék, ami jól elkülöníti őt a többi karaktertől.
Hamupipőke átváltozása
Walt Disney számos klasszikus mesehős megteremtésében részt vett élete során, ám a kedvenc jelenete bevallottan Hamupipőke ruhájának átváltozása volt, ahogy a szegényes munkaruhája csodaszép báli öltözékké alakul át. „Nem azért szerette, mert ez egy tökéletes animáció volt, nem is azért, mert a jelenet tökéletes. Maga a tény, hogy képes volt az átalakulásra, lenyűgözte Disney-t” – mondta Fox Carney, a Walt Disney Animációs Kutatói Könyvtár munkatársa.
Csupán négy hercegnő viselt nadrágot
Hosszú-hosszú ideig a Disney hercegnők kizárólag szoknyát viseltek, majd 1992-ben jött Jázmin, aki az első nadrágos hercegnő lett. Őt Mulan követte 1998-ban, majd 2019-ben Elsa és Anna a Jégvarázs második részében. „Nagyon büszke vagyok a két nőre, akiknek egy királyság súlya nyomja a vállát. Ők azt viselnek, ami megfelelő számukra, nagyon szeretem, hogy azt vehetnek fel, amit csak akarnak” – mondta Jennifer Lee, a Jégvarázs 2. társrendezője.
Belle ruhája eredetileg sokkal ódivatúbb lett volna
Az 1989-es terveken Belle kék ruháját még abroncsos szoknyával tervezték, báli ruháját pedig az 1650-1780 közötti divat szerint. Ám a végső filmben láthatóan modernebb öltözéket kapott, amellyel arra is utaltak a rajzfilm készítői, hogy haladóbb gondolkodású volt kortársainál a karakter.
Moana ruháját rengeteg kutatás előzte meg
Moana egy polinéziai faluból származik, így öltözékének kidolgozásánál fontos volt, hogy amennyire csak lehetséges, autentikus legyen. „Rengeteg kutatómunka előzte meg Moana ruhájának kidolgozását, hogy hitelesek legyenek a felhasznált anyagok és a szabás. Mivel körülbelül kétezer évvel ezelőtt játszódik, így nincs fotónk arról, mit viseltek akkoriban, ám az óceániai régészeti leletekből alkothattunk képet arról, milyen anyagokkal dolgoztak” – mondta Neysa Bové vizuális dizájner. Moana ruhájának piros színe királyi származására utal, és az olyan részletekre is figyeltek, amelyek a történelmi korhoz kapcsolódnak: hátul például vaddisznóagyar gombok fogják össze a ruhát.
Elsa és Anna ruhájához Norvégiában, Izlandon és Finnországban inspirálódtak
A Jégvarázs 2. készítői a skandináv országokban gyűjtöttek inspirációt a főhősök ruháinak megtervezésére. Számos 1940-es évekbeli divatbemutató ruháit átnézték, tanulmányozták a tradicionális norvég hátizsákokat és korabeli fotókat. „Minden apró részletben hitelesek akartunk lenni, a legutolsó hímzésig” – mondta Brittney Lee, a rajzfilm egyik tervezője.
Ariel uszonyának külön színt kevertek
A kis hableány uszonyának különleges, egyedi zöld színt kevertek a Disney laboratóriumában. Még nevet is adtak neki, természetesen mi mást, mint Arielt, tiszteletük jeléül. Hasonlóan egyedi színe van A szépség és a szörnyeteg egyik ikonikus ruhadarabjának, a szörnyeteg kék zakójának is.
Forrás: Insider
Fotó: Getty Images